עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זהירות, ענף מתוכנן
 

זהירות, ענף מתוכנן

מאת עלי קדם, 11/08/2011

 

המלצות ועדת קדמי, להוריד את מחיר החלב לרפתנים, הן ניצול ציני של מחאת הקוטג' שהתייקרותו לצרכן לא נגרמה מעליית מחיר החלב הגולמי

 

בשבועות האחרונים, מאז החלה "מחאת הקוטג'", אני עדים לניסיון זוחל של הממשלה להחיל את כללי "השוק החופשי" על משק החלב בישראל. מעבר לוויכוחים על מחירים ויעילות, מתנהל גם כאן, בפינה זו של המשק הישראלי, הוויכוח האידיאולוגי הגדול. ייצור החלב הוא אולי הענף האחרון בישראל שעונה להגדרה "ענף מתוכנן" - צירוף שהינו בבחינת סמרטוט אדום לכל חסידיה המושבעים של "התחרות" מבית מדרשו של ראש הממשלה נתניהו.

 

בדרך כלל, חסידי "פתיחת המשק לתחרות" נתלים באילנות גבוהים - בכלכלות המערביות המפותחות, ובראשן זו של ארה"ב. אלא שכאן יש להם בעיה: דווקא במדינות הקפיטליסטיות, ובהן מדינות השוק המשותף, שוק החלב, בשל אופיו הייחודי, הוא שוק מתוכנן ומפוקח. יותר מזה, בעולם הגדול אפילו לא נבהלים מהמילה הגסה "סובסידיה ליצרן", ומעניקים לרפתנים תמיכות ביד רחבה. מדוע? כנראה כי שם, במדינות ההן, רואים חשיבות בכך שתהיה אצלם שכבה חברתית של חקלאים ביישובים כפריים, וייצור מזון מקומי שאינו תלוי בחסדי אחרים.

 

כשיורדים לפרטים, בהמלצת ועדת קדמי להוריד את המחיר לרפתנים, יש משום ניצול ציני של המחאה, שכן, התייקרות הקוטג' לצרכן לא נגרמה מעליית מחיר החלב הגולמי ("מחיר המטרה"). זאת ועוד, גם ייבוא אבקת חלב - לא יהיה בו כדי לתרום מאומה להורדת מחיר הקוטג' (או מוצרים דומים) - וזאת מהטעם הפשוט, שלא ניתן לייצר גבינות אלה אלא מחלב ניגר טרי - ולא מחלב משוחזר מאבקת חלב או רכיביו.

 

***

הרפתות בישראל עברו בשנים האחרונות תהליך מקיף של רפורמה והתייעלות, במסגרתו הושקע כסף רב במיכון ובתשתיות מודרניות. התכנון בענף החלב מבוסס על מכסות ייצור הניתנות לרפתות, ועל מחיר מובטח לרפתנים, שעומד כיום על קצת יותר משני שקלים לליטר חלב. בזכות תכנון זה מופעלות כיום רפתות ברחבי הפריפריה, החל מקיבוצי ומושבי הדרום ועד לגליל העליון, ומספקות פרנסה לאלפי משפחות, מבלי שיקבלו שקל אחד של תמיכה מהמדינה. יתכן שבפרמטרים כלכליים טהורים יימצא פה עיוות כלכלי וחוסר יעילות. מן הסתם הכי יעיל יהיה לרכז את ייצור החלב בכמה חוות ענק במרכז הארץ, בהן ישלטו - איך לא - הטייקונים, או בכלל לייבא את כל החלב ומוצריו מחו"ל. אלא שכלכלה זה לא הכל, ומהלך "כלכלי" של חיסול התכנון במשק החלב ייפגע במטרות הלאומיות של מדינת ישראל: פיזור אוכלוסיה, תעסוקה בפריפריה, שמירה על קרקעות וייצור עצמי של מוצרים חיוניים.

 

החלטה על ייבוא אבקת חלב, או הגדלת שיעורי הייבוא מעבר להיקף הייבוא הקיים ממילא (כ-20% ממשק החלב), תפגע בצרכן הישראלי. מי שירוויחו מיבוא זול יהיו שוב כמה יבואנים ורשתות השיווק, שלא יהיה להן שום מניע להעביר את ההוזלה לצרכן. השוק בארץ יהיה נתון לתנודות המחירים בחו"ל, כולל תקופות של מחסור במוצרים מסוימים.

 

מחאת הקוטג', כמו גם האוהלים בשדרות רוטשילד, מייצגים התפכחות מהאמונה שהשוק החופשי והתחרות יכולים לפתור כל דבר. משק ייצור החלב המתוכנן בישראל מושך אליו מדי שנה אלפי מבקרים מרחבי העולם. אלה מתפעלים ולומדים מההישגים של רפתני ישראל - משיאי העולם בתנובת חלב של הפרות המקומיות, מטכנולוגיות החליבה שפותחו בכאן ונמכרות בכל העולם, וכן, גם מן הארגון והתכנון הארצי העומד בבסיס ייצור החלב בישראל. על מי שמתיימרים לשנות את כל אלה להיזהר, שלא "לשפוך את החלב עם המים".

 

 

מחבר
נכתב בתאריך
11/8/2011הרשמה לניוזלטר שלנו