עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקוטג' שהחמיץ
 

הקוטג' שהחמיץ

מאת נדב ספיר, 11/08/2011

 

מכולם, מבעלי רשתות השיווק, מבעלי המחלבות ולמען קדושת תחרות שלא קיימת מזמן, העדיפה הממשלה לפגוע במחיר המטרה לרפתן

 

כה ציני ואכזר המאבק של הטייקונים בהתעוררות החברתית הצודקת.

 

ימים ארוכים של התלהמות מתנשאת חלפו עד שניאותו הברונים השודדים להוריד את מחירי הקוטג' למול הפופולאריות הגואה של החרם.

 

קברניטי המדינה הנבחרים הגדילו לעשות ובגילוי של אחריות וסולידאריות התיישבו לטפל באופן יסודי במשק החלב, שכמו בדלק, במים, בשוק הנדל"ן, הבטון, רשתות המזון, חברות הסלולאר, הבנקים ועוד, גם בו חומדים וחומסים כמה שרק ניתן מעל ומעבר למקובל במדינות ה-OECD.

 

ישבו הנבחרים בחיל ורעדה, בחרדת קודש למשק הישראלי שמזה כמה עשורים הם בונים בקפידה את כלכלתו, כך שהברונים יחלו לחמוד ולחמוס מבלי למוטט את העובדים שצפים מעל המים, מסונוורים ומושלים נסחפים בזרם ומדמים שחותרים ומנוטים את חייהם.

 

ישבו אלו ובחנו תחנה-תחנה בשביל החלב, חיפשו מי חומד ומי מתעשר על חשבון הציבור, על חשבוננו.

 

מכולם, מבעלי רשתות השיווק, המחלבות ולמען קדושת התחרות שלא קיימת מזמן, פתחו את שוק החלב לחלב מבחוץ ופגעו במחיר המטרה לרפתן. אכן, גם זו תחנה בשביל החלב ומחיר זה מפוקח ואין בו תחרות חופשית ויש לו השפעה, אם כי קטנה על המחיר הסופי. זו בחירה כואבת לרפתן שחי בכבוד ואולי קצת צורמת, אך אפשרית והגיונית.

 

***

אבל לא, זה ציני ואכזרי...

 

הורדת מחיר המטרה תוזיל במעט מאד את המחיר הסופי ויבוא חלב זול שמסובסד באירופה רק יגדיל את נתח הרווחים ברשתות והמחלבות. אך מעל לכל הרווח הנקי לרפתן יקטן וזה ישבור את הרפתות הבינוניות והקטנות המשפחתיות. כך ייוותרו רק רפתות ענק, שתיים או שלוש, שיקנו אותן המחלבות וישימו בהן עובדי קבלן או עובדים זרים זולים, חלשים וחסרי זכויות. זו דרכו של השוק החופשי לעודד תחרות, לתת חופש לברונים השודדים לחמוד ולחמוס...

 

מתנחלים ומדינת רווחה

 

לפני שאשטח את טענתי, חשוב לי להבהיר שההתנחלויות הן סכנה אמיתית ומוחשית לאפשרות שלנו לחיות כאן בארץ הזו, שמדינות ערב סביב לה ואזרחים ערבים חיים בה. חייבים לפרקן ולהגיע להסדר של חלוקת הארץ כצעד ראשון לפני השותפות בה.

 

זו דעתי, ואם לא די בכך ההתנחלויות הן גם הפן הקשה ביותר והתוקפן של כיבוש דיכוי ואפליה ששותפות לו ממשלות ישראל - קשה יותר מהדיכוי הכלכלי חברתי שהן מטילות עלינו האזרחים. עם כל זאת, חשוב להבין שאין בין ההשקעה ביהודה שומרון ועזה לבין השבר החברתי כלכלי כל קשר, אולי אפילו להיפך.

 

רק שם, כלפי כ-300,000 ישראלים יהודים נהגה הממשלה בנורמות של פיתוח ורווחה בכל הנוגע לתשתיות ודיור בר השגה. מדניות שאפשרה צמיחה ותעסוקה, עודדה יצור ויצירה. היהודים ביהודה שומרון ועזה הם אנשים חרוצים, עמלים ומשלמי מיסים שמבחינה זו חיים בזכות ובגבורה. יש ביניהם סולידאריות ואחריות לאחר, רק אם הוא יהודי כמותם.

 

מדיניות הממשלה בשטחים היא מודל שהממשלה צריכה לממש בכל המקומות אותם ייבשה: בפריפריה בבריאות, בחינוך, בביטחון הפנים, התשתיות והדיור. חמשת הממ"ים של ז'בוטינסקי הם הבסיס של החברה שאותו מבטיחה המדינה, ממנו יכולה להתפתח תחרות חופשית בין יזמים יצרנים וכו'... במשק כזה יהיו מיליונרים אבל לא מיליארדרים בעלי כוח של מדינה שלמה וחסרי גבולות, מלכים, אוליגרכים במעטפת דמוקרטית ותקשורת משטחת וממסטלת. במשק כזה אדם עובד יחיה בכבוד בבית משלו עם בריאות טובה, חינוך מצוין, מזון בריא וביטחון ברחובות. במדינה כזו יוכלו לצמוח קהילות שיבחרו לחיות גם חיים אחרים, רוחניים סוציאליסטים, דתיים וכו', בקרבה וכבוד לאחר.

 

***

לא מהכסף שהושקע ויצר עבודה ופרנסה ביהודה שומרון ועזה הגענו לאן שהגענו אלא ממכירת חיסול של ההון הלאומי לידיים של בודדים, משבירת כבודו של האדם העובד ושחיקת שכרו עד מחנק, ממדיניות מוניטארית שהיטיבה עם רווחי הון על חשבון רווחי היצור החקלאי והתעשייתי, מקיצוץ ובריחה של המדינה מהאחריות על חינוך, בריאות, ביטחון פנים ותשתיות, מכניעה לחמדנות של הטייקונים, ממערכת מיסוי מעוותת, מהסרת פיקוח על שוקי ההון והמחירים והפרטות מבישות של אוצרות המדינה.

 

כן בנימין היקר, זה נופל במשמרת שלך, אתה שהינך אחד הטובים והמקצוענים בבניית הגזל המתוחכם הזה יכול עכשיו להפוך פנים באותה מקצועיות.

 

נכתב בתאריך
11/8/2011הרשמה לניוזלטר שלנו