עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הכל בידיה - בהצטרפותה לקואליציה יכולה ציפי לבני להכריע לטובת ממשלה יציבה שלא תעסוק רק בהישרדות

הכל בידיה - בהצטרפותה לקואליציה יכולה ציפי לבני להכריע לטובת ממשלה יציבה שלא תעסוק רק בהישרדות

 

 מאת דני רשף – 22.2.2009

 

 

הבחירות האחרונות הן הישג אישי לציפי לבני והישג חברתי פוליטי לימין הישראלי על גווניו השונים. שלא בטובתה העם כבר קבע מי יהיה ראש הממשלה וזו לא תהיה ציפי לבני אלא ביבי נתניהו. אבל כדרכה הגחמנית של הפוליטיקה הרכב הממשלה, יכולת התפקוד שלה  והרפורמות הפוליטיות הנחוצות לייצוב הממשל בישראל נשארו בידי לבני. 

 

ציפי לבני יכולה לקבוע האם הממשלה תהיה משלת ימין צרה, תלויה בגחמותיהם של מפלגות קטנות שלכל אחת מהן זכות וטו על קיום הממשלה, שלא יכולה לקיים משמעת תקציבית נוקשה נוכח המשבר הכלכלי; שכושר התמרון המדיני הבינ"ל שלה מצומצם; שלא יכולה אפילו לחשוב על רפורמות פוליטיות שבבסיסן צמצום הכוח של המפלגות הקטנות לטובת הגושים הגדולים; ושתעסוק בהישרדות מרגע הקמתה.

 

אכן אפשרי שממשלה קצרה וכושלת תשפר את סיכויה של ציפי לבני בבחירות הבאות, אבל כבר למדנו מניסיוננו הארוך שלכידותה של קדימה אינה מובנת מאליה; שתוצאות הבחירות הבאות בלתי צפויות והן עלולות לערער עוד יותר את חוסנה הדמוקרטי של ישראל; וכי מדובר סך הכול בהימור פרוע. זהו הימור שהדבר היחידי הוודאי בו הוא שלאחר ממשלת הישרדות בשלוש השנים האחרונות נדונו לעוד ממשלת הישרדות לעתיד בלתי ידוע מראש. בקיצור ציפי לבני יכולה רק להמר על סיכויה בבחירות הבאות במחיר כבד מאוד למדינת ישראל.

 

 אבל ציפי לבני יכולה לקבוע, לחילופין, האם תקום ממשלה רחבה, יציבה, שיש בה מתח פנימי סביב מדיניות החוץ אבל שיכולה בקלות להתגבש סביב מדיניות כלכלית מתאימה ורפורמות שלטוניות הכרחיות ולעסוק בנחרצות באיום האיראני - ממשלה שתשרוד ארבע שנים ושתהיה בה היכולת, אם כי לא הוודאות, למנף את ישראל קדימה.   

 

הפוליטיקה היא אמנות האפשרי ולציפי לבני יש יותר אפשרויות, כרגע, להשפיע על עתיד מדינת ישראל מיריבה בנימין נתניהו. האפשרות שבה תבחר תקבע האם היא אכן מנהיגה פוליטית אחרת או סך הכול עסקנית שממצבת את עצמה לקראת הסיבוב הבא, וכך בעוד "בחוץ" הממשלה תעסוק בהישרדות היא תעסוק "בפנים" בהישרדות בקדימה.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
22/2/2009הרשמה לניוזלטר שלנו