עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חברות חופשית במטה השיתופי
 

חברות חופשית במטה השיתופי

מאת אבנר (קיפי) כרמל, 2/10/2011

 

המטה שיתופי, כגוף רעיוני, צריך להתבסס על חברים מכלל קיבוצי התנועה שמאמינים ברעיון השיתופי ולא על הקיבוצים השיתופיים כקולקטיב

 

לפני כארבע שנים התראיינו, חיקי כספי ואני, ל"ידיעות הקיבוץ". שנינו דיברנו על הצורך בהקמת תנועה שיתופית חדשה. בעוד חיקי הוא חבר בקיבוץ מעמדי (הסוללים) המשתייך למטה השיתופי מתוך בחירה אישית, אני, כחבר בקיבוץ שיתופי (מעגן-מיכאל) משתייך למטה כחלק מקולקטיב שבחר זאת עבורי. אבחנה זאת חשובה לשאלת עתידו של המחנה הערכי-שיתופי. לדעתי, כל עוד יושתת מחנה זה על "קיבוצים" שצירפו אליו את חבריהם באופן אוטומטי, תימשך אדישותם של מרבית חברי הקיבוצים השיתופיים כלפי כל מה שקשור במטה השיתופי. הנה, רק עכשיו, הופרט קיבוץ עין שמר ואיש מקרב חברי הקיבוץ השיתופי מעגן-מיכאל לא צייץ. כך גם לגבי הכנס השנתי של המטה השיתופי שנערך בלביא, אשר לא עניין אף חבר בקיבוצי. למה? כי הם לא החליטו להיות חברים במטה השיתופי, הקיבוץ שלהם החליט!

 

מנגד, חברי מעגן מיכאל גילו עניין רב בבחירות לראשות מפלגת העבודה, כי הם החליטו אישית על חברותם במפלגה, הקיבוץ לא החליט עבורם. חברות אישית במטה השיתופי היא, לדעתי, תנאי להתחדשותו וליציאתו מן העמדה המתגוננת בה הוא נמצא.

 

המטה שיתופי, כגוף רעיוני, צריך להתבסס על חברים מכלל קיבוצי התנועה שמאמינים ברעיון השיתופי ולא על הקיבוצים השיתופיים כקולקטיב. בקיבוצים אלה יש מיעוט הדוגל בהפרטה ואי אפשר לכפות עליו חברות במטה השיתופי רק משום שקיבוצו החליט על כך.

 

בניגוד לחיקי כספי שביטא את אכזבתו מהנהגת המטה השיתופי, אני אינני מאוכזב, כי פשוט לא היו לי ציפיות. אני מקווה עתה, שעם בואה של מנהיגות חדשה למטה, ייבדק אופי ואופן החברות בו כבסיס ליציאה לדרך חדשה.

 

נכתב בתאריך
2/10/2011הרשמה לניוזלטר שלנו