עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סוציאל דמוקרטיה, עוד חוזר הניגון

סוציאל דמוקרטיה, עוד חוזר הניגון

מתוך אתר "עבודה שחורה" 2/2/2011

 

כמאתיים איש השתתפו בכנס של המטה הסוציאל דמוקרטי ויסו"ד, שהתקיים ב-31.1 בסמינר הקיבוצים, תחת הכותרת "בונים סוציאל דמוקרטיה"

 

הנחה את הכנס שי כהן מהמכללה החברתית כלכלית ומכוח לעובדים.

 

פתח אורי יזהר (משאבי שדה) - מרכז המטה הסוציאל דמוקרטי - שסקר בקצרה את הפעולות שנעשו וקרא לקיום קונגרס שבו ישתתפו כל הארגונים והקבוצות שסוציאל דמוקרטיה היא דרכם.

 

פרופסור דני גוטוויין תיאר בראשית דבריו את המלכודת הצפויה בעקבות הצלחת ההפרטה. בחלק האופרטיבי של דבריו. הוא קרא לאיחוד הסוציאל דמוקרטים במפלגה אחת: "השמאל צריך להיות רלוונטי ליום יום של אזרחי המדינה, להיאבק בניצול בשוק העבודה ובהפרטת השירותים החברתיים ולעקור מהשורש את נזקי משטר הימין. את המאבק הזה לא יכולות לנהל עמותות או מפלגות השמאל הנוכחיות, שפועלות כמפלגות מגזריות של המעמדות הגבוהים".

 

חבר הכנסת אילן גילאון קבע כי "השמאל הישראלי לא מת. אולי הוא מעולם לא נולד. מזה ארבעה עשורים המדינה מוכרת את עצמה בנזיד עדשים, ואנשים שמתקראים שמאל לא מתנגדים לכך. לכן אני אומר, אין שמאל לא סוציאליסטי. אני יודע שבישראל גם הבעלים של מקדונלדס נחשב לשמאל, אבל אין שמאל בלי סוציאל-דמוקרטיה. מצד שני, החרדים נתפסים כציבור שעוין את השמאל - השמאל צריך לפנות גם אליהם".
לסיום אמר "תנועה סוציאל דמוקרטית גדולה ואמיתית, תקום אם נדע לשים בצד את האגו ולשתף פעולה."

 

חבר הכנסת עמיר פרץ אמר כי "השנה קרה אירוע פוליטי חשוב - הפרישה של החמישייה של ברק - בלי האירוע הפוליטי הזה לא הייתי נשאר במפלגת העבודה. כשעמדתי בראשות העבודה הגיעו למפלגת העבודה שמונה מנדטים ממעוזי הליכוד, בזכות האג'נדה החברתית, אף שמעולם לא הסתרתי את עמדותיי המדיניות". ח"כ פרץ קרא לקיים חיבורים פוליטיים שייצרו סינרגיה חיובית ולא חיבור ששוליו מכאן ומכאן בורחים ממנו. "המשימה שלנו צריכה להיות שהחלוקה בין ימין ושמאל תהיה על בסיס אג'נדה חברתית-כלכלית, מי שהנושא החברתי לא בוער בו לא יכול להיות שמאל", אמר פרץ.

 

אסתי קירמאייר - יו"ר מחוז ירושלים במפלגת העבודה - אמרה לבאי הכנס שילכו וידברו עם האנשים , בגובה העיניים, שיראו להם למה חשוב שתהיה תנועה סוציאל דמוקרטית, הכוח ייבנה בעבודה קשה בפניה אל אנשים ומבית לבית.

 

אלעד הן מיסו"ד, ממארגני הכנס, אמר שאיחוד הכוחות, אסור שיהיה רק טכני ומספרי, הוא צריך להתבסס על מצע סוציאל דמוקרטי שיאמר בבירור - עצירת ההפרטה; הלאמה מחודשת של השירותים החברתיים; כינון עבודה מאורגנת ודמוקרטיה בשוק העבודה; מאבק להרחבת מסגרת התקציב והרחבת השירות הציבורי.

 

ערן בנימיני ממייסדי התנועה הירוקה וחבר הנהגתה אמר שצריך להרחיב את השוויון גם למרחב הבין-דורי, שירוק חייב להיות סוציאליסטי וש"אין קפיטליזם ירוק".

 

שרון קטרון - מ"כוח לעובדים", יו"ר ארגון סגל ההוראה ומנהיגת מאבק המרצים באוניברסיטה הפתוחה תיארה את השתלשלות המאבק עד לפריצת הדרך שבחתימה על ההסכם הקיבוצי. "כדי שיהיה בסיס כוח לסוציאל דמוקרטיה, גברים ונשים צריכים להפוך את המאבק לצדק חברתי לחלק מחייהם היום-יומיים על ידי ארגון העובדים במקום עבודתם", אמרה.

 

ד"ר עמי וטורי, חבר הנהגת כוח לעובדים, אמר שהוא מאמין קודם כל במאבק של ארגוני עובדים שמביא את סדר היום הסוציאל דמוקרטי לשטח. אך עם זאת, הוא חידד, יש חשיבות למסגרות פוליטיות סוציאל דמוקרטיות, במיוחד כשרבים מהאנשים שנחשבים היום לשמאל בישראל הם בעיניו אויבים של ממש, והוא מוצא עצמו ניצב כנגדם במאבקי עובדים.

 

בדברי המשתתפים "מהקהל" נשמעו קריאות לפעולה משותפת להצטרפות מחודשת למפלגת העבודה, להקמת מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה ולמערך בין מפלגתי סוציאל דמוקרטי. נשמעה גם אזהרה לשמונת הח"כים שנותרו בעבודה להתגבר על מחסומים ולא להתפורר, שכן התפוררות כזו תביא לשקיעת השיח הס.ד. בישראל לזמן ארוך מאוד.

 

התקווה, שהובעה בדברי רבים מעל הבמה ובשיחות בין המשתתפים, היא שיהיה המשך

 

מתוך "עבודה שחורה"

 

נכתב בתאריך
2/2/2011הרשמה לניוזלטר שלנו