עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מעמד הביניים נמצא בשטחים
 

מעמד הביניים נמצא בשטחים

מאת עלי קדם, 1/9/2011

 

ההתיישבות באיו"ש פתרה להרבה ישראלים בעיה: איך לחיות במקום עם איכות חיים ויחד עם זאת לא רחוק מדי ממדינת חדרה-גדרה. כיום אין מצב שיפונו. קריאה חתרנית בטקסטים של שלי יחמוביץ'.

 

על פי הערכות שונות חיים כיום קרוב ל-300 אלף ישראלים יהודים בשטחי יהודה ושומרון. הגרעין הקשה שלהם היה אולי אנשי הכיפות הסרוגות והמנהיגות הוותיקה, ממשיכיהם של גוש אמונים וההתנחלות האידיאולוגית. אבל כיום, רובם הגדול הם פשוט ישראלים שרצו לשפר את תנאי חייהם, ובעיקר להגשים את חלום מגרש הדונם, עם הבית והגג האדום.

 

בשכונת רמות, במעלה אדומים ובאלפי מנשה חי לו הישראלי הממוצע, המוטרד בדיוק מאותן בעיות המטרידות את חבריו שממערב לקו הירוק. בהרבה מקרים הוא גם עובד יחד איתם באותן חברות היי-טק ומפעלים, וחוזר אל היישוב הירוק שלו רק בשביל לראות טלוויזיה ולישון. הוא קורא את אותם עיתונים, שולח את ילדיו לאותן אוניברסיטאות, קונה את אותו הקוטג' ומשלם את אותם מיסים בלתי אפשריים על מכוניות חדשות. הוא חלק בלתי נפרד ממעמד הביניים, איתו ועם מחאתו הוא מזדהה לחלוטין.

 

ההתיישבות באיו"ש פתרה להרבה ישראלים בעיה: איך לחיות במקום עם איכות חיים ויחד עם זאת לא רחוק מדי ממדינת חדרה-גדרה. בהתחלה סיפקו את הצורך הבתים וההרחבות במושבים ובמושבות בשרון ומדרום לתל אביב, אבל השגת דיור במקומות אלה נהפכה תוך שנים מועטות למבצע יקר להחריד השמור למיליונרים בלבד. וכך, עשרות אלפי זוגות צעירים, שלא בדיוק רצו להתיישב בפריפריה מסיבות שונות (עבודה, קרבה למשפחה ולהורים ועוד), בחרו באפשרות הזמינה שהעמידו לרשותם ממשלות ישראל לדורותיהן, במרחבים שנפתחו לפתע. האנשים האלה לא הלכו ליישב את ארץ ישראל שהובטחה לאבותינו, וגם לא כדי להציב קוו הגנה מפני טילים על תל אביב. הם רק ניצלו הזדמנות לשיפור תנאי חיים ומגורים. ה"שטחים" הציעו עתודות קרקע, דירות זולות, והטבות אחרות. פראייר מי שלא לקח.

 

בהתייחס לדבריה של שלי יחימוביץ' כפי שפורסמו בתקשורת, ההתנחלויות אכן אינן פשע, אבל הן כנראה היו איוולת, ובנוסף - לא מיותר לזכור ולהזכיר - הן אינן לגיטימיות בעיני רוב מדינות העולם, למעט המטיף גלן בק ודומיו. מכל מקום, לגרסתה של יחימוביץ', אין להאשים את אותם אלפי ישראלים שחיים היום בשטחים: הם אינם פושעים, אלא בסך הכל פעלו במסגרת המדיניות המוצהרת של ממשלתם. בשנים האחרונות גם נתנו להם להבין, שלפחות "גושי ההתיישבות" יישארו בשלטון ישראל, כך שאין צורך לדאוג חלילה מפינוי וחזרה הביתה.

 

את המסרים של יחימוביץ' ניתן אם כן לקרוא כטקסט חתרני שאומר כך: מי ששואף להיבחר במדינת ישראל לראשות מפלגה, שלא לומר ממשלה, אינו יכול לוותר על מאגר של בעלי זכות הבחירה מתוך 300 אלף תושבים. פושעים או לא, אלה קולות שמסוגלים להכריע בחירות. מצד שני, הציבור הבין כבר מזמן שלא ניתן יותר לפנות מתנחלים. אם פינוי של כ-8000 אנשים מגוש קטיף, שגרו בלב מיליון וחצי פלשתינאים, גרר את העם לסף מלחמת אחים - בוודאי שהזוי לגמרי לדבר על פינוי של מאות אלפים. בשטחים נוצרה עובדה קיימת, והיא לא הולכת להיעלם או להשתנות. מכיוון שכך, ברור שהמתיישבים זכאים לתקציבים ולשירותים בדיוק כמו אלה שבתחומי הקו הירוק - סלילת כבישים, מוסדות חינוך, הגנה מטרור, משטרה - וזוהי לכן המשוואה התקציבית האמיתית. אפילו אם היה פרטנר, וניתן היה לקדם את תהליך השלום - זה לא אפשרי, שהרי אף מנהיג פלסטיני לא יסכים להשארת מצב ההתנחלויות הנוכחי, ואם יסכים - לא יזכה למנדט מצד הציבור שלו. מכיוון שאין מה לעשות בעניין ההתנחלויות, עדיף להתמקד בבעיות הפנים, במודל מדינת הרווחה ובחלוקת העושר במדינה - ולהשאיר את בעיית השטחים על אש קטנה, בתקווה שלא תתפרץ ותהפוך ללהבה גדולה.

 

מחבר
נכתב בתאריך
1/9/2011הרשמה לניוזלטר שלנו