עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ימי עיון לעשירים - מי יבוא ליום עיון על "ניהול קיבוצי" שכרוך במחיר כניסה של 150 ₪, בהוצאות נסיעה ובאובדן יום עבודה? צדקתם: מנהלים שמקבלים החזר הוצאות. החבר המופרט – מחוץ לתחום
ימי עיון לעשירים
מאת יזהר בן-נחום, 31.1.2006

מי יבוא ליום עיון על "ניהול קיבוצי" שכרוך במחיר כניסה של 150 ₪, בהוצאות נסיעה ובאובדן יום עבודה?

צדקתם: מנהלים שמקבלים החזר הוצאות. החבר המופרט – מחוץ לתחום


קיבלתי הזמנה ליום עיון שכותרתו – "האם יש "ניהול קיבוצי"? אין ספק שהשאלה מעניינת וחשובה. פעם, כשהייתי מוסדניק ועבדתי במפעל קיבוצי, הייתי עד לשיחה בין "מנהל קיבוצי" ו"פועל קיבוצי". תפקידו של הפועל, חבר קיבוץ קשיש, היה לגרוס מוצרים פסולים. המנהל פרסם תוכנית למיקום מחדש של המכונות באולם הייצור. "אני עובד שנים ליד המגרסה", קבל החבר הקשיש. "למה לא התייעצת איתי לגבי המיקום החדש שלה?" "אתה עובד ליד המגרסה", הסביר לו המנהל בטון תקיף, "כי זה שמתאים לנו כרגע. אנחנו יכולים בכל רגע להעביר אותך לעבודה אחרת".

 

זה היה מזמן. עוד לא היו "קיבוצים מתחדשים". המנהל והפועל קיבלו מהקיבוץ אותו תקציב והחבר הקשיש ידע, שאם יפטרו אותו מהמפעל מטעמי ייעול וחיסכון, הוא יסבול מהשפלה ושעמום, אבל לא ייאלץ לרדת ברמת החיים, כלומר לבחור בין אוכל לתרופות, כמו שקורה לחלק מהקשישים בקיבוץ ה"מתחדש".

 

את יום העיון על "ניהול קיבוצי" מארגנים שני מוסדות מכובדים המשתייכים לתנועה הקיבוצית – "יד טבנקין" ו"המכון לייעוץ ארגוני". 13 מתוך 14 הדוברים בו הם חברי קיבוצים (יתכן שגם  האחרון, אבל אני לא מכיר אותו) וכולם מכונים בדף ההזמנה מר, גב' או ד"ר. בהזמנה אחרת שקיבלתי, לכנס מדעי מטעם האוניברסיטות של תל אביב ובאר שבע, מופיעים בכירי ההיסטוריונים בישראל בשמותיהם בלבד, אבל למה להשוות? האוניברסיטות של תל אביב ובאר שבע אינם מרכזים רעיוניים של התנועה הקיבוצית, אינן נושאות את שמו של טבנקין (סליחה, מר טבנקין) והעיקר – אינן "מתחדשות".

 

האם אלך לשמוע את הרצאותיהם של כל המרים הנכבדים? כדי לעשות זאת, יהיה עלי להיפרד

מ-150 ₪ במזומן (בכנס המדעי באוניברסיטה לא גבו כסף). מכיוון שאני חבר בקיבוץ שיתופי, יוחזרו לי הוצאות הנסיעה בתחבורה ציבורית והפסד ההכנסה שלי בשל יום העבודה יצטמצם לאובדן בונוס של 3%. חבר בקיבוץ מתחדש ייאלץ לוותר גם על הוצאות הנסיעה ועל מלוא השכר של יום העבודה.

 

אז מי בכל זאת יבוא ליום העיון על "ניהול קיבוצי"? אל דאגה. "בית חומה" בסמינר אפעל, הנושא את שמה של חומה חיות (סליחה, גב' חומה חיות) לא יישאר ריק. מי שיגיעו יהיו "מנהלים קיבוציים" והם לא יגיעו לאפעל בתחבורה ציבורית. כששאלתי למה לא מקיימים את מועצות התנועה הקיבוצית בבית התנועה בתל אביב, הנמצא ליד תחנת רכבת, הסבירו לי שיש שם בעיה של מקומות חניה. הרעיון שחברי מועצת התק"צ ישאירו את מכוניותיהם במגרשי החניה של תחנות הרכבת ויסעו ברכבת לתל אביב אינו עולה כלל על הדעת. המנהלים הקיבוציים בקיבוץ המתחדש מקבלים משכורת נאה, אבל עלות הנסיעה שלהם ליום העיון באפעל ו-150 השקלים תמורת הכניסה לא ימומנו מהמשכורת הזו, אלא מהקופה הציבורית. גם יום העבודה ימומן מאותה קופה.

 

באחד מפרקי הסדרה "קרובים קרובים" נכנס הילד מולי הביתה כשחצי גופו העליון ערום. "מכרתי את החולצה לאיש אחד בחוץ בעד 50 לירות", הוא מסביר לאמא ליאורה. "50 לירות?" זועקת ליאורה. "החולצה הזאת עלתה לי 100 לירות. "לך היא עלתה 100 לירות", עונה הילד בחיוך מקסים. "לי היא לא עלתה כלום". אז זהו, שהשתתפותו של מנהל קיבוצי ביום עיון על ניהול קיבוצי עולה לקופה הציבורית הרבה כסף. למנהל עצמו היא לא עולה כלום. לחבר הקיבוץ הפשוט אין כסף להשתתף ביום העיון הזה, אבל זה לא נורא. הרי את השיעור שלו על "ניהול קיבוצי" הוא כבר קיבל.נכתב בתאריך
31/1/2006הרשמה לניוזלטר שלנו