עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הבה ניצור אליטה ערכית משותפת
 

הבה ניצור אליטה ערכית משותפת

מאת זוהר אביטן, 25/9/2011

 

עלינו, חברי מפלגת העבודה בקיבוצים ובעיירות הפיתוח, להקים מועצות סניפים משותפות, שיהוו מוקד שיח והשפעה פוליטי וימצו את המשותף בין הצדדים, שהוא רב על המפריד

 

שלי יחימוביץ' היא יו"ר מפלגת העבודה החדשה, כפי שקבעו מתפקדי המפלגה שהכריעו בסיבוב השני של הבחירות הפנימיות. אני וחברי, תומכיו של עמיר פרץ, מצטרפים לברכותיו על הישגה ומצטרפים לברכותיו להצלחתה. משימת בנייתה של דרך חדשה אשר תעמיד את מפלגת העבודה כמובילה ערכית וחברתית, אינה, ככל הנראה, רק עניינו של העומד בראשה. היא בעיקר עניינם של חברי המפלגה, תמיכתם במסריה ובפעילותם לגיוס תומכים רבים ככל האפשר בדרכה.

 

נתוני העבר, גם אלה שנוצרו בשבועיים האחרונים, מונחים לפנינו. הבכירים בשדרים ובפרשנים ממשיכים בהענקת ההסבר המטריד בדבר ההצבעה האתנית. פרשנותם, מקורה בפוליטיקה האישית שהשתלטה על ישראל מזה למעלה משלושה עשורים. במרכזה של פוליטיקה זו, יצרים ותאוות אישיות, תוך מחיקת כל ערך המניע אנשים לפעילות מפלגתית ופוליטית. על פי הנתונים, ברוב ערי הפיתוח היה רוב לעמיר פרץ, בעוד בכל הקיבוצים היה רוב מוחלט לשלי יחימוביץ'. אין בכוח איש מאיתנו לשנות אף נתון שנוצר בעבר הקרוב והרחוק, אך בכוחנו להניע תהליכי בנייה מחדש של חלופה ערכית, לשם יצירת חברה ראויה.

 

ישנו נתון בולט אחד שמחובתנו לפעול במשותף לשינויו: אתם בתנועה הקיבוצית, הייתם ועדיין רבים מכם רואים עצמם, כאליטה המחזיקה בידיה את העוצמה והשליטה בחברה ובתרבותה. אנחנו היינו ולצערי עודנו - האחר באופן בו אנו מוצגים. איש לא ייקח מכם, בוודאי לא אנחנו בערי-הפיתוח, את זכות הראשונים בייסודה של המדינה. אולם בחלוף השנים אנחנו בערי-הפיתוח שהוקמו בלב אזורי ההתיישבות העובדת, יכולים לומר בגאווה שיש לנו חלק בבנייתה של המדינה ובפיתוח אזוריה המרוחקים. אתם הייתם הספר. אנחנו, בערי-הפיתוח היינו הפריפריה. תחת המדיניות הכלכלית הקפיטליסטית והניאו-ליברלית, כולנו, גם רובכם בתנועה הקיבוצית - הפכנו להיות פריפריה. האליטה הערכית נמחקה. את מקומה תפסה אליטת הון צינית הממוקדת במרכזים העירוניים הגדולים בישראל.

 

***

במכתב אותו הפיצו זאב (ולוולה) שור וחניק מרשק, בתנועה הקיבוצית ב-17 בספטמבר 2011, הם תוקפים בחריפות (תוך ניסיון הפחדה בוטה) את קריאתו של עמיר פרץ לבנות יחד מחדש את מפלגת העבודה ככזו שיש לה מסרים חשובים לעיצוב מחדש של חברה הוגנת וראויה. את מתקפתם הם ממקדים בהצעתו לפזר את מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה ולהקים תחתיו, במשותף, "מועצת חכמים". לאיש מאיתנו, בוודאי לא לעמיר פרץ, יש או הייתה כוונה לפגוע כהוא זה בתנועה הקיבוצית על כל יישוביה. נהפוך הוא, בקריאה זו, לפי מיטב ידיעתי והבנתי, הכוונה היא להצעה שכדאי לנו למלא אותה תוכן, אם אכן כוונתנו לחזור ולהוביל את עיצוב החברה מחדש בישראל.

 

אני מבקש להציע אפשרות אחת, אתגר לכולנו: הקמתם של מועצות סניפים שיהוו מוקד שיח והשפעה. מועצות סניפים משותפות לכל עיר-פיתוח ולקיבוצים סביבה. מועצות סניפים שייטלו חלק פעיל בבנייתה של מפלגה אשר מסוגלת להציע חלופה לפוליטיקה האישית והצינית, אותה מעודדים רבים המפחדים מפני כל סוג של שותפות חברתית וסולידאריות. מועצות סניפים אלו יהיו הגרעין שיפעל באזורים המרוחקים שלנו, לבניית גשרי-חיבור בין תושבים אשר בחיי היום-יום נפגעים מתהליכי ההפרטה, הסרת אחריות המדינה, הקטנת התקציבים, הפגיעה במערכות החינוך, התעסוקה ועוד.

 

תושבים מקיבוצי שער-הנגב הקונים בשדרות משלמים בדיוק כמו תושבי שדרות ברשתות השיווק בעיר: 30% יותר ממחירי אותם מוצרים בערים הגדולות. לתושב קיבוץ בדיוק כמו לתושב עיר-הפיתוח רצון לקיומן של מערכות חינוך, תעסוקה, בריאות, תרבות וחברה - מתקדמים. לכולנו רצון להפוך את האזורים שלנו בדרום ובצפון, למושכים בזכות איכות החיים שהם יכולים להציע.

נכתב בתאריך
25/9/2011הרשמה לניוזלטר שלנו