עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אף מילה על שיתופי - על מיסוד וספונטאניות * על זכויות וחובות * על משפחה פנימית וחיצונית * ועל תולדות הברבריות

אף מילה על שיתופי
מאת רפי אשכנזי, 29.11.2006
מתוך אתר מעגל הקבוצות, לפני המיסוד?

 

על מיסוד וספונטאניות

על זכויות וחובות

על משפחה פנימית וחיצונית

ועל תולדות הברבריות 

ניצחון הבירוקרטיה

אחד משלל הקשיים של הקיבוץ בעת הנוכחית לא קשור כלל לחיי השיתוף. קושי זה נובע מכך שרבים חשבו (היום קצת פחות) שהקיבוץ לא רק שלא נכשל אלא הצליח בגדול, ובדומה לציביליזאציות רבות לאורך ההיסטוריה שהצליחו ושגשגו, פעל בדרך דומה, שמטרתה היא להנציח את ההצלחה.

כיצד מנציחים הצלחה? על ידי כך שמנסים לספק תשובה מתאימה לכל בעיה/שאלה אשר מתעוררת. את זאת ניתן לעשות על ידי חוקים(תקנונים) מתאימים ומנגנון ביורוקראטי (ועדות). אלא שדווקא המנגנונים הבירוקרטים הכריעו גורלן של החברות הללו לסטגנציה ושקיעה. רוב מנהיגי ציביליזאציות אלה זכו על פי רוב לתוספת של תואר "המחוקק" לשלל תאריהם האחרים.

 

ומה אצלנו? עשרות ועדות שפועלות ע"פ תקנונים כדי שחס וחלילה לא ייווצר ואקום, או אז, נכנס כלב לחדר האוכל ועושה את צרכיו ליד הקופות... ואף אחד לא קם, למה??? נכון יש ועדת כלבים ויש תקנון כלבים האומר...כל כלב אשר ...בעליו.... כנ"ל עם צוות הרווחה שמטפל בהורים  ובכל צרכיהם, ואני הבן, משוחרר מכל מחויבות ואחריות עד ששכחתי מה תפקידי בכוח... אין ספק שבמצב זה, מעט חברים אם בכלל יסכימו לקחת על עצמם תפקידים ובעיקר חברתיים. וככל שאנחנו מתקדמים בזמן אוזלות הספונטאניות והיצירתיות שהן הכלי החיוני להמשך ההצלחה. כיצד מגשרים בין ספונטאניות לבין מיסוד? לא ניסינו לבחון זאת והזמן אוזל.

 

תקועים בסעיף הזכויות

מישהו שמע שהמאבק על הקמת הבית הלאומי של העם היהודי הסתיים. כבשנו שממות, יבשנו ביצות, קלטנו עליה... תקופת הסער והפרץ הסתיימה הנחנו את החגור ואנחנו כבר לא אליטה מגויסת הנהנית מזכויות יתר, זה כבר לא עובד כמו קודם. בתקופת הטרום וראשית המדינה הצעירה אמרו לנו מוסדות המדינה, תכבשו את השממה, תיבשו את הביצות, תייצבו ותשמרו על הגבולות, תתגייסו לפלמ"ח ולצה"ל  וכל השאר עלינו, כלומר אנחנו נדאג לקיומכם ולפרנסתכם.

ונכון לעכשיו, במדינה שהתאזרחה מזמן, יש מערכות שלטוניות ויש זכויות וחובות. את זאת שידר בן גוריון כאשר פירק את הפלמ"ח ונאבק בכל גוף אשר היה עשוי שלא להתאזרח במסגרת המדינה. מאחר שלא הפנמנו זאת בזמן, אנחנו עדיין משלמים את המחיר. האם מובן לנו הקשר המותנה בין זכויות וחובות ברמה האישית של כל אחד מאיתנו (במיוחד אחרי שנאלצנו להתפרנס ללא רשת הביטחון של המדינה), או שמא אנחנו עדיין תקועים בסעיף הזכויות שאף הן לא ברורות דיין. תארו לעצמכם כמה מהבעיות המרכזיות שלנו היו נפתרות אילו מושג זה, של זכויות וחובות, היה חלק מהווי החיים שלנו.

 

עניין משפחתי

יש כמה נושאים בחיי הקיבוץ שהם אינם תלויים בנו אך כדאי לשים אליהם לב. הם פשוט built in . אחד מהם הוא שאין אנונימיות בקיבוץ; יחסים כמעט משפחתיים שוררים בהתנהלותו הפנימית. כולנו יודעים  עד כמה כל אחד מאתנו יכול לטפל בנושאים רגישים במסגרת משפחתו (סמים, גניבות, נהיגה פרועה,שיכרות......) ואנחנו מכירים את התופעה שכל החלטה היא טובה עד שהיא נוגעת לי ולבני  משפחתי.

גם במסגרת הרחבה של הקיבוץ ההתנהלות דומה - חלקנו גדל יחד בחינוך המשותף או, לחילופין, היינו  יחד בתנועת הנוער או בגרעין, עבדנו ועובדים בענפים כשווים, גידלנו  ומגדלים יחד את ילדינו.

רק מתאבד שיעי מסוגל בתנאי פתיחה כאלה להתמודד עם בני משפחתו המצומצמת או, לחילופין, הרחבה (קיבוץ) על בעיות עבודה, חריגה בתקציבים, שיפוצים וכו... בואו נודה שזו בעיה המרתיעה רבים וטובים מלמלא תפקידים בהם צריך להתמודד עם החברים על נושאים אלה.   

 

עד לבוא הרנסנס

הברברים הם לא רק מושג היסטורי הם קיימים ומסתובבים בינינו. הם מחכים להזדמנות

שהיריב יגלה חולשה ואז פולשים אליו. על פי רוב הם מצליחים, אבל לא לאורך זמן. הם לא הצטיינו במאום למעט בלחימה, בניידות גבוהה, באכזריות ובהרס. הם לא ידעו קרוא וכתוב ולא הותירו מאחוריהם שום יצירות הגות ואמנות. הם לא סללו ולא בנו, רק הרס והרס. עם הכיבוש שקעה אירופה מאות שנים. מערכות הדרכים נהרסו, המסחר והכסף נעלמו עד לבוא הרנסנס. משמעות מושג זה היא לידה מחדש כלומר חזרה לנקודה בה הפסקנו. כתבי הפילוסופים היוונים שהוסתרו במחשכי המנזרים תורגמו לשפת בני האדם, המדינה ומערכות השלטון הרומיות שוקמו וכל זאת על מנת להמשיך הלאה בהתפתחות שנפסקה בכוח האלימות והחרב. הברברים קיימים כל הזמן והם מחכים להזדמנות של החלשות המערכת. ייקח הרבה זמן, כוח וסבלנות כדי לשקם את ההרס והמבין יבין.    

ושוב כדרכינו בקודש לא הזכרנו ולו פעם אחת את הנושא השיתופי!!!!!

 


נכתב בתאריך
29/11/2006הרשמה לניוזלטר שלנו