עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מהי 'חברות מלאה' בקיבוץ?

מהי "חברות מלאה" בקיבוץ?

מאת יזהר בן נחום, 11/1/2011

 

 

את רוב הפעילות החברתית-תרבותית של קהילת בית קמה מארגנים תושבי ההרחבה, לא חברי הקיבוץ

 

ביום חמישי, 30.12.2010, יום לפני נשפי הריקודים והנשיקות בחצות, נסעתי (בתחבורה ציבורית!) למועצת התנועה הקיבוצית באפעל. את הישיבות האלה עושים באפעל, מקום שההגעה אליו בתחבורה ציבורית אינה קלה, מכיוון שליד בית התנועה הקיבוצית בתל אביב קשה למצוא חניה. נכון שיש שם תחנת רכבת ("השלום"), אבל עבור הצירים המכובדים של מועצת התנועה הקיבוצית, נסיעה ברכבת יחד עם פשוטי העם היא פחיתות כבוד ופגיעה בסמלי סטאטוס שאנשים במעמדם אינם יכולים להרשות לעצמם.

 

הישיבות של מועצת התנועה הקיבוצית מתנהלות בערך באותה יעילות שבה מתנהלות ישיבות בבית קמה (חוץ מהישיבות של ועדת תרבות, כמובן). הישיבה מתחילה בשעה 9:00, אבל בשעה הזו יש עדיין פעילות ערנית באזור הסנדביצ'ים והרוגאלאך. עד 11:50 מנהלים דיון חסר משמעות ביצועית על תוכנית העבודה לשנת 2011. בשעה 11:50 מגלים שנשארו רק עשר דקות עד 12:00 וממהרים לדון בליווי מצגת על מאזן 2009, כולל הצבעה. ב-12:00 חייבים להתפזר הביתה, אולי כדאי להספיק בזמן להוציא את הילדים מהגנים (הנחה מוזרה במקצת, בהתחשב בעובדה שבגיל 58, עם ארבעה נכדים, אני בין הצירים הצעירים במועצה).

 

לנושא העיקרי שלשמו נתכנסנו - דיון בקריאה ראשונה על תקציב התנועה הקיבוצית לשנת 2011 - לא הגענו הפעם, אבל תודו שעל-פי כל הגיון כלכלי, אחרי ששרפנו מאות ימי עבודה, אלפי קילומטרים של נסיעה ועוד כמה אלפי שקלים על הלוגיסטיקה הכרוכה בארגון הישיבה, חבל להישאר עוד כמה שעות ולסיים את הדיון. עדיף לכנס את מאות האנשים פעם נוספת ולהוציא שוב את כל הכסף בשביל עוד שלוש שעות של דיון.

 

ובמה כל הסיפור החלמאי הזה קשור לבית קמה? אמנם רוב החברים בקהילת בית קמה אינם חברי התנועה הקיבוצית, אבל חלק גדול מהדברים שקורים בתנועה הקיבוצית משפיעים גם עליהם. למשל, המאבק של התנועה הקיבוצית במינהל מקרקעי ישראל בנושא השכרת דירות בקיבוצים. דווקא בנושא הזה שמענו באותה מועצה בשורות על התקדמות חיובית. חוץ מזה, אולי מועצת התנועה הקיבוצית לא ממש מעניינת את אנשי ההרחבה, אבל במועצה האחרונה שוב דיברו עליהם. פעם נוספת שמענו שמסלול הצמיחה הדמוגרפית המועדף על הנהגת התנועה הקיבוצית הוא קבלה לחברות מלאה ובכמה קיבוצים מוצע המסלול הזה גם לאנשי ההרחבה.

 

אין זו הפעם הראשונה שבה אני תוהה בטור הזה מהי אותה חברות מלאה ובמה בדיוק היא מלאה, אבל הפעם ניתנה גם תשובה. בתשובה לקריאת ביניים מהקהל "מה זה חברות מלאה?" השיב ידיד טוב שלי, בעל תפקיד בכיר בתנועה הקיבוצית: "התשובה היא פשוטה. חברות מלאה היא חברות באגודה השיתופית החקלאית (אגש"ח)".

 

בבית קמה יש לנו כ-110 חברי אגש"ח (כולל חברי אגש"ח בעצמאות כלכלית) ועוד קרוב ל-300 מבוגרים שאינם חברי אגש"ח. בצוות חנוכה היו שני חברי אגש"ח. בצוות ט"ו בשבט נותרתי חבר אגש"ח יחיד. אני גם חבר האגש"ח היחיד שכותב בקביעות בעלון. יש לנו ועדת ספורט נהדרת, שעשתה לנו יום ספורט וטורניר כדורעף חופים ובאמתחתה עוד תוכניות רבות. יש בוועדה הזו מישהו מהאגש"ח? לפחות מישהו מהאגש"ח השתתף בטורניר הכדורעף כשחקן? אפילו כדי להיות חניכים ומדריכים בתנועת "השומר הצעיר" אין חובה להיות בן או בת של חברי אגש"ח. התנועה הקיבוצית, בינתיים, מקצצת את התמיכה בתנועות הנוער בגלל מרד מיסים של קיבוצים עשירים. המקצצים והמורדים הם, כמובן, חברי אגש"ח כדת וכדין.

 

לפני מספר ימים קיבלנו בדואר האלקטרוני את הצעת תקציב הקהילה לשנת 2011. יש שם הרבה פעילויות שכל קיבוץ היה מתגאה בהן, אבל זה של הקהילה. לא של האגש"ח.

  

למאמרים של יזהר בן נחום
נכתב בתאריך
11/1/2011הרשמה לניוזלטר שלנו