עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מחקרים סובייטיים
 

מחקרים סובייטיים

מאת אבישי גרוסמן, 5/4/2011

 

המחקר הבריטי המצביע על יתרונותיה של מדיניות שוויונית, תואם כמה מחקרים על תוחלת ואיכות החיים בקיבוץ השיתופי. עכשיו יגידו שגם המחקר הבריטי הוא סובייטי

 

"צמד רופאים בריטים, ריצרד ווילקסון וקיית פיקט, הישוו את ממדי אי השוויון של 23 המדינות העשירות בעולם ושל מדינות ארה"ב השונות, ומצאו כי בכל ההיבטים התוצאות הולכות לאותו כיוון: במדינות שוויוניות יותר - ולא משנה כמה הן עשירות - תמותת התינוקות נמוכה יותר, תוחלת החיים גבוהה יותר, ילדים מצליחים יותר בלימודים, האלימות נמוכה יותר, פחות אנשים יושבים בכלא, יותר אנשים בוטחים זה בזה וכיו"ב. לחוקרים יש שורה של הסברים מדוע זה קורה, שעיקרם: יותר שוויון משמעו פחות קנאה ותסכול, יותר בריאות ושגשוג..." (מתוך: שובו של השוויון" מאת: טלי ניר, "ידיעות אחרונות" 24.2.2011).

***

קראתי את מאמרה של טלי ניר ונזכרתי שפעם, לפני שנים אחדות בלבד, פרסם המכון לחקר הקיבוץ תוצאות מחקר שהוכיחו שתוחלת החיים בקיבוץ השיתופי גבוהה יותר מהממוצע הארצי. החוקרים הסבירו את התוצאות שקיבלו בהנמקות הדומות להפליא להסברים שניתנו על ידי החוקרים הבריטים.

 

"אלה מחקרים סובייטיים", כלומר מוטים במכוון, טענו תומכי השינוי הדיפרנציאלי. אין להם, לתומכי הקיבוץ השיתופי, המשיכו תומכי השינוי הדיפרנציאלי להסביר, הנמקות ענייניות לעמדתם ולכן הם נאלצים להישען על מחקרים שתוצאתם ידועה מראש.

 

כל עובדה שאינה משרתת את האמונה או האינטרס הרגעי ניתן לסלק הטיעונים שכאלה. האם גם המחקר הבריטי הוא סובייטי?

 

מתוך "במקום" 25

למאמרים של אבישי גרוסמן
נכתב בתאריך
5/4/2011הרשמה לניוזלטר שלנו