עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כמו בנחשולים - תיאורי ההצלחה שהביאה לנחשולים העברת תלושי השכר של החברים ישירות לחשבון הבנק שלהם, מעודדים לחשוב שנמצא פתרון הפלא לכל ייסורי ה
כמו בנחשולים
מאת יזהר בן נחום, בית קמה, 19.9.2005

תיאורי ההצלחה שהביאה לנחשולים העברת

תלושי השכר של החברים ישירות לחשבון הבנק

שלהם, מעודדים לחשוב שנמצא פתרון

הפלא לכל ייסורי המין האנושי


"נחשול של הצלחה" היא כותרתה של כתבה המתנוססת על פני עמוד שלם בעיתון "הקיבוץ" מיום 1.9.05. כותרת המשנה של הכתבה, שהועתקה מ"ידיעות אחרונות", מספרת לנו בשמחה ש"בדיוק לפני חמש שנים החל קיבוץ נחשולים בתהליך הפרטה מזורז ויסודי. והתוצאה: מקיבוץ על סף פשיטת רגל הפך לקיבוץ מתחדש ומשגשג. והחברים? מרוצים! אומרים מנהלי הקיבוץ. ואף אחד כבר לא מתגעגע אל חדר האוכל והמכבסה, שנסגרו מזמן. מי אמר שאין עתיד לתנועה הקיבוצית?"

 

בהמשך המאמר מספרת לנו הכתבת, נווית זומר, ש"בנחשולים גאים לציין שבניגוד לקיבוצים אחרים שעברו תהליך דומה, תלוש המשכורת אינו עובר דרך הנהלת החשבונות השיתופית, אלא נכנס ישירות לחשבון הבנק של החבר, שמנהל בעצמו את ענייניו עם מס הכנסה והרשויות האחרות. פרטיות עד הסוף."

 

אכן, ימות המשיח. הנה הפתרון לכל ייסוריו של המין האנושי. רק עכשיו, כשקראתי את הכתבה הזו, הבנתי מדוע מיליוני אנשים ברחבי העולם מתים ברעב ומדוע בישראל לבדה יש מיליון וחצי עניים, מחציתם ילדים. כל הבעיה של אותם עניים היא שהם מתעקשים לא לראות את האור שזרח על קיבוץ(?) נחשולים. והרי הפתרון פשוט כל כך! ברגע שבניו-אורלינס יעבירו את תלושי המשכורת ישירות לחשבון הבנק הפרטי, בדרום סודאן יסגרו את חדר האוכל ובקטמונים יסגרו את המכבסה, מייד ירדו על ראשם האושר והעושר שירדו על חברי נחשולים וכולם יהיו מרוצים.

 

במיוחד בניו-אורלינס. הם הרי לא חיים במדינות אפריקאיות נידחות מוכות איידס. הם אזרחים אמריקאים גאים, רק בעלי צבע עור קצת יותר כהה. בימים אלו אני עוסק בעריכה לשונית של ספר שעניינו תנועות הנוער השמאלניות בשנות החמישים. המחבר, בן קיבוץ מזרע, מתאר כיצד שטפו המדריכים והמחנכים הדוגמאטיים והפנאטיים את מוחם הצעיר והתמים של בני הקיבוצים וחניכי תנועות הנוער ואילפו אותם להאמין ביתרונותיו של גן העדן הסוציאליסטי בברית המועצות על פני הגיהינום הקפיטליסטי בארצות הברית. והנה, 52 שנים אחרי מותו של סטאלין ו-15 שנים אחרי נפילתה של חומת ברלין מופיעים באתרי אינטרנט בישראל מספרים של חשבונות בנקים לאיסוף תרומות עבור עניי ארצות הברית.  Everything's right in America If you're all white in America", שרו הפורטוריקנים ב"סיפור הפרברים" לפני ארבעים שנה. אז מה קורה פה, לעזאזל? למה ג'ורג' בוש לא לומד מנחשולים ולא סוגר כבר את חדר האוכל בניו-אורלינס, או לפחות את המכבסה?

 

אתר האינטרנט www.nadlan.com מבשר לנו בשמחה, שהשינוי "יביא למיצוב הקיבוצים והמושבים וההרחבות בהם כיישובים יוקרתיים ומבוקשים, המזוהים עם אוכלוסייה ממעמד סוציו–אקונומי גבוה." איך מעלים את רמת האוכלוסיה ביישוב? אולי בשיטה של ג'ורג' בוש – שיטת הברירה הטבעית, מה שנקרא באנגלית"survival of the fittest" , או אולי בשיטה של ראש עיריית אור יהודה? העיקר שכולם יהיו מרוצים – כמו בנחשולים.


נכתב בתאריך
19/9/2005הרשמה לניוזלטר שלנו