עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מלים שוות
 

מלים שוות

אברהם שרון,1/5/2011

 

רק שנים אחדות לפני לכתם לעולמם העזתי לדעת כי אבא ואימא לא סבלו בשואה אלא סייעו בה לסובלים. ניצלתי

 

שש גרברות

שש גרברות. זה הכול. רק אלה. סך כל הפרחים שצמחו בגינה הקטנה, הביתית, של ההורים.

לימים, כיניתי אותה 'גינת השואה'. שש גרברות. שש בלבד. אחת למיליון. ביום השואה, דקות אחדות לפני עמידת הדום לדקה-דומייה, היינו, אחותי הגדולה ואני, יוצאים אל הגינה וקוטפים את שש הגרברות שצמחו בה. ואז נכנסים, כהולכים על גחלים, אל השתיקה הקודרת, המצמיתה, המשתקת, שהבית שבו היא שרתה היה טבוע בחותמה. שתיקה אשר ביום זה, יום השואה, היתה עמוקה וחריפה מתמיד. מה אפשר להגיד על רצח שישה מיליוני בני אדם? פרחי הזיכרון. פרי הרוע. שנות ילדותי היו שנים בצל הפרחים האלה. שש גרברות. שנים שבהן לא העזתי לשאול דבר. שנים שבהן ראיתי את השואה במבטים כבויים, בזרועות מקועקעות מספרי-מוות, שנים שחשתי אותה כלואה בגטאות השתיקות. רק שנים אחדות לפני לכתם לעולמם העזתי לדעת כי אבא ואימא לא סבלו בשואה אלא סייעו בה לסובלים. ניצלתי. פרחי העצב. פרחי החמלה. ההורים כבר אינם. גם הגינה אינה. אבל השאלות (שמתרבות עם השנים) והשואלים (שמתמעטים עם השנים) נותרו כשהיו, ורק תשובה אין.

 

הצבעה חשאית

הצבעה חשאית מאפשרת לחסל חשבון מבלי לנהל אותו. היא מאפשרת לבוז לזולת, להתנקם בו, לשמוח לאידו. הצבעה חשאית מאפשרת לנעוץ סכין בלי להיחשף כדוקר. הצבעה חשאית - חריפה, קטלנית - מאפשרת לגזור דין בטרם פסיקתו. הצבעה חשאית - מכוערת, זדונית - היא כל מה שעצוב בחברה שזה מכבר אינה גלויית עיניים. הצבעה חשאית היא פעולה של מי שיש להם מה להסתיר או במה להתבייש. הצבעה חשאית היא הצבעה מוגת-לב. הצבעה חשאית מזקקת, בתמצית, את כל מה שרע, חומצי, רעיל, ארסי. הצבעה חשאית היא הכלאה של נמר ונחש עם נגיעת של שועל ושל ארנבת. הצבעה חשאית מעידה שגם קהילה של בני אדם היא בסך הכול חוות החיות - חווה של בעלי חיים, טורפים ונטרפים.

 

טובה'לה

לפני חודשים אחדים גיליתי את טובה'לה. אם לדייק - גילו לי אותה. ברירת המחדל של משלוח הדואר התגלתה לי כבחירה הטבעית, המועדפת. כבחירה הנבחרת. בסניף הדואר הקטן של קיבוץ בית השיטה יושבת אישה חביבה ואדיבה עד קסם, טובה'לה שמה. לפעמים אני מבלבל ומערבב אותה עם דבורה'לה אבל היא מתקנת אותי ומעמידה אותי על טעותי ועל דיוקה, בחן כמובן. אפשר לשלם אצלה את כל התשלומים לכל המוסדות שגובים מאתנו כספים. אין שם תור לכן אין שום צורך לקצר אותו. יש שם רק חיוך, אדיבות ואור. בעוד בסניף הדואר בבית שאן אין כמעט סיכוי לקבל שירות ללא המתנה של זמן יקר ורב, טובה'לה חוסכת לי מהמשאב היקר והנדיר הזה. מתחשק לי להגדיר אותה כאוצר טבע יקר אבל אני חושש שהיא עלולה להיעלב.

 

יזמות

אני אוהב את המלה הזאת, את מה שהיא מבטאת ומסמלת. את התקווה שהיא נוסכת. אני אוהב את הזמזום הדק שלה, את נימתה. יזמות היא התחדשות. היא יצירתיות. היא אחריות. יזמות אינה בהכרח עסק. יזמות היא גישה. לעולם, לבני אדם, לכסף, לאפשרויות, להעזה, להצלחה שאינה ודאית, לכישלון שאינו אסון. יזמות היא קימה שמובלע בה גם פוטנציאל נפילה. יזמות היא אף על פי כן. בהצלחה.

נכתב בתאריך
1/5/2011הרשמה לניוזלטר שלנו