עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

צנוע, ערכי, איכותי

צנוע, ערכי, איכותי

מאת חנן רובנס, 28/11/2010

 

מטעי התמרים, האצות, חלב, אנרגיה מתחדשת, עבודת חוץ, ובקרוב - שדות סולאריים - האם חברי קטורה יום אחד יהיו עשירים? אם כן, העושר יתחלק באופן שווה

 

קטורה חוגגת 37 שנים. המספר אינו עגול ולא מושך תקציבים מוגדלים, ובכל זאת התגייסו חברים וחברות כדי להגיש חג בסגנון קטורה: צנוע וערכי. בין האירועים המרכזיים של החג:

יום ניקיון בחסות ועדת איכות הסביבה, יום לפני חג המשק.

טריאתלון עם 90 משתתפים, מגיל 1 עד 63, ללא פרסים, רק בשביל הכיף והסיפוק.

ארוחה חגיגית, הפעם אוכל מרוקאי.

יום ששי במועדון: "אנארכיון" - אלבומים של תולדות קטורה.

כמובן, תאריך החג נקבע לפי פרשת השבוע "חיי שרה", בה מוזכרת קטורה, אשת אברהם. ניהול התפילות בבית הכנסת שלנו, מההתחלה ועד "אדון עולם" - בידי בני ובנות הקיבוץ.

 

תמונת מצב תרבותית

תרבות בקטורה? "למי יש זמן ל"תרבות"?", שואל משה פלקוף ופורס את תמונת המצב: "חגגנו את העלייה לתורה של התאומים מבית חורגין. החודש חגגנו בקטורה חתונה של בת-משק. שבוע אחרי זה הבר-מצווה של עומר. שבועיים אחריו זהו מעיין העולה לתורה. חג המשק בתווך. "ערב תרבות" עם משתתפי קורס מש"ב (בחסות משרד החוץ) מכל העולם. מסע אופניים של "מכון הערבה ללימודי הסביבה" הגיע, כמובן, וארגנו להם לילה של פעילות בקיבוץ. אבל, לא הספקתי לרשום את הכל, כי אני בין מנוי התיאטרון ויצאנו באוטובוס לאילת להצגה הראשונה של העונה".

 

ליגת על

קטורה הוא "בית המקדש" האזורי לכדורגל, בזכות טורניר יוקרתי הנערך בקיבוץ מדי שנה לזכרו של חבר הקיבוץ פיני לוטמן ז"ל. הטורניר מיועד למבוגרים,ילדים ונערים, וגם לבנות המין היפה, ומרכז קהל רב להפנינג ספורטיבי, תחרותי ויצרי.

 

קליטה איכותית

אין בתים ריקים בקטורה: "אחרי השלמת בניית שש יחידות וקבלת עוד שתי קרווילות, הגעת ארבע משפחות לקליטה + עוד כמה תושבים, נתחיל את הגל החדש של ראיונות קליטה לקראת קליטה בקיץ 2011. האיכות של המשפחות מתבטאת בעבודה שלהם עם הנוער, או בהתנדבות רפואית, ומשפחה אחת שעשתה לנו את חג הסוכות. הם רוצים להיות חלק פעיל מקיבוץ שיתופי, והצליחו בחלקם גם למצוא משרות טובות מחוץ לקיבוץ במקצועם".

 

תקציבים מול צרכים

"יש לא מעט אתגרים לפנינו", מוסיף משה. "בימים אלה מעבדים עם חברת "מעוף" תוכנית להקמת יחידת משאבי אנוש. בד בבד יש מחשבות רבות על גיל היציאה לפנסיה, קצבת מטרה מכובדת ושמירה בתנאים אלה על הרקמה של הקיבוץ השיתופי. שוב מתארגנים לסדרת חינוך לצבור "הקיבוץ הזה הוא אני". בתוכניות של הקיבוץ מחכה בדיקה יסודית של תקציבים מול צרכים".

 

צבעו האמיתי של הכסף

מעין הציפור רואים את פריסת מטעי התמרים, "אבל לא רואים שאנחנו שולחים רכזי מטע גם לשכנים", מעיר משה. "רואים את הצינורות של מפעל האצות, איך הירוק הופך לאדום, שזה צבעו האמיתי של הכסף. מה שחדש הוא ההכנות לשדה הסולרי לייצור חשמל מדרום לקיבוץ. כאשר ייכנס לייצור מלא, הוא יספק קרוב ל-5 MW לרשת הארצית.

"תמרים, אצות, חלב, אנרגיה מתחדשת, עבודת חוץ --- האם נהיה עשירים יום אחד? לא יודע, אבל המודל השיתופי הוא הבחירה של החברים ובתוך מסגרת זו אנחנו נמצא את הפתרונות לצרכים משתנים".

 

קיבוץ קטורה: תעודת זהות

שנת אזרוח ההיאחזות: 1973.

מקור השם: "ויסף אברהם ויקח אשה ושמה קטורה (בראשית כ"ה א').

מספר חברים ומועמדים: 181.

מספר ילדים (כולל ילדי תושבים): 137.

מספר תושבים: 30.

סה"כ בישוב: 428 נפש.

ענפים מובילים: רפת, תמרים,בית הארחה, גידול אצות, מכון ערבה, שותפות ב"ערדג".

מדד חדר האוכל: פעיל בכל השבוע, שלוש ארוחות ביום.

 

מתוך "במקום" מס' 22

 
נכתב בתאריך
28/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו