עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

משחקים באש
 

משחקים באש

מאת נעמי טלטש, 5/10/2011

 

שתיקת הממשלה למול האסון המתרגש על מערכת הבריאות, מעוררת את החשד כי זו שתיקה מכוונת שנועדה להמיר את ההסכם הקיבוצי בהעסקה באמצעות חוזים אישיים. האם המתמחים מבינים זאת? ואיפה שלי יחימוביץ'? ואיפה מרצ?

 

הימים נוקפים והממשלה שותקת. האם יתכן שאיננה רואה את האסון המתרגש על מערכת הבריאות הציבורית? מהו המשחק פה, אני שואלת את עצמי, מחכים לראות מי ימצמץ ראשון? האומנם ביבי ה"לחיץ" מתגלה כאן כשחקן פוקר קשוח על חשבון בריאות הציבור? שעת האפס מתקרבת והשופטת נילי ארד מציעה עוד עשרה ימי מו"מ. בין מי למי בעצם ועל מה? על הזכות להתפטר?

 

מנהיגי המחאה אינם מקימים קול זעקה והמחאה מפוצלת למעשה - מי לדו"ח טרכטנברג, שלפי הבנתי בכלל לא מתייחס למערכת הבריאות הציבורית, מי לחגיגת הצרכנות שהורידה את תנובה על הברכיים, ומי, מי באמת מתעניין בחסרי הדיור המפונים משד' רוטשילד? שלי יחימוביץ עדיין שותקת. ואיפה מרצ?

 

אף אחד לא דופק על השולחן ואין מאות אלפים שיצאו לרחוב כדי לדרוש מביבי לפעול מיד להבראת מערכת הבריאות הציבורית. גם ברשת לא נצפות התארגנויות משמעותיות בכיוון. ברור כבר עכשיו שחלק לא ידוע מהמתפטרים איננו מתכוון לחזור למערכת. עשרות מתכננים עזיבה ודאית לחו"ל. מדובר במשבר אמיתי, לא וירטואלי, ועדיין ההתייחסות מאוד מאופקת ומנומסת, כאילו מדובר בצינון קל ולא בקריסה מערכתית.

 

מה קורה כאן?

 

ואז נזכרתי בפרויקט של ביה"ח תל-השומר. אמנם הממסד הרפואי והאקדמאי נזעק, ואפילו נשיאת בן-גוריון חרגה מהרגלה והצליחה לזהות "התנהגות כמעט בריונית", אבל הפרויקט הזה עשוי לרמז לנו מהו פשר השתיקה של הממשלה והעומד בראשה.

 

אם נמשיך להתבונן במחזה מהצד, למי נבוא בטענות כשיתברר שהזעזוע במערכת מנוצל כדי לשנות באופן דרסטי את כללי המשחק? אם ערוץ ההסכם הקיבוצי נכשל, לדעת המתמחים עצמם, מה ימנע מהממשלה להציע להם ערוץ נוסף, כמו למשל העסקה באמצעות חוזים אישיים? מה תעשה ההסתרות הרפואית בישראל (הר"י)? איזה כלים יש לה כדי להתנגד למהלך כזה? ומי אמר לנו שכל המתמחים גדלו על ברכיה של הס"ד, וידחו הצעה כזו בשאט נפש? וזו רק אופציה אחת מתוך מגוון גדול של אפשרויות שפותח הוואקום שעומד להיווצר כאן, לשמחת הגלובליסטים הניאו-ליברלים*.

 

למשל, האפשרות לרסק את אחד מארגוני העובדים הגדולים בישראל. או קיצוץ בתקציבים להכשרת רופאים בארץ במקביל להכנסת מתמחים זרים בעלויות נמוכות (למרות הכחשות רפות שנשמעות כרגע). למסלולים כאלה יחד עם פרויקטים כמו זה של תל-השומר, יש פוטנציאל להפוך את המערכת מעסק יונק כספים לעסק מכניס רווחים, שיאפשר לממשלה להמשיך ולקצץ בתקציב הבריאות. מה רע, למה צריך ל"הזדרז ולפתור את המשבר"? עובדה, הציבור שרק לאחרונה מילא את הכיכרות, ממלא עכשיו פיו מים ולא ממש נזעק. כשיתברר שמערכת הבריאות הציבורית פורקה למעשה, כבר יהיה מאוחר.

 

האם המתמחים חשבו על זה כשיצאו למאבק נפרד עם השקה מינימאלית לתנועת המחאה? האם הם תמימים? מי עומד לצידם ומאחוריהם ומי מייעץ להם? הטענות שלהם רציניות, אבל עד כמה הם מודעים לתמונה הגדולה יותר, ואיך נגזרה ממנה, אם בכלל, הטקטיקה של ההתפטרות? יש כאן הרבה שאלות ללא תשובות. מה שברור והוכח פעם אחר פעם - מאבק נפרד שלא מחובר בצורה ברורה לניתוח פוליטי כולל עלול להיגמר בבומרנג. האם לפנינו עוד מקרה אחד של כוונות טובות שמובילות לגיהינום?

 

קופ"ח כללית כבר יזמה הקדמת הקצאת התקנים, שלפי ההסכם החתום נפרשים כמו מסטיק לאורך שנים, וכן צעדים נוספים. בינתיים קופ"ח גם לא הצטרפה לעתירה שהגישה המדינה לביה"ד לעבודה. ז"א שגם בלי לפתוח את ההסכם קיימות אפשרויות להגמשה לטובת המתמחים. אולי זה מעט מדי ומאוחר מדי, אבל הצעד הזה מוכיח שעדיין לא מוצו כל האפשרויות האמיתיות לפתרון בטרם משבר שאין ממנו חזרה. אלא שבלי לחץ ציבורי זה לא יקרה. ועדת טרכטנברג יכולה לחכות כמה ימים. מערכת הבריאות - לא. המערכת היא של כולנו. לא מדובר בבחירות פנימיות להר"י אלא בסכנת קריסה מוחשית של המערכת ואי אפשר להשאיר את המאבק להצלתה לרופאים בלבד.

 

* הסתירה הפנימית בין כלכלת שוק גלובליסטית לבין הבידוד המדיני שביבי מושך אליו בכל הכוח, עדיין לא מיצתה עצמה לכדי משבר וביבי יכול להמשיך בינתיים את הצגת ה"אמת" שלו.

נכתב בתאריך
5/10/2011הרשמה לניוזלטר שלנו