עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

רגע האמת קרוב - כשתצא ישראל מהמשבר הכלכלי ההולך וקרב, נוכל ללמוד אם הפרטת הקיבוצים סייעה להם להתמודד עם המשבר או שיקרה ההיפך

רגע האמת קרוב - כשתצא ישראל מהמשבר הכלכלי ההולך וקרב, נוכל ללמוד אם הפרטת הקיבוצים סייעה להם להתמודד עם המשבר או שיקרה ההיפך

מאת רונן סנדר - 4.7.2008

 

תחזיות קשות, הקיימות מזה זמן רב, הופכות בימים אלה למציאות קשה. אם עד עכשיו הייתה תחזית זו מנת חלקם של רואי שחורות בלבד, הנה בימים אלה מתפרסמים כמה מאמרים הצופים סכנה לעתיד הכלכלי של הקיבוצים.  

הכתבה הקשה מבין אלו שהתפרסמה, כוללת ציטוט של בכירים בבנקים על הצפוי לכלכלה הישראלית ולתעשייה הקיבוצית בפרט "... השקל החזק בהשוואה לדולר וליורו מהווה איום אסטרטגי על המשק. זה פשוט נורא..... הבכירים אמרו כי הם מזהים בעיה קריטית בתעשייה הקיבוצית, שכן מדובר במפעלים המבוססים על עבודה עברית ויצוא (כלומר הוצאות שהן כמעט רק בשקלים והכנסות כמעט רק בדולרים)."

יטען מי שירצה שאם זה עתיד המשק, עושים טוב הקיבוצים שפתחו במכירת חיסול של התעשיות שבבעלותם. מכירות נכסים יצרנים הפכה לצונאמי בתנועה ובקיבוצים, בעיקר במופרטים. העילה למכירת נכסים אינה חדשה בתנועה, אבל היא צוברת תאוצה ונראה שכל האזהרות כנגד ההשלכות ארוכות הטווח של המכירה הכללית אין בכוחן למנוע את ריצת האמוק.

ראוי לזכור שניתן ליהנות מרווחי מכירה פעם אחת, ואילו מרווחי יצור נהנים שנים ארוכות (בתנאי שמרוויחים). הקיבוץ, כבעל הבית של מפעל יצרני, יכול ליהנות משכר ניהול, ממתן תעסוקה לחברים והעלאת רמת חייהם.

בהשוואה לקיבוץ דיפרנציאלי, יכול קיבוץ שיתופי לצמצם את הוצאות המפעל בימים קשים ולהיערך במהירות לגל של הזמנות לא צפויות ע"י ניוד עובדים בתוך הקיבוץ.  בקיבוץ שיתופי ניתן להגמיש את שבר העבודה תוך יצירת מנגנון פשוט יחסית מה שבלתי אפשרי לעשות במנגנון השכר ובתנאי העבודה הקשוחים, הקיימים בקיבוץ המופרט.

קיבוצים שיתופיים שלא הנהיגו מנגנון תקציב גמיש, טוב יעשו אם ינהיגו מנגנון כזה ללא דיחוי. זהו אחד מהאמצעים החשובים ביותר שיאפשרו להתמודד עם המשבר הכלכלי הצפוי.

אחרי מספר שנים של עליצות ומצגות אופטימיות על שיפור בכלכלה של הקיבוצים המופרטים מגיע רגע האמת. כשתצא ישראל מהמשבר הקרב, נראה אם הפרטת הקיבוצים סייעה להם להתמודד עם המשבר או שדווקא הקיבוצים השיתופיים יצאו מחוזקים.

 

למאמרים של רונן סנדר

נכתב בתאריך
4/7/2008הרשמה לניוזלטר שלנו