עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

פערים גם בתוחלת החיים
 

פערים גם בתוחלת החיים

מאת אלישע שפירא, 4/12/2011

 

מחקר שערך משרד הבריאות מצא שבישראל העשירים בריאים יותר ויש להם סיכוי טוב יותר להאריך חיים. האם זה צפוי גם בקיבוצי הפערים?

 

בשבוע שעבר התפרסמו בעיתונות ממצאים מדהימים, פרי מחקר שערך משרד הבריאות. מצאו שם שבישראל העשירים בריאים יותר ויש להם סיכוי טוב יותר להאריך חיים. בעיתון אחר התפרסמה כתבה הטוענת שבישראל סיכוייו של אסיר לזכות בקיצור תקופת המאסר שלו, רבים יותר אם ידו משגת לשכור משקם אסירים מהדרגה הגבוהה (והיקרה). הממצא המעניין הזה מתייחס להפרטת המערכת לשיקום האסירים.

 

מפתיע? לא! מחקרים רבים חשפו כבר את העובדה שבמדינת ישראל הסיכוי להצליח בלימודים ולסיים את האוניברסיטה בהצלחה, מושפע יותר מכל מהרקע הסוציו-אקונומי של ההורים. אמנם ישנם לא מעט יוצאים מהכלל, אך הכלל ברור מאוד. פחות משישים אחוזים מהנוער מגיעים לתעודת בגרות. כך נוצר מעגל הקסמים המנציח את עצמו. הסיכוי להצליח בהשכלה תלוי במצבם הכלכלי של ההורים, השכר מושפע מאוד מרמת ההשכלה ומהתואר האקדמי (בישראל יותר מאשר ברוב הארצות הדמוקרטיות) וחוזר חלילה. הילדים של אלה יתקדמו וימריאו והילדים של האחרים (ברובם) לא יחרגו מהגורל הסוציו-אקונומי של הוריהם.

 

אז מה יש לנו? מדינה דמוקרטית ליברלית, הדוגלת ב"שוויון ערך האדם", "שוויון הזדמנויות", "שוויון בפני החוק", חוק חינוך חובה, בריאות ציבורית שווה לכל וכל מימדי השוויון האחרים. במדינה הזו הזכות לחיים ובריאות שונה בין העשירים לעניים, הסיכוי לצאת זכאי בבית המשפט מושפע מהיכולת לשכור סוללת עורכי דין יקרים, על החינוך כבר דיברנו ועל תנאי הדיור והרווחה חבל לדבר. בשל אלה יצאה המחאה החברתית בקיץ האחרון.

 

מי שעדיין לא הבין שכל מימדי השוויון הנכונים והראויים עשויים להיות בבחינת מילה ריקה בחברה של פערים כלכליים, כנראה לא קרא את העיתון של אתמול. לא נורא, בעיתון של מחר זה עשוי להיות עוד יותר גרוע. עצוב לדעת שכל זה נעשה בשם "חירות האדם" ועל פי השקפת העולם המתיימרת לשים את ה"אדם במרכז".

 

מעניין לדעת כמה זמן נחוץ לקיבוצים שוויתרו על שוויון התמורה מעבודה, מה שאנו מכנים "שוויון ערך העבודה", כדי "להיות כמו כולם". להיות ככל האדם וככל החברות. האם זו גזירת גורל שאי אפשר לשנותה?

 

למאמרים של אלישע שפירא
נכתב בתאריך
4/12/2011הרשמה לניוזלטר שלנו