עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המורחים בשמחה - נכון, איש לא משאיר היום ותיקים על הקרח כמתואר בסרט "אסקימוסים בגליל" אבל קורים דברים אחרים, דומים בחריפותם, שאסור לטשטש ולמרוח
המורחים בשמחה
מאת יואל מרשק, 13.3.2007
התמונה באדיבות עיתון "הקיבוץ"

 

 

 

נכון, איש לא משאיר היום ותיקים על הקרח כמתואר בסרט "אסקימוסים בגליל"

אבל קורים דברים אחרים,

דומים בחריפותם, שאסור לטשטש ולמרוח

 


קשה לראות את הסרט "אסקימוסים בגליל" ולהסתפק בכתבות העוסקות בניתוח הצד המקצועי, או בקשר בין התסריט למציאות. מותר לנו להעיז ולקרוא תגר על המציאות הקשה, כי איש לא משאיר היום את הוריו פיזית על הקרח וממשיך בדהירתו במגלשה עם כלבי זאב, אבל קורים דברים אחרים, אך דומים בחריפותם כמו:

 

Û      אי מינוי ועדת ביקורת בקיבוצים.

Û     פערים במשכורות בין החברים ובין גברים לנשים.

Û     אי ידיעת גובה המשכורות ע"י חברי האגודה.

Û     ניהול לא דמוקרטי ולא משתף באגודה.

Û     אי מתן סיוע משפטי לחבר מתלונן סדרתי כנגד הנהלת האגודה.

Û     יצירת מצב של שלטון כוחני המבקש לממש פחד וחשבון בקיבוץ.

Û     אי מתן סיוע לאוכלוסיות מוחלשות כמו- ילדים וקשישים – ומימוש הפרטות עמוקות החושפות חולשות ללא יכולות אישיות להתמודד.

Û     מיסוי פנימי על פי גולגולת ולא פרוגרסיבי – לדוגמא: חבר שמרוויח 5,000 ש"ח לחודש משלם 700 ש"ח לחודש מיסוי כמו חבר שמרוויח 15,000.

 

 

בקיבוצים שם מתקיימות העובדות הנ"ל או חלקם, זה בדיוק כמו להשאיר את הזקנים על הקרח או למכור את הקיבוץ כנדל"ן, כפי שמתואר בסרט.

 

"בועידת תנובה הופיע הגבעטרון עם "ים השיבולים" שנשמע לפתע כמו רקוויאם בטקס של קיפול הדגל על המוצב האחרון של האידיאולוגיה השיתופית בארץ. ומאיר בראון, חבר גן שמואל יו"ר מגדלי הבקר, שאג מעל גבי הבמה "כי אין זו בושה להיכשל מול כוחו של עגל הזהב". (יורם גביזון "הארץ" 9/3)

פרשת השבוע שעבר עסקה בדיוק (איזה תזמון) בירידת משה רבנו מהר סיני ובשמיעת קולות מאוכלוסיית מחנה האוהלים ששקצה בהמתנה לשובו ופצחה בריקודים ובהילולה סביב עגל הזהב.

 

ואנחנו רק ביקשנו לבחון השקפת עולם ומציאות בכלים אחרים שעושים את כל ההבדל. 

דחינו את הסרט "אדמה משוגעת" המספר על מציאות שהיתה, וביקשנו להקרין את הסרט "אסקימוסים בגליל" המצביע על מציאות קשה אפשרית גם היום.

 

1000 משרתי שנת השירות שיצפו בסרט בשבוע הבא, יבינו בודאי כי מחוץ לאולם הסרטים מחכה להם קור, בדידות וכאב עד אובדן, עם זה הם יצטרכו להתמודד בבואם לשנות את פני המציאות ולבנות את עולמם.

הסיכוי הוא כי בעזרת החינוך יבטיחו עתיד טוב יותר לא רק לילדים אלא גם לקשישים – שעשו ותרמו בכבוד עד יציאתם ממעגל העבודה ללא פנסיה עם קיצבת ביטוח לאומי בלבד. אפשר גם אפשר למצוא משמעות וטעם חיים בקיבוצינו היום רק אם יש בו יותר שקיפות, יותר הענות הדדית ויותר הוגנות.

 


 

 

טריילר לסרט ישראלי קורע על זקנים הנלחמים על הבית שלהם והולכים עד הסוף.

תסריט של יהושע סובול. במאי: יונתן פז

 

המתינו כמה שניות לטעינת הסרט... ולחצו על החץ
נכתב בתאריך
13/3/2007הרשמה לניוזלטר שלנו