עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

להתחבר למחאה
 

להתחבר למחאה

מאת יגאל צחור, 4/8/2011

 

לא תעמוד לנו זכות היצירה המופלאה של המעשה החלוצי-התיישבותי, אם לא נתחבר לאלתר למצוקת הדור הצעיר

 

אני מברך את הדור הצעיר שהתייצב להשמיע את זעקתו הצודקת, גם אם לא ממוקדת. אני מקווה שלא יקנו את המפגינים בנזיד עדשים. אסור להחמיץ את ההזדמנות לשינוי משמעותי בהתנהלותה של מדינת ישראל. יותר מדי שנים הרוב המכריע של העם היה שותף באדישותו לקביעת סדר יום פוליטי לא ראוי.

 

אומר בצניעות הראויה שבשנת 2001 כתבתי את המצע שכותרתו הייתה "צדק-חברתי". אין לי שום צורך לציין כיצד התייחסו במפלגתי למצע. עבורי זה היה ניסיון מרתק בהבנת נפשם של הפוליטיקאים. הייתי קול בודד בתוך אופוריה חסרת בושה שגם התנועה הקיבוצית הייתה שותפה לה, כאשר חברה לסדר יום בלתי ראוי.

 

בעבר הרחוק התנועה הקיבוצית הייתה ראש למחאה החברתית, הקהלנו קהלים רבים בחוצות העיר בחג הפועלים, או בהתייצבות לצידם של ועדי עובדים.

 

הימים האלה חלפו לבלי שוב, כשם שההסתדרות היום היא לא הנציג האותנטי של שוכני האוהלים, ונתפסת כיום כמגנתם של הוועדים הגדולים, השבעים.

 

המחאה הנוכחית משנה סדרי בראשית. היא תצור מפה פוליטית חדשה, ובראש ובראשונה תזהה מנהיגים צעירים חדשים שירצו להתנתק מהחיבוק החונק של הפוליטיקאים שבשל התנהלותם פרצה המחאה.

 

לא תעמוד לנו זכות היצירה המופלאה של המעשה החלוצי - התיישבותי, אם לא ניזום התחברות מידית למצוקת הדור הצעיר בשני אופנים: ראשית, הפשרת קרקעות לבניה לזוגות צעירים , במחירים סבירים בשכנות לקיבוצים; שנית, בפתיחת עשרות מעונות לגיל הרך במחיר שווה לכל נפש, שהורים לילדים בגיל הרך יוכלו לשלם.

 

כך נהיה מחוברים לא רק למחאת הצדק-החברתי על-פי תפיסתנו הבסיסית, אלא נהיה בין המובילים לפתרונה. זה ייתן חיות חדשה לקיבוצים באשר הם.

 

אלה הצעות שיעוררו התנגדות, שהרי במשך שנים בנינו חומות מגן מפני רוחות רעות. נוח לנו לחיות בתוך חממה מוגנת.

 

מי שלא יבין בעתו את השפעת ההתרחשות החברתית החדשה, יישאר מאחור.

נכתב בתאריך
4/8/2011הרשמה לניוזלטר שלנו