עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקפיטליזם קורא: 'הצילו!'
 

הקפיטליזם קורא: "הצילו!"

מאת אסף אתר, 5/1/2012 

 

היד הנעלמה אינה יודעת מימינה ומשמאלה. השוק החופשי יוצר חברה ועולם מקוטבים. אולי בכל הזאת הרציונל הסוציאליסטי שלנו נכון יותר מהדת הקפיטליסטית

 

העולם כמרקחה: מדינות המערב על סף פשיטת רגל, קברניטי המערב "הקפיטליסטי" נאבקים עם עצמם בשאלה - האם להציל את כלכלת המערב מקריסה? איך להציל? על "חוקי כלכלת השוק" אף אחד בכלל לא מדבר... המדינה האחת שממשיכה לפרוח, מדינונת עם מיליארד וחצי תושבים, איננה דמוקרטיה ליברלית וגם לא בדיוק כלכלת שוק; במערב צומחים בעיקר אוהלים: בארצות רבות מפזרים הפגנות באלימות ברוטאלית. סיסמאות הקרב של המונים הולכים וגדלים הן: "לכבוש את וול סטריט", ו-"אנחנו ה-99%".

 

אחרית הימים הסוציאליסטית כבר כאן. הקפיטליזם הליברלי ו"כלכלת השוק" הדרוויניסטית פשטו את הרגל. יתכן מאוד שהטייקונים ינצחו שוב. כוחם גדול מדי. טיפשותו של ההמון הדמוקרטי גדולה מדי. אבל ה-99% לא ישובו להיות מה שהיו. האמונה הדתית-מיסטית בכוחה של היד הנעלמה, בחכמתה של כלכלת השוק הבלתי מרוסנת, בהפרטה בכל מחיר - האמונה הזאת פסה מן העולם. עיניים רבות הולכות ונפקחות. סוף סוף. אולי בכל זאת צדקנו כל הזמן?

***

ב"במקום" מס' 33 וב"שווים" כותב עזרא דלומי על "פערי השכר" ותוקף את הנושא מצדו המוסרי בעיקר.

 

אני מבקש להביא ציטטה מתוך אחד ממאמריו של הכלכלן היהודי-אמריקאי, זוכה פרס נובל פול קרוגמן, בניו-יורק טיימס. קרוגמן תוקף את נושא הפערים מן הצד הכלכלי שלו: "כמה ניזוק עתיד ארה"ב בשל כוח המשיכה המגנטי של ההבטחה לעושר אישי מהיר, שבמשך שנים משכה רבים מהצעירים הטובים והמבריקים ביותר לבנקאות השקעות על חשבון המדעים, השירות הציבורי ופחות או יותר כל מקצוע אחר?"

 

כי מה קורה היום בעולם המערבי? 99% מן האנשים עובדים קשה, מייצרים טלפונים חכמים, מטוסים, כותבים תוכנות מדהימות לאינטרנט, זורעים וקוצרים תבואה, מייצרים מכוניות ובונים אניות. ומכל זה אין להם מספיק כדי לגמור את החודש. ואילו 1% מן האנשים, יושבים במשרדים ממוזגים, שותים קפה, משתתפים בישיבות, מסתכלים במחשב מפעם לפעם, "מקבלים החלטות" ומרוויחים הון תועפות. הם לא חכמים במיוחד (עובדה, תראו להן הם הובילו אותנו), הם לא הגונים במיוחד, הם עובדים עם החסכונות שלנו ולעתים קרובות עושים לנו "תספורת", לפעמים אפילו קרחת. קרוגמן טוען שאין הבדל גדול בין ברני מיידוף לבין מנהל השקעות ממוצע, חוץ מזה שמיידוף יודע שהוא נוכל.

 

מי החליט ששכרו של ברוקר בבורסה צריך להיות פי מאה גבוה יותר מזה של טכנאי המחשבים שמאפשר לו "לעבוד"? מי החליט ששכרו של מהנדס בינוני במפעל בינוני צריך להיות פי שלוש משכרה של מורה מצוינת בבית ספר מעולה? מי החליט שמי שמנקה לנו את הרחוב ראוי למשכורת רעב, ומי שמוכר לנו את המכוניות שנוסעות ברחוב הנקי הזה ראוי לשכר גדול פי עשר? מי החליט ששכרו של האיכר צריך להיות רק חלקיק משכרו של ספסר בקרקעות?

***

לפי קרוגמן, ההיגיון הכלכלי מחייב שלמהנדסים, מורים, מדענים וכו' נשלם שכר הרבה יותר גבוה מאשר לברוקרים בוול סטריט. זה פשוט יביא יותר תועלת לציבור במדינה. אבל מי אמר שהכלכלה הקפיטליסטית מתנהגת בהיגיון?

לפי דלומי זה פשוט לא מוסרי לשלם שכר גבוה למרכז המשק ושכר נמוך לגננת שגידלה אותו וגרה על ידו.

שניהם צודקים.

 

היד הנעלמה אינה יודעת מימינה ומשמאלה. היא לא מסדרת כלום. התחרות אינה תחרות. הקצאת שכר העבודה חסרת כל הגיון כלכלי. העולם מזדהם בקצב שמסכן ממש את קיומם של נכדינו. לחצי האנושות אין מים זורמים בבית או בסביבה, האמריקאים ממציאים את ה"טלפון החכם" שמייצר מאות אלפי מקומות עבודה. בסין. אז ממה אתם מתפעלים שם בחוץ?

 

אולי בכל זאת השיטה שלנו, של שכר שווה לכולם (ועוד כמה כללים "מטומטמים" לא קפיטליסטיים) היא חכמה יותר ונכונה יותר גם מבחינה כלכלית? אולי בכל הזאת הרציונל הסוציאליסטי שלנו נכון יותר מהדת הקפיטליסטית?

 

מתוך "במקום" 34

נכתב בתאריך
5/1/2012הרשמה לניוזלטר שלנו