עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בין מרצ למכבי - בכדורגל, כמו בפוליטיקה, ירידה לליגה נמוכה, היא לעתים תנאי הכרחי לשיקום ובנייה מחדש. על המשותף למכבי תל-אביב ולמרצ

בין מרצ למכבי
מאת אודי מנור, 13.3.2006
מכבי תל אביב - ויקיפדיה

בכדורגל, כמו בפוליטיקה, ירידה לליגה נמוכה, היא לעתים תנאי הכרחי לשיקום ובנייה מחדש. על המשותף למכבי תל-אביב ולמרצ


גילוי נאות: מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהד מכבי. מה לעשות. אולי העובדה שנולדתי וגדלתי בקיבוץ של הליברלים העצמאים איפשר את זה. כך או כך, אני צהוב, למרות מאמצים אידיאולוגיים פנימיים וחיצוניים להפטר מהגיבנת הזו.

ועוד גילוי נאות: בשנת 1988 הצבעתי מפ"ם. כאן לא יועילו הסברים ביוגרפיים. למה מפ"ם? כי ב-1988 היא נתפסה בעיני כמפלגה היחידה המשלבת ציונות, אזרחות וסוציאליזם.

ומה הקשר? מכבי של היום ומפ"ם של היום, צריכות לפנות את הבמה.

לא כי אין מקום תחת השמש לאגודת ספורט צהובה או למפלגה שמאלית-ציונית בעלת עמדה אידיאית ברורה.

אדרבא. יש גם יש מקום לזו וגם לזו. אלא שהיא הנותנת. כשם שמכבי תל אביב הפכה לאוסף של שרלטנים, מגלגלי עיניים יהירים וחשוב מכל: לאגודת ביזיונרים לא רצינית, לא מחוייבת ולא מקצוענית, כך הפכה מה שהיתה פעם מפ"ם, לגוף חסר מרצ, שבראשו עומד השרלטן המבריק ביותר במדינת ישראל, אולי חוץ מביבי. וההשוואה ביניהם מחמיאה לשניהם, והופכת אותם לבלתי ראויים להנהגה כמובן.

הדבר הכי טוב שיכול לקרות השנה למכבי תל אביב זה ירידה לליגה הלאומית. מכה כזו בהכרח תזעזע את אושיות האגודה, וכל מה שיקרה לאחר מכן יהיה בהכרח טוב יותר. כי מה בסך הכל רוצה אוהד מקבוצת נעוריו? שני דברים: רצינות ומחוייבות. ואם הוא צהוב, הוא מניח שארון הגביעים העמוס, המסורת והשם, יוסיפו את שלהם לרצינות ולמחוייבות, ומשם לדאבל ולגביע האלופות הדרך קצרה.

באותו אופן, הדבר הכי טוב שיכול לקרות עוד שבועיים למרצ, זה הימחקותה מהמפה הפוליטית בישראל. לא ביילין, לא גלאון, לא אבו ולא ג'ומס ראויים לשם ההיסטורי המחייב: "שמאל-ציוני" או "מפלגת קוקרטיבה" סוציאל-דמוקרטית קונסטרוקטיביסטית.

כן, חבל על רן כהן. חבל לא פחות על צביה גרינפלד. אלא שהשניים הללו יוכלו או להוות גרעין התגבשות למפלגת שמאל-ציונית כפי שהיתה מפ"ם ב-1988 [וקודם לכן כמובן], או להצטרף למפלגת העבודה בראשותו של עמיר פרץ.

ומה יעשו "חבריהם"? אולי יצאו לשליחות בארה"ב, אולי יצאו לאסוף כספי טהרנות פסיבדו-פוליטית באירופה לטובת קרנות כאלו ואחרות, ואולי "אפילו" יצטרפו לקדימה. האמת? לא כל כך מטרידה אותי השאלה הזו. ארבעתם בריאים, רהוטים, מוכשרים. קשה לדמיין דירקטוריון של חברה כלשהיא שלא ירצה לראות אותם במסגרתו.

שורה תחתונה = בכדורגל כמו בפוליטיקה: ירידת ליגה יכולה להיות נקודת מפנה. ולכן, למתלבטים בין מרצ לפרץ: הצביעו פרץ. למתלבטים בין מרצ לחד"ש, הצביעו חד"ש. לא פרץ ולא חד"ש? תשארו בבית. כך תשאירו את יוסי "עשרה אחוז אבטלה זה טבעי" ביילין בבית [או במסעות באירופה].

זו תהיה תרומתכם הגדולה לקורקטיבה של החברה הישראלית.נכתב בתאריך
13/3/2006הרשמה לניוזלטר שלנו