עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

פול גז בניוטרל
 

פול גז בניוטרל

מאת אבנר (קיפי) קיפניס, 28/2/2011

 

יואל מרשק יודע שהרבה יותר קשה להוציא חברים ממעגן-מיכאל להפגנה נגד הימין הקיצוני באום-אל-פחם מאשר להתקשר לעיתונאי כלשהו ולפרסם באמצעותו ש"אגף המשימות יזם הפגנה באום-אל-פחם"

 

מבין הנקודות הצורמות שהועלו בתחקיר "ידיעות אחרונות" מיום 25/2/11 בנוגע לקשריו של יואל עם רונן בר-שירה, צרמה לי יותר מכולן דווקא זו שבה סופר אודות אותה "משכנעת" שנשלחה אל נועם שליט על מנת להוציא ממנו את הסכמתו לקיומו של המשט למען שחרורו של גלעד. שכן, זה חיזק מאד את הרושם שנוצר לגבי יואל, שכמו המשל אודות הפרה שרוצה להיניק יותר משהעגל שלה רוצה לינוק, כך גם הוא נוטה ליזום יזמות שונות שבעטיין מותר עתה לחבריו-שותפיו לתנועה הקיבוצית להעלות את ההשערה שהן נחוצות לו עצמו יותר משהן נחוצות לאנשים / ציבורים כמו ויקי כנפו ותושבי אום-אל-פחם להם הוא חותר לסייע.

 

במכתב שפרסמתי באתר הקיבוצים (26.2.11) כתבתי, בין היתר, שיואל נהנה מן הצורך של לפחות חלק מחברי התנועה הקיבוצית בעלה תאנה מסוגו - עלה שמתפקידו להציג בחוצות מדינת ישראל מצג לפי כאילו התנועה הקיבוצית עודנה "אידיאולוגית" ו"משימתית" כפי שהייתה בשנות הארבעים של המאה הקודמת, בזמן שמרבית חברי הקיבוצים (חוץ מיואל?!) מממשים בחייהם דבר-מה שאמר לי מישהו מחברי מעגן-מיכאל כבר בשנת 1968: "הקיבוץ מצוי בשלב של מעבר מתנועה מהפכנית לשלב של יצירת בית". ובאופן יותר מוחשי: אנו, חברי הקיבוצים בעלי היומרות ה"משימתיות", נרחיב את דירותינו, נתקדם בעבודתנו ונפוש בחו"ל, ובה בעת יואל יקים לנו "אגף משימות" ויתרוצץ עבורנו ממצפה רמון עד אום-אל-פחם ומרצועת עזה עד כלא מגידו ויראה בכך לכל מלעיזינו שעודנו "אידיאולוגיים" ו"משימתיים" כבעבר, בימי ההתגייסות לפלמ"ח והפעלת המפעל המחתרתי לייצור תחמושת ("מכון איילון") ברחובות ע"י חברי קבוצת הצופים א', לימים קיבוץ מעגן-מיכאל.

 

ואולם הוספתי ואמרתי במכתבי באתר הקיבוצים שמסכת יחסים שכזו שבין "עלה-התאנה" לציבור שזקוק לו הינה מסכת יחסים רדודה שחייבת להשתנות, כדי להישען על בסיס יותר רציני מכפי שהינו כיום.

 

השינוי הזה אודותיו מדבר אנכי יכול לבוא משני כיוונים: או שמזכירות התנועה תחליט שהיא אינה זקוקה עוד לאיש כמו יואל שלעתים מזיק לה יותר משהוא מועיל; או שיואל עצמו יחליט לשנות את דרכיו ולהפוך מאיש המייצג את עצמו ל"מפקד" המפעיל את "חייליו" כמו שצריך (ע"י הקמת סניפים של ה"אגף" בתוך קיבוצי התנועה, למשל). משיחולל יואל שינוי כזה בתוכו, מאליו יגלה שאין זה פשוט לעורר חברי קיבוץ אדישים ולהפכם ל"משימתיים" ול"אידיאולוגיים".

 

יתברר לו שזה הרבה יותר קשה ומסובך להוציא חברים ממעגן-מיכאל להפגנה נגד הימין הקיצוני באום-אל-פחם מאשר להתקשר לעיתונאי כלשהו ולפרסם באמצעותו ש"אגף המשימות יזם הפגנה באום-אל-פחם".

 

נכתב בתאריך
28/2/2011הרשמה לניוזלטר שלנו