עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לעג לרש
 

לעג לרש

מאת: ק. טוכולסקי, 12/2/2012

 

ההסכמות המתגבשות בין משרד האוצר ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הן לעג לרש. פשוט כך

 

בשישי בבוקר, התקווה האחרונה שנותרה לי ממאבקה של ההסתדרות הכללית למען עובדי הקבלן, הייתה שכל העיתונאים משקרים וכל הכותרות מוטות. היות שאני לא באמת מאמין שכל מה שאני קורא בעיתונים הוא שקר אחד גדול, תערובת עצובה של מפח נפש, תסכול וייאוש, החלה מתגנבת לליבי. 1,000 עובדי קבלן שאולי יקלטו או לא, תוספות שכר שאולי יינתנו או לא, יותר פקחי אכיפה במשרד התמ"ת שאולי יאכפו או לא, מהשביתה הכללית במשק שלא הייתה באמת כללית במיוחד לא יצא דבר. אם יש בישראל רק 200,000 עבדי קבלן ולא 300,000 ומעלה גם אז לפי ההסכם החדש רק חצי אחוז יזכו להיות עובדים מן המניין במקומות עבודתם. זאת בשורה חשובה וטובה ל-1,000 עבדים אבל זאת לא פחות מקטסטרופה לכולנו.

 

בבחירות הקודמות להסתדרות, יצאתי ממקום עבודתי וצעדתי בגאון לקלפי הטלתי לתוכה 2 פתקים, האחד של חד"ש והשני של עופר עיני. בבחירות האלו אם חד"ש ושותפותיה לרשימה לא יציגו מועמד לראשות ההסתדרות, אטיל לקלפי רק פתק אחד. כי עיני אכזב ובגדול. להשבית את המשק במשך יומיים וחצי בשביל להגיע להישגים כל כך עלובים זאת פשוט בדיחה. אזרחי ישראל, העובדים, מקבלי הקצבאות והמובטלים, מגיע להם יותר.

 

לשלם יותר לבעל חברת הקבלן בכדי שייתן לעובדים שלו יותר זה פשוט לתת לבעל חברת הקבלן יותר כסף לשים בכיס. חלק מהתוספת המובטחת קשורה בכלל לעדכון הקרוב של שכר המינימום, והשאר פשוט לא יגיע לעובדים.

 

לדבר על תוספת של פקחי אכיפה שתשלים את מספר הפקחים של התמ"ת ל-100 בזמן שלפקחי האכיפה של התמ"ת יש סמכויות מוגבלות זה מגוחך, במיוחד לאור העובדה שמשרד התמ"ת מתקשה לאייש את המשרות הקיימות בגלל השכר העלוב שניתן לפקחים. בהנחה שיצליחו לאייש את הפיקוח, כמה זמן עוד יישאו עורכי דין אמיצים ובודדים בתמ"ת בכל נטל האכיפה הפלילית וכמה זמן עוד ימתינו במשרד התמ"ת להרחבת הסמכות המנהלית? בקיצור בהישגים של עוד כסף לחברות קבלן ובהבטחה לאכיפה אין בשר.

 

האוצר זיהה את הבעיה שוב וכל הכבוד לאוצר. כשם שהאוצר נטרל את הדרישה המרכזית של העובדים הסוציאליים להעסקה ישירה או לפחות לשוויון בתנאים, וכשם שהאוצר נטרל את השיפור של מערכת הבריאות הציבורית בשני המקרים תמורת אולי לא מעט אבל בטוח לא מספיק כסף, כך גם כעת. האוצר ייתן כסף לבעלי החברות ובתמורה ימנע כניסה של עוד עובדים מאורגנים ובעלי זכויות למגזר הציבורי. כך הוא ינציח את הנורמה של העסקת עבדים באמצעות חברות. לא משנה איך יוצגו בידי ההסתדרות, העיתונות או כל אחד מהצדדים התוצאות של המשא ומתן, ללא הבטחת הזכות להעסקה ישירה וללא קליטה מידית של כל עוד שמועסק כעבד דרך קבלן כבר 9 חודשים, עכשיו ומיד ללא האפשרות לפטרו באמצעות הקבלן במקום לקלטו, המאבק נכשל.

 

כל עוד עובדים סוציאליים, מאבטחים, מורים, עובדי ניקיון, סייעות בגני ילדים, עובדי משק וגינון, עובדי מחשוב לא יקלטו ומיד אצל מעסיקיהם בפועל כעובדים מין המניין השביתה הזו נכשלה.

 

האוצר עומד לנצח שוב, וכולנו מפסידים. כולנו, כמעט כל האזרחים ומשלמי המסים שהאוצר אמור לדאוג לאינטרסים שלהם, מפסידים שוב. המרוויחים, כרגיל, הם בעלי חברות כוח האדם והמעסיקים הגדולים, שיוכלו להמשיך להעסיק עבדים. אין שום הצדקה להעסקה לא ישירה. אין שום אמת בכך שאי אפשר לפטר עובדי מדינה או עובדים מן המניין. אבל השקרים האלו מופצים חזור ונשנה עד שהם נדמים כאמת. לכן חובה עלינו לחזור גם כן על הסיסמא הפשוטה והנכונה "עובדי קבלן זה פשע מאורגן".

 

מתוך "עבודה שחורה"

נכתב בתאריך
12/2/2012הרשמה לניוזלטר שלנו