עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בשירותם של לפיד וליבני
 

בשירותם של לפיד וליבני

מאת ק. טוכולסקי, 1/1/2012

 

העליהום התקשורתי על החרדים, יותר משבא לתקן, נועד לשתי מטרות שהן אחת: הסחת הדעת מהתספורות של כספי הפנסיה שלנו וסלילת דרכם של לפיד וליבני אל הצמרת הפוליטית. התשובה להדרה )ולא רק לה) - סוציאליזם

 

את שלטון החוק צריך לאכוף ביד ברזל ואם קבוצות מסוימות של חרדים לדוגמא מצפצפות עליו אפשר וצריך למלא בהם את בתי הכלא. אבל, וזה אבל ענק, מה שאנחנו רואים עכשיו בעיתונים לא נועד לפתור בעיות שנגרמו בשל הזנחה רב שנתית ואדישות ציבורית. מה שאנחנו רואים נועד לשני דברים שהם אחד: הראשון: להסיט את הזעם הציבורי מהטייקונים - בעלי העיתונים או המפרסמים בהם - שהולכים לגלח לנו את הפנסיות ולברוח עם הכסף; והשני, לסלול את הדרך של יאיר לפיד וציפי לבני בחזרה ממחוזות האיזוטריה האלקטוראלית אל השלטון.

 

אין לי שום סימפטיה ליהדות החרדית. דת נחמדה ככל שתהיה בגרסאותיה המסורסות היא בסך הכל מנגנון דיכוי פרימיטיבי שמאפשר דיכוי יעיל של ההמונים תחת אליטות כלכליות מדכאות. אין ממש הבדל בין מה שהיהדות הפונדמנטליסטית מציעה למה שמציע האסלאם הקיצוני. אני מכבד את הזכות של כל אדם לחופש אמונה ועד גבול מסוים גם את זכותו של כל אדם לחיות את חייו כפי שהוא רואה לנכון. ההתקפות האנטישמיות של הימים האחרונים כנגד החרדים הן לא הפתרון לבעיות של דיכוי נשים בחברה החרדית, גם לא סלילת דרכם של לבני ולפיד אל מחוזות הרלבנטיות. את המגזר החרדי צריך לשנות כמו כל מגזר אחר באמצעים מודרניים, חינוך ממלכתי מותאם למגזר החרדי שישלב בין לימודי ליבה ללימודים מותאמים לקהילה. הקפדה קלה כחמורה על קיום החוק בשכונות וישובים דתיים, מחוקי הבניה דרך שמירה על זכויות הילד ועד מניעת אפליה. חשוב אף מאלה יהיה שיפור מצבם הכלכלי של החרדים ושילובם בחברה.

***

דיכוי נשים ואפלייתן הן לא נחלת החברה החרדית בלבד, דיכוי ואפליה הן לא בעיות רק של נשים. הקמפיין האנטי חרדי הנוכחי לא מציעה פתרונות בדיוק כמו שוועדת טרכטנברג לא הציעה פתרונות. כי הקמפיין הנוכחי מתמקד בבעיה מסוימת על חשבון בעיות אחרות ולא מקרב פתרון הוליסטי נדרש. השנאה הקמאית ליהודי לבוש השחורים והמזוקן היא לא התשובה לבעיות האפליה במדינת ישראל. בזמן שזעם הציבור מכוון בידי בעלי עניין כנגד החרדים, ממשיכות נשים במגזר הבדואי לחיות חיי עליבות בצילם של ביגמיה וסחר בבני אדם, קטינים ממשיכים להיות מנוצלים בידי סרסורים בתעשיית המין, עבדי קבלן ממשיכים לסבול מאפליה ודיכוי ביותר ויותר מקומות עבודה וכן הלאה. מי שמכוון את זעם הציבור כנגד החרדים, מבקש להמשיך ולהשכיח את שאר הבעיות מהציבור, לעוור את עיניו בשנאה אנטישמית, ולהשכיח את קריסת חסכונותיו ואת העובדה שממשלת ישראל, בכדי שלא לקחת מבעלי היכולת, ממשיכה לסרב ולתת מענה למצוקות הסוציו-אקונומיות המחריפות של החברה בישראל.

 

החורף הישראלי, הריאקציה של האליטות המאוימות כנגד הזעם העממי של הקיץ, הולך ומחריף, השמים מתקדרים וכל השטיקים נשלפים: ניפוח של בעיות ביטחון (איראן), הסתה אנטי חרדית ובקרוב גם הסתה אנטי ערבית תגיע מן הסתם. אם אנו רוצים צדק חברתי כבסיס לחברה טובה יותר, כדאי שנזכור שמי שמסיתים היום כנגד החרדים הם גם מי שאפשרו לחרדים להגיע לדרגות נבערות והסתגרות שאפשרו את התופעות של אפליית נשים. שמי שקיטב את החברה הישראלית לשבטים עוינים, אחראי למה שקרה לחרדים/בדואים/ערבים/ וכל מגזר אחר שאנחנו אמורים לפחד ממנו ולשנוא אותו. רק סוציאליזם/ס"ד, ייתן מענה לכך, כי הנבערות והשמרנות הן תוצרים של עוני פיגור וניוון.

 

אנשים כמו ציפי לבני או יאיר לפיד ניזונים מאותם חומרים מהם ניזונים אלי ישי ואביגדור ליברמן, לימור לבנת ואופיר אקוניס - מהמצוקה שמובילה לייאוש, פחד ושנאה. מי שיבחר בליברלים של המרכז בשביל לדפוק את החרדים יגלה שהם צריכים את החרדים בדיוק כמו שהם בשביל להמשיך ולהתקיים, בשביל להמשיך לדפוק את כולנו לטובת בעלי ההון; מי שרוצה להלחם באפליה ודיכוי, ניצול/הדרה וכל תחלואי החברה, צריך להבין שאין פתרונות חלקיים ואין חצאי עבודה, יש רק את הסוציאליזם / ס"ד שמכבדים את השונה שבאדם אבל דורשים גם את טובת החברה; שמזהים את הפערים החברתיים-כלכליים כמקור שורש כל רע; שנאבקים בבערות ובפיגור לטובת קידום האדם ושמירה על האיזון בין שוויון וחרות. לפני שבעלי ההון יצליחו לתעל את כל הזעם באמצעות שליטתם בתקשורת, מהם המנצלים, אל אוכלוסיה חלשה ומפגרת כמו החרדים, כדאי לכולנו להפנים את מי זה משרת. כנגד אפליית נשים צריך לפעול בכל הכוח, בדיוק כמו נגד כל אפליה אחרת. בעיטה רק בחרדי - בלי פתרונות מעמדיים, חברתיים וכלכליים - לא תפתור שום בעיה.

 

מתוך "עבודה שחורה"

נכתב בתאריך
1/1/2012הרשמה לניוזלטר שלנו