עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בבוא יום כיפור
 

בבוא יום כיפור

מאת יואל מרשק, 6/11/2011

 

איפה הצלחתי איפה נכשלתי ומדוע אני אופטימי

 

בבוא יום כיפור, קרוב כל אדם יותר לעצמו ועורך את חשבונו עם חבריו ועם קהילתו. נותרו כמה חשבונות פתוחים שחלקי עימם בהשקפת עולמי ובכישלוני לתרגמה לשפת המציאות.

 

כך נשארתי בכישלוני בהשגת פנסיה לקשישים כתקנה ממלכתית בגובה של 40% שזה סך של 3270 ש"ח לחודש בלבד - הצעה שנדחתה על ידי פנסיה בראש ומזכירות התנועה כאחד.

 

שוללי הצעת תקנת ה-40% אומרים כי:

1.       סכום גבוה, לא ניתן לעמוד בו. יש לתת עדיפות להשקעות בחינוך, תשתיות ועוד.

2.       ברית פיקוח עשתה סקר המראה כי כששים קיבוצים לא יעמדו בתשלום זה.

3.       כשירווח לכולנו נדון בהעלאת הסכום הבסיסי.

4.       מי שלא מאמין שזהו המצב סימן שהוא נגד מנהלי הקהילות האחראים והמסורים.

 

מחייבי הצעת תקנת 40% אומרים כי:

1.       מדוע הסקר בדק סכום של 3500 ₪ ולא את ה-40% (3,270 ₪ )כפי שהמועצה ביקשה לפני שנתיים.

2.       חל שיפור עצום במצבם הכלכלי של הקיבוצים, מדוע אין לזה ביטוי בפנסיה לקשישים.

3.       לא ראוי לקיים בקיבוץ מאבק בין דורי. יש לקבע את המגיע לאוכלוסיות החלשות בחוק, כמו הקשישים, שכן להם אין את הכוח להילחם על מה שמגיע להם בזכות ולא בחסד.

4.       עבודת ברית פיקוח בתשלום בקיבוצים תלויה בהחלטתם של עשרות קיבוצים האם לעבוד עימה בקביעות ולפיכך הייתה דרושה בדיקה נטולת השפעות של גורם חיצוני אחר.

 

יש עוד עשרות טיעונים לכאן ולכאן וקשה לראות את הסיכוי שהצעת המזכירות לא תתקבל. אפילו הצעת פנסיה בראש המסודרת לא הגיעה לקיבוצים כי אין ביכולתם של מוביליה לעקוב, לטלפן, לכתוב במחשב, להזעיק ולתקן את הדרוש כהצעה מנוסחת, שקופה ומסודרת כמו זו של המזכירות. נכשלתי, למרות שהתחלנו עם הצעות קיצוניות ורחוקות והגענו בסוף לפסיק והוא לא צלח ואת השאר תשפוט כבר ההיסטוריה.

 

שחרור גלעד שליט - גם כאן כולם רוצים ובראשם ראש הממשלה כי גלעד ישוב הביתה בריא ושלם אך את המחיר לא מוכנים לשלם. בשלוש שנים האחרונות השקענו המון אנרגיה, זמן, משאבים ופעולות אך נושא המחיר נשאר חלוק בתוך המנהיגות וכישלוני מהדהד.

אני מפחד מהמצב שביום שגלעד יחזור הביתה, הוא יחזור בתוך ארון עטוף בדגל ישראל.

 

המסקנות שלי:

1.       כוח השפעתנו מוגבל בנושאים רבים ודרושה התארגנות תנועתית ולאומית מחודשת.

2.       יותר מדי אנשים דמויי מנהיגים מתרוצצים בשטח, יורים משפטים, כותבים בעיתונים וכל רצונם לבנות מגדלי אור אפופים בחלקי תקוות ואשליות. לצערי הרב חלק לא קטן מאיתנו נשבה בהם, לא אציין שמות כי אין מלבינים פני אדם ברבים. הללו מנצלים סוגיות העומדות להכרעה כמו פנסיה, גלעד שליט, שתי מדינות, עתיד הקיבוצים ברמת הגולן ובבקעה, התנהלות הצבא בשטחים, היחס ליוזמי אוהלי המחאה ועוד, למשחק בין דעות של אנשים, סקרים, מאבק על תפקידים והליכת רכיל.

 

מדוע אני אופטימי:

כי בא הקיץ האחרון ושם ראי מול פרצופי המנהיגים שמדברים על ערבות הדדית, סולידריות, צדק חברתי, חמלה ודמוקרטיה וקרע את המסכות שלהם, כך שלא עוד נאמין לדבריהם. מי ייתן ולעת הכרעות לא נשגה באשליות ובעיקר ניבחן כל אמירה וכל התנהגות מנהיגותית במדדי קיץ 2011 - צום קל כבר ביקשתי?

 

גמר חתימה טובה

נכתב בתאריך
6/10/2011הרשמה לניוזלטר שלנו