עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אל תשליכנו
 

אל תשליכנו

מאת עזרא דלומי, 6/6/2011

 

לפני שמקבלים את הטיעון "שאין מספיק כסף בשביל הפנסיונרים", ראוי לשאול אם הכלל הזה חל על כולם, או רק על מי שאין בידיו שוט שבו יוכל לאיים בסנקציה כלשהי

 

הוויכוח על הפנסיה הקיבוצית לוהט עתה בתקשורת הארצית: כתבה גדולה ב"הארץ", שתי כתבות מגזין ב"ישראל היום" ומן הסתם עוד היד נטויה. מניסיון של עיתונאי, ריצה של קיבוצניקים לעיתונות הארצית מתרחשת כאשר יש תחושה שהנשק הקונבנציונלי - מוסדות התנועה, העיתונות הקיבוצית, רשם האגודות - מיצה את עצמו, או שאיננו מספק את הסחורה. זו השעה שמי שרואים עצמם מקופחים - בצדק או לא - פונים ל"נשק יום הדין", הזה. לתהודה ארצית יש לעתים כוח השפעה גדול.

 

הדיון על הפנסיה, כפי שהוא מתקיים עתה, יכול ללמד עד כמה צדקו המעטים שנאבקו ערב החתימה על הסדר הקיבוצים, על כך שיכלול גם מרכיב של פנסיה הוגנת.

 

אלא שגיבורי הנדל"ן בתנועה דאז, האמינו שיש להם בוננזה ביד. "נחזיר קרקעות למינהל, נקבל פיצוי מלא, יהיה כסף גם בשביל להחזיר חובות גם בשביל פנסיה, נפתור את הבעיה", הם אמרו לעצמם ולנו. בעצם חבל לחזור לחלב החמוץ הזה, בטח לא ערב חג הגבינות.

***

בוויכוח המתנהל עתה על דרישת "פנסיה בראש" ואחרים, להגדיל את גובה הקצבה, נשמעת טענה שלא בכל קיבוץ הדבר אפשרי. ישנם קיבוצים שלא יעמדו בזה. הם מתקשים לשלם את ה-2700 פלוס שנקבעו כמינימום, בוודאי שלא יוכלו לעמוד בתוספת של עוד מאות שקלים לקצבה. ייתכן והטיעון הזה נכון. הגדלת הקצבה תעיק מאוד על מצבו הפיננסי של הקיבוץ. אלא שיש גם היבט מוסרי, לא רק כלכלי. מותר, למשל, לתהות מהו שכר המנהלים המקובל בקיבוץ כזה? כמה שכר מקבל מנהל בקיבוץ שאיננו יכול לשלם 2700 ₪ לפנסיונר. השאלה הזאת לא נועדה להקניט, היא גם באה לומר משהו על "עניי עירך". סביר מאוד שהם לא ימהרו לשבור את הכלים אם יתברר להם שלא רק הם אינם מקבלים את הסטנדרט שנקבע, אלא גם מי שנמצאים בקצה הפירמידה, או מעט מתחתיו. האם כאשר אין כסף לשלם פנסיית מינימום "עפ"י הכללים", ממשיכים לשלם למנהלים עפ"י הכללים של השוק, או שכלל הצמצום חל רק על הפנסיונרים?

***

כדאי לחשוב על כך כיוון שהשאלה תהיה רלוונטית, גם כאשר תשולם קצבה של 3500 ₪ או יותר. חוץ מאבטחת קיום בכבוד לזקנים, תמיד תעמוד גם השאלה של גובה הפערים. אם הם יהיו פי שבעה-שמונה (למשל), הטרוניות יבואו גם אם איש לא יסבול חרפת רעב והפנסיה לא תהיה ברצפה. זה עניין אלמנטארי בחברה שמתיימרת לשמר מעט מן הצדק החברתי. שלא יהיו בה פערים גדולים בין המייסדים לבין מי שהגיעו עשרות שנים אחריהם.. האם מותר, בהזדמנות זאת, לשאול לאן התאדתה ההמלצה התנועתית, לקבוע תקרת פערים של פי שלושה בין השכר הנמוך לגבוה?

 

אז לפני שמקבלים את הטיעון "שאין מספיק כסף בשביל הפנסיונרים", ראוי לשאול אם הכלל הזה חל על כולם, או רק על מי שאין בידיו שוט שבו יוכל לאיים בסנקציה כלשהי.

 

 

הקיבוצניקים יוצאים למלחמה: 'רמסו את כבודנו בהפרטה' / עמירם כהן, דה-מרקר, 26/5

 

לשלוח את הזקנים לקרח (חלק א'), ישראל היום, 27/5 עמ' 12

 

לשלוח את הזקנים לקרח - שנאת הזקנים (חלק ב'), ישראל היום,  3/6

  

למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
6/6/2011הרשמה לניוזלטר שלנו