עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כך תשתלט סין על העולם
 

כך תשתלט סין על העולם

מאת לוצ'אנו פירס, 18/11/2011

 

בעוד חברות מערביות עוסקות במיקור חוץ וזוכות לרווח עצום בטווח הקצר, סין מנצלת זאת כדי להשתלט על תהליך הייצור ולהכתיב את כללי המשחק הגלובלי

 

מכרים שלי חזרו מסין נפעמים. מוצר שבברזיל מייצרים במיליון יחידות, רק במפעל אחד בסין מייצרים ממנו 40 מיליון יחידות באיכות מקבילה ובמהירות אספקה ‏מדהימה. הסינים מכניסים כל מוצר בשוק בתוך שבועות, במחירים שהם שבריר של המוצר הברזילאי.

 

אחד המפעלים מועבר לפנים המדינה מכיוון שהשכר באזור שבו הוא נמצא גבוה מדי: 100 דולר (!). עובד ברזילאי מרוויח מינימום 300 דולר, תוסיף מיסים והטבות אחרות והשכר שווה ערך ל-600 דולר. כאשר אנו עומדים בפני ה-100 דולר שקיבל הסיני ללא כל הטבות... אנו ניצבים בפני "עבדות צהובה" שאנו במו ידינו מטפחים...

 

שעות נוספות? בסין?... תשכחו מזה! האנשים שם כל כך אסירי תודה על שיש להם עבודה שהם עובדים שעות נוספות בחינם...

 

מאחורי ה"מצב" הזה בסין ניצבת מלכודת גדולה הרבה יותר. זו לא אסטרטגיה עסקית אלא אסטרטגיה של "שליטה" כדי לנצח את השוק המערבי. הסינים מנצלים את הגישה של ה"סוחרים" במערב, המעדיפים מיקור חוץ על פני הייצור על מנת לשמור רק את מה שמוסיף להם ערך: המותג.

 

בקושי אפשר לקנות היום ברשתות המסחריות הגדולות בארה"ב מוצר שהוא "תוצרת ארה"ב". הכול "תוצרת סין" עם המותג האמריקאי. חברות מרוויחות הרים של כסף על ידי קנייה מהסינים בפרוטות ומכירה אח"כ במאות דולרים. הם מעוניינים אך ורק ברווח המיידי בכל מחיר. גם במחיר של סגירת מפעלים ויצירת אבטלה אכזרית. זה מה שניתן לכנות "אסטרטגיית התימחור".

 

בעוד חברות מערביות עוסקות במיקור חוץ וזוכות לרווח עצום בטווח הקצר, סין מנצלת גישה זו ובונה יחידות ייצור בעלות פוטנציאל ויעילות גבוהים ביותר לשליטה בטווח הארוך. בזמן שהכוחות המסחריים הגדולים נשארים עם המותגים שלהם, עם העיצוב... הסינים נשארים עם הייצור, תוך כדי שהם מסייעים ומעודדים את אותן חברות ועל ידי כך תורמים לפירוקם של לא מעט פארקים תעשייתיים במערב.

 

בקרוב לא יהיו יותר מפעלים של נעלי ספורט או נעלים בכלל בעולם המערבי. הם יתקיימו רק בסין. אז בעתיד הקרוב נוכל לראות כיצד מחירי המוצרים הסינים עולים ללא היכר וגורמים ל"זעזוע ייצורי", כפי שקרה עם הלם הנפט בשנות ה-70. ואז זה יהיה מאוחר מדי. אז העולם יבין שהקמת מפעלים חדשים תעלה עלות ענקית ויהיו חייבים להיכנע לשליטה הסינית. העולם יבין שהאכיל דרקון ענק והפך בן ערובה שלו. דרקון שיעלה את מחיריו בהדרגה, משום שהוא יהיה המכתיב את הכללים החדשים של השוק מכיוון שהוא יחזיק את מונופול הייצור. הוא יהיה בעל המפעלים, בעל המלאים, בעל המשרות ובעל היכולת לקבוע את המחירים.

 

אנו, ילדינו ונכדינו נהיה עדים להיפוכם של כללי המשחק, מה שייצור בכלכלות המערביות אימפקט של פצצה גרעינית... סינית. באותם רגעים, כאשר העולם המערבי יתעורר למציאות החדשה, כבר יהיה מאוחר מדי.

 

באותו יום מנהלים מערביים יסתכלו בעצב על חורבות מפעליהם הישנים, טכנאים בדימוס ישחקו קלפים בכיכרות ויבכו על מראה ההריסות של פארקי התעשייה. וייזכרו בנוסטלגיה את הזמנים שהרוויחו המון כסף בקניית "חבילות של סחורה של עבדים" ומכרו ביוקר "סימני מסחר רשומים" שלהם לבני ארצם.

 

ואז, בעצב, יפתחו מחסניהם כדי לאכול את המותגים המיושנים שלהם שהפסיקו כבר להיות חזקים, כי כולם הועתקו ...

 

הרהרו על כך, בבקשה והתחילו לקנות מוצרים מתוצרת מקומית, לקדם את התעסוקה במדינה שלכם, להישרדותם של חבריכם, שכניכם ואפילו אתם עצמכם ... וצאצאיכם.

חשבו גם שעכשיו אנחנו מאכילים את הנחש שיכיש אותנו בעתיד!

 

הכותב הוא ברזילאי, מרצה ובעל טור המאמר הופיע ב"חדשות בן עזר" מס' 691

נכתב בתאריך
18/11/2011הרשמה לניוזלטר שלנו