עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עושים חינוך (ברוח שיתופית)
 

עושים חינוך (ברוח שיתופית)

מאת דורון נדיב, 4/4/2011

 

היכרות קצרה וראשונית עם הרעיונות המרכזיים אותם מוביל צוות החינוך של המטה השיתופי

 

המטה השיתופי שהוקם לפני עשור לא עסק עד לפני שלוש שנים באופן ישיר בתחום החינוך עקב חוסר משאבים. עם זאת הוא תמך בגופים קרובים כגון: פרדס, מעגל הקבוצות, הירחון חברה ועוד.

 

רצוננו להשפיע והצורך הדחוף המורגש בקיבוצי המטה ובכלל התנועה הקיבוצית לחינוך ברוח שיתופית הוא הגורם המרכזי להקמת צוות החינוך של המטה.

 

הצורך עלה עקב המשבר הרעיוני, ערכי, חברתי וכלכלי שפקד את התנועה הקיבוצית משנות ה-80 של המאה העשרים, שהושפע באופן מרחיק לכת מתמורות שהתרחשו בתקופה זו בעולם המערבי וכיוצא מכך גם במדינת ישראל. בקיבוץ התבטא הדבר בתהליכי הפרטה, מעבר למודל הדיפרנציאלי, תוך אימוץ התרבות והשיח של הסביבה החברתית, הפוליטית והעסקית הישראלית. תמורות אלה השפיעו בהכרח גם על מערכות החינוך בתנועה הקיבוצית ובקיבוצי המטה.

 

החזון, מטרות העל, והחידוש

 

אנו מאמינים בחזון השואף לאדם פתוח וחושב, החי בחברה ופעיל בה. רגיש ליחסי אנוש ועוול חברתי בעל ערכים סוציאליסטיים וסוציאל דמוקרטים, המזדהה עם השתייכותו לעם היהודי, לתנועה הציונית ולתנועת העבודה ומזדהה עם ערכי הקיבוץ.

 

מטרות העל שלנו הן:

א. טיפוח הרעיון הציוני, הקיבוצי שיתופי, הסוציאליסטי והסוציאל דמוקרטי במערכות החינוך הקיבוצי.

ב. טיפוח רעיון ההגשמה בכלל הקיבוצים ובפרט בקיבוצים השיתופים אצל בנינו וחניכינו בעיר ובכפר.

ג. חיזוק הממד החינוכי בחברות הנעורים, הקשור לתרבות הנוער.

ד. טיפוח מעורבות בחברה הישראלית.

 

מה הצוות מחדש?

 

החידוש המרכזי שלנו הוא בתכנים ובכיוון שאנו מתווים בתחום החינוך.

 

תכנים אלה אינם חדשים, אולם המהפכה הניאו ליבראלית דחקה אותם לשוליים, ורוקנה אותם מתוכן. לכן המשימה שלנו עתה היא קשה ומורכבת: להפיח רוח במפרשי החזון ומטרות העל שאנו מאמינים בהם. הצוות ממקד את פעילותו בחינוך הבלתי פורמאלי בכיתות ז-י"ב, ומנסה להתמודד ולהציע אלטרנטיבה לרעיונות הימין החברתי בתנועה הקיבוצית תוך חשיבה מקיפה על כלל החברה הישראלית, כפי שחברי המטה מנסים להתמודד בשטחים נוספים.

 

אנו מפתחים תוכניות חינוכיות וסמינרים שקשורים לשורשי הרעיון הקיבוצי, למשבר, להתחדשות ולחזון ברוח שיתופית, כמו גם עיסוק בתחומי כלכלה חברה, ועבודת בני הנוער.

 

אחת המטרות המרכזיות שלנו הוא חידוש רעיון ההגשמה של בן ובת הקיבוץ בקיבוץ האם. אנו עושים זאת בעזרת עיצוב מסלול הגשמה פנימי, אשר שם את יהבו על בני הקבוץ תוך פעולה פנימית המדגישה את שילובם החשוב והבלתי נפרד של "הבית והדרך".

 

כמו כן, אחת לחודשיים אנו מוציאים חוברת הדרכה למדריכי הנעורים בקיבוצים, המשלבת פעילות שטח של חברי הצוות.

 

חברי הצוות הם: עומר מגל (פלך), לאורה מילוא (פלך), הילה אילן (קומונה בחולון), אורי אופיר (מצר), מיכאל ליבני (לוטן), רזי בן יעקב (כפר עציון), דורון נדיב (משמר העמק).

 

צימאון לאלטרנטיבה

 

אני מאמין שהרוח היוצרת, והמחדשת טמונה ביחד, בסולידריות, בערכי הקבוץ השיתופי ובערכי תנועת העבודה.

 

יש צימאון של מחנכים, מדריכים וחניכים לעסוק, ללמוד להתלבט לבקר ולהציע אלטרנטיבה. דווקא בעידן הפוסט מודרני והפוסט ציוני עת החברה הישראלית וחלקים נרחבים בתנועה הקיבוצית מאמצים ערכים ניאו ליבראליים, ומפריטים את עצמם לדעת, חשוב לטפח את החינוך לערכי הליבה שלנו, כדי לקדם את השאיפה לחברה יותר מתוקנת וצודקת.

 

הרצל מתוך אלטנוילנד: "חלום ומעשה אינם שונים כל-כך כפי שנוטים לחשוב, כי כל מעשי בני האדם בחלום יסודם ואל החלום ישובו".

 

הכותב הוא רכז צוות החינוך של המט"ש

 

מתוך "במקום" 25

נכתב בתאריך
4/4/2011הרשמה לניוזלטר שלנו