עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השמאל בלע את הלוקש של ליברמן

השמאל בלע את הלוקש של ליברמן

מאת: ק. טוכולסקי, 12/1/2011

 

ליברמן מבעיר את אש הגזענות כדי להסתיר את פועלו למען בעלי ההון, והשמאל בולע את הפיתיון. הנושא החשוב הוא תמלוגי הגז. על נושא זה צריך לצאת לרחובות

 

השבוע אמור היה המאבק נגד מסקנות ששינסקי להתלהט, הכניעה של ששינסקי ללחצי בעלי ההון וההתייעצות של ביבי כשווים עם שרי הממשלה ואדוניו בעלי ההון יכולה הייתה להשיג כותרות ולהוציא אנשים לרחובות. כל זה היה יכול לקרות אלא מה, משרת אחר של שלטון ההון ליברמן יודע בדיוק איך לשרת את ההון בפועל ובמקביל לייצר רטוריקה גזענית שמסתירה את זה ויותר טוב מכך, יודע בדיוק איך לגרום לשמאל בישראל לשחק איתו את המשחק הרטורי הזה במקום להלחם נגדו ונגד שלטון ההון.

 

ביום שבת תיערך הפגנה של המחנה הדמוקרטי.  כמה אלפי אנשים יצעדו בתל אביב, בצעדה שכולה קתרזיס, למחות כנגד ועדת חקירה סימבולית וחסרת סמכויות שתספק לשלטון ההון בישראל כותרות לעיתונים שבאמצעותן תוסתר חרפת השוד של הגז שלנו בידי כמה טייקונים וחברות זרות.  השמאל בישראל, מי שהיה אמור להיות בחוד החנית למען תמלוגים גבוהים, מי שהיה אמור להיות ברחוב למען זכויותיהם הכלכליות של אזרחי ישראל ועתידם, שוב בחר בהתניה פבלובית את המאבק הלא נכון. במקום להפנים מה ליברמן עושה, כיצד הוא מבעיר אש גזענית בכל פעם שהוא צריך להסתיר את פועלו למען טייקונים ותאגידים ולחשוף את ליברמן, במקום שחברי הכנסת שלנו יגידו בריש גלי שליברמן משרת את ההון ולחשוף אותו מול הציבור שלו במערומיו, הם בוחרים לקרוא לנו לעוד התכנסות שבטית מיותרת.

***

מרחבת מוזיאון תל אביב לא תצא בשבת בשורה, כי מה נשמע שם, שליברמן גזען, זה לא מה שמעניין את בוחרי ליברמן, להיפך זה עוד יביא לו בוחרים, כי לרוב הבוחרים אין בעיה עם זה שהוא גזען. מה שכן רוב הבוחרים של ליברמן הם לא בדיוק טייקונים אלא אנשים קשי יום שעובדים קשה לפרנסתם, מחשבים שקל לשקל וחרדים למחר, אם הם היו שומעים שליברמן מוכר את עתידם אולי הם לא יבחרו בו אבל איך הם ישמעו את זה? מי יאמר להם את זה? ראשי ה"מחנה הדמוקרטי" בעוד הפגנת קתרזיס שבה נניף דגלים אדומים ונצעק לא לא לא יעבור, הפאשיזם לא יעבור? הסיסמא הזו מקורה במלחמת האזרחים בספרד, גם שם היא לא ממש עזרה, הפאשיזם בספרד עבר כמו מכבש על השמאל, וגם כאן זה יקרה. אם נמשיך לבחור לשחק את המשחק של ליברמן ולצעוק סיסמאות שלא מדברות לאף אחד זה לא יעזור.

 

השמאל הישראלי לא צריך להתכסות בשמות סימבוליים שלא אומרים לאף אחד כלום למעט לפעיליו, מה זה "המחנה הדמוקרטי"? על מי חושבים הקופירייטרים של השמאל, אלו שחתומים על הצלחתה של מרצ לנהל קמפיינים כושלים משנת 2003 ועד היום, שזה יעבוד על מישהו? אם היה כאן מחנה דמוקרטי הוא היה צריך להיאבק השבוע על חלקו של הציבור בתמלוגי הגז, להבטיח לציבור את הזכות הדמוקרטית של בעלות הציבור על נכסי הציבור, להבטיח לציבור שבעתיד יהיה יותר טוב, כי החוב הלאומי יחוסל ואפשר יהיה להשקיע בחינוך, בריאות ורווחה, בצמצום פערים ובהבטחת העתיד, זה מה שאמור מחנה דמוקרטי לעשות, זה מה שאמור מחנה סוציאל דמוקרטי לעשות, זה מה שאמור מחנה סוציאליסטי לעשות, זה מה שיכול להביא את הבוחר המנוכר שמעדיף את ליברמן וביבי הגזענים ומשרתי ההון לשנות דפוסי הצבעה. אבל השמאל הישראלי, אובדני, צדקני מנוכר ומנותק, חסר כל קשר למעמד שהוא אמור לייצג, להכיל, להיות בשר מבשרו, בוחר כרגיל לרקוד לפי החליל של הימין, לשתף פעולה עם קרקס הסתרת המציאות של ליברמן ווהמריונטות שלו, בוחר להתעסק בטפל ובקל ולא בעיקר.

 

***

אם יקברו את מסקנות ששינסקי, אם המאבק למען תמלוגי גז גבוהים ידעך, כי את הסטודנטים הסיטו מהמטרה למאבק מטופש נגד החרדים, ואת השמאלנים הסיטו מהמטרה למאבק סימבולי וחסר תכלס נגד ליברמן, כולנו נשלם את המחיר.  תשובה וביבי, נובל אנרג'י וליברמן, מוטי מורל ופינקלשטיין יוכלו לרשום עוד ניצחון על השמאל הישראלי. במקום לצאת לעוד התכנסות שבטית מיותרת שרק מפגינה את הניתוק של השמאל בישראל מבעיות המעמד של רוב החברה הישראלית, צריך לעצור עכשיו. 100 ארגונים שרובם מיותרים הם לא כוח פוליטי, כמה אלפי פעילים מסורים במרכז תל אביב זה לא מפגן כוח.  ובעיקר שיתוף פעולה עם הימין בהסתרת העברת רוב ההון שיופק ממאגרי הגז לידיהם של כמה טייקונים – באמצעות השתתפות מרצון בתהליך הסטת הדיון – זה טמטום אובדני. בפאשיזם לא נוכל לטפל מהאופוזיציה, אלא רק מהשלטון ולשם לא נגיע אם נמשיך לשחק במשחק התעמולה של השלטון במקום להציב אלטרנטיבה ברורה בנושאים ששלטון ההון ומשרתיו מבקשים להסתיר מהציבור הרחב.

 

מתוך עבודה שחורה

 

נכתב בתאריך
12/1/2011הרשמה לניוזלטר שלנו