עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הנביא לאחור
יהודה הראל
 הנביא לאחור

מאת אבישי גרוסמן, 30/8/2011

 

הנביא לאחור היה קומוניסט כשכולם היו והתנבא על כך בלהט. היום הוא קפיטליסט קיצוני בלהט לא פחות. עם עתיד אפשרי של קץ הקפיטליזם החזירי נחוצים לנו נביאים לעתיד ולא לאחור

 

הוא היה קומוניסט אדוק, עד שהתפכח בשנות השמונים של המאה הקודמת. הוא היה מתיישב ללא גבולות, כולל על גבול קונטרה שברמת הגולן ועדיין לא התפכח. עדיין מאמין שלא ימצא ראש ממשלה שיעז לפנותו משם.

 

היום הוא מאמין בקפיטליזם קיצוני. לחזק מגיע. והחלש? שיתאמץ להגיע למקומו של החזק. כי ככה העולם בנוי.

 

הוא טוען שהקיבוץ גורלו נחרץ. כמו שהקומוניזם נפל, כך גם גורלו של הקיבוץ ליפול. זהו הכרח היסטורי, דטרמיניסטי.

 

רוח הזמן, טוען המתנבא לאחור, נושבת לעבר האינדיבידואליזם האגואיסטי ונגזר עלינו להיכנע לרוח זאת. כמו בעבר, גם בימים אלה הוא מסתכל על ההווה ומתנבא. תמיד נדחף על ידי רבים ולכאורה מוביל אותם אחריו. האמין בקומוניזם כאשר רבים האמינו בו, האמין בצורך להקים התנחלויות כאשר רבים, בעיקר מנהיגי תנועתו, האמינו בנחיצות הקמתן. עכשיו הוא מאמין בקפיטליזם האגואיסטי, כאשר רבים מאמינים שזהו המשטר הראוי.

 

נראה שהוא מתקשה לקרוא את האותות המבשרים, אולי, שינוי בעתיד: המהפכה שעוברות ארצות ערב בימים אלה, מתחברת להקמת מאהלי המחאה בכיכרות הערים המתחברת למאבק הרופאים המתמחים. כל אלה רומזים על שינוי אפשרי בכיוון הזרימה הציבורי. אולי הקפיטליזם החזירי עומד למצות את הנזק שגרם לחברה הישראלית ולפנות את מקומו למציאות חדשה? המציאות המורכבת בה תמצא ישראל בשנים הקרובות מההיבט הכלכלי והביטחוני תחייב תבונה מדינית, סולידריות חברתית ונחישות אנושית. מציאות של צדק חברתי אופטימאלי הבא לידי ביטוי בפערים מינימאליים בין האנשים החיים במסגרת החברה הישראלית תסייע לחיזוק הנכונות להירתם למאבק משותף על דמות חברה צודקת ואולי גם על הקיום הלאומי.

 

החלטות הקיבוץ בימים אלה אמורות לקחת בחשבון את התחזית האפשרית הזאת. נחוצים לנו נביאים לעתיד ולא לאחור.

 

מתוך "במקום" מס' 30

נכתב בתאריך
30/8/2011הרשמה לניוזלטר שלנו