עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בלוף התחרות החופשית
 

בלוף התחרות החופשית

מאת: ק. טוכולסקי, 21/7/2011

 

פיקוח על מחירים, קביעת שיעור רווח לכל הגורמים בהליך היצור, ההפצה והשיווק, יאפשרו את קיומם של מחירים הוגנים, הרבה יותר מאשר "הגברת התחרותיות"

 

לכו לאזור של מוסכים, תכלס בכל עיר. בחלק מהערים תמצאו מוסכים בודדים, בחלק יותר, בחלק כמה עשרות. חפשו תחרות, לא תמצאו, לא היכן ששני מוסכים פתוחים זה מול זה, גם לא היכן שעשרות אמורים להתחרות על הלקוחות. לכו לבדוק מחירי רכב לפני קניה, המחיר יהיה אחיד בכל המכונים, גם כאשר ארבעה מכונים, בבעלות שונה, שוכנים זה לצד זה. צלצלו לאינסטלאטור ותבקשו תיקון מסוים, המחיר יהיה דומה ואפילו זהה לזה של מתחרהו. למה? כי תחרות אינה דבר טבעי, האדם הוא חיה שמתנהלת בעדר ובמצב הטבעי משתפת פעולה עם חיות אחרות. התחרות טבעית רק באגדות ויעילה רק בחלק מהאגדות.

 

לא רק טייקונים וקרטלים אינם מעודדים תחרות, מהאגודות המקצועיות של רומא על תעריפיהן, דרך הגילדות של ימי הביניים וראשית העת החדשה ועד לשווקים המשוכללים של ימינו, אין תחרות כמעט בשום מקום. דווקא שוק המזון המשוקץ והקרטליסטי הוא בישראל אחד השווקים שמתנהלת בו תחרות אכזרית, שלא באה תמיד לידי ביטוי דווקא במחיר, אבל היא שם. מי שמוכן להמיר סופרמרקטים שכונתיים קטנים במחסנים של רשתות גדולות, או בסופרים חרדיים, עשוי בהחלט למצוא מחיר אחר. אבל גם בשוק הזה התחרות היא בשוליים, כיוון שהתחבורה הציבורית למרכזי הקניות הזולים יותר היא די עלובה ולא כל אחד יכול להגיע לשם, כך שהוא נתקע בסופר השכונתי.

 

אז היכן היא התחרות? ספרים מגיעים עם מחיר מומלץ לצרכן לכל החנויות והמבצעים עליהם ברשתות הגדולות (צומת ספרים וסטימצקי) או ברשתות הקטנות והחנויות העצמאיות (תמיר, דורון, דני, אקדמון) די דומים. עשרות הפיצוציות במרכזי הערים מציעות, רובן ככולן, את אותם המוצרים באותם המחירים - מהמצית בשקל, דרך הארטיק בתשעה שקלים ועד בקבוק הוודקה שעולה קרוב למאה. בין בתי הקפה עצמאיים ורשתות אין ממש תחרות, במחירם של מוצרי כתיבה אין ממש הבדלים וכן הלאה וכן הלאה...

 

המצב לא שונה במיוחד באירופה. נתקלתי בכך בווינה, העיר האירופאית הגדולה הראשונה שבה חייתי תקופת מה, ועוד לפני בעיר קטנה בה שהיתי בגרמניה. כן, יש סופר זול שמציע הרבה מותגים עצמאיים/גנריים ויש סופר יקר יותר שיציע מוצרים מוכרים, אבל הם לא מתחרים זה בזה במובן הישראלי של יאללה הוזלות בכל מחיר, יבוא בהיצף, עובדים בלי זכויות, חיסול האחרים. העסק מתנהל אחרת. אין מצב של כיפוף ידיים עד שמישהו קורס.

 

באירופה, כמו בארצות הברית או בכל מדינה מפותחת שאינה עונה לשם ישראל, לא מתביישים לתכנן את הכלכלה. לקבוע יעדים של תוצרת חקלאית ואחרת, להגן על מגזרי תעסוקה באמצעות סבסוד, לשמור על מחיר נמוך באמצעות פיקוח, תמיכה ישירה ביצרנים, מיסוי מרובד ומכסות יצור. הממשלות והספקים גם לא מתביישים לקבוע תעריפים בעבור מוצרים ושירותים.

 

שנית, קיימת שם מודעות צרכנית, אין תגובות היסטריות למסעות פרסום. בודקים את כל אפשרות בשבע עיניים ויש נכונות לדחות מוצר שהתייקר ולהעדיף מוצר אחר, שנשאר באותו מחיר. שום נאמנות לשום סופר, בחינה של מבצעים על בסיס שבועי ופיזור הקניות בהתאם להיצע. נגישות למרכזי קניות בתחבורה ציבורית מסייעת גם היא. גם תפיסה תרבותית של חסכנות ומחזור מסייעת.

 

אינני טוען שאין בכלל תחרות, אבל תחרות היא לא חזות הכל והיא בעיקר לא מענה קסם. יותר מכך, בתחומים כמו חקלאות - התחרות איננה קיימת. מדינות אירופה וצפון אמריקה, מדינות כמו יפן, קוריאה, אוסטרליה וניו-זילנד, מגינות בקנאות על החקלאות שלהן, מסבסדות אותה לעייפה ומונעות בכך תחרות. כן מה הטעם לייבא כבשים לניו-זילנד עם הסבסוד הממשלתי מותיר את המחיר לצרכן נמוך? או מה הטעם לייבא תירס לארצות הברית או חלב לאירופה, אם המחיר שם מסובסד? יותר מכך, לא רק שאין תחרות יש גם מכסות יצור ומחירי מטרה. יש שם את כל מה שמספרים לנו פה שהוא אסור ובלתי רצוי. גם חלק ניכר מהמוצרים האחרים נקבע בתעריף ממשלתי או בתעריף של אגודות מספקי השירותים השונים. תכלס - בכל דרך, למעט תחרות. תחרות הייתה ונותרה במה שמוגדר מוצרי מותרות ולא במוצרים בסיסיים.

 

מאוד רוצים שנאמין שתחרות היא חזות הכל וששבירת ה"קרטלים" תביא אותנו לגן עדן של מחירים זולים. זה לא יקרה. פיקוח על מחירים, קביעת שיעור רווח לכל הגורמים בהליך היצור, ההפצה והשיווק שיאפשר את קיומם תוך שמירה על מחיר הוגן לצרכן הגיוניים הרבה יותר, במיוחד בתחומים בהם יש חשיבות להגנה על תוצרת מקומית. מה שנכון למוסכניקים או לבעלי הפיצוציות, לאחיות סיעוד פרטיות, לבעלי הצימרים ולבעלי המלאכה כאינסטלאטורים והחשמלאים נכון גם לרוב השאר, וזאת אינה תחרות.

 

מתוך "עבודה שחורה"

נכתב בתאריך
21/7/2011הרשמה לניוזלטר שלנו