עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הפנינג שיתופי

הפנינג שיתופי

מאת עזרא דלומי, 24/11/2010

 

מתברר כי לחברים רבים השיתוף מספיק חשוב, כדי "לשרוף עליו" יומיים של דיונים - בסוף השמים, בקצה המדבר. על הכנס "מאה השנים הבאות של שיתוף ושוויון" שקיים המטה השיתופי בערבה

 

היינו פחות מעשרה על האוטובוס שיצא מבארות יצחק לכנס "מאה השנים הבאות של שיתוף ושוויון" שקיים המטה השיתופי בערבה בשבוע שעבר. באוטובוס הריק כמעט ראיתי בדמיוני את הפלופ. כנס נטול חברים, כפי שצפו הספקנים. המארגנים ניסו להרגיע. אוספים אנשים גם בחצרים ובבאר שבע, הם אמרו, כך שהאוטובוס עוד יתמלא... ויש גם אוטובוס מהצפון.

 

החשש נמוג עם הגיענו למתחם של המועצה האזורית אילות. כ-300 חברים באו לכנס: נציגים של 50 קיבוצים (מתוך 65 קיבוצי המט"ש), "פליטים שיתופיים" מקיבוצים מופרטים, "כחולי מדים" מתנועות הבוגרים ונציגות אזורית נכבדה.

 

חוץ ממבחן הנוכחות היה גם מבחן הארגון. כבר נשכחו הימים שבהם נערכו כינוסים תנועתיים בני יומיים. זה מצריך הסעדה, סידורי לינה, פיזור, איסוף. מן ההיבט הזה הכנס תקתק היטב: הדיונים, קטעי התרבות, "דחיסת" האוכל, החלוקה לחוגים, הסיורים באזור, ארוחת הערב החגיגית תחת כיפת השמים - הכל דפק.

 

דברי התודה והשבח ששיגרו הנואמים במליאה למארגנים ולאזור המארח, לא היו כדי לצאת ידי חובה, כפי שקורה לעתים. הכינוס היה מושקע. המופע "תמונה קבוצתית עם גיטרה חשמלית" של צעירים ומבוגרים מחבל אילות שילב בהצלחה "רוק של רפתנים" צעיר עם חלוציות ותיקה מ"כנרת כנרת". שירתה של חבורת "רינות" האזורית הייתה נעימה.

***

מבחינה מסוימת, הדיונים שהתקיימו בחוגים נדבקו ברוגע ובנעימות ששררו בכנס ובסביבתו. לא עפו גיצים. לא יצאו ניצוצות. "האש לא יקדה בחזה". החוג בו השתתפתי, שדן ב"תנועה בתוך תנועה", התנהל במינוריות למרות הנושא הטעון. לקריאות על הצורך במבנה תנועתי אחר ובמערכות מיסוי נפרדות שנשמעו בכנסים קודמים, היה רק הד קלוש. עידו אלוני, מוותיקי יטבתה, שכבר שנים טוען ש"שיתופי ומופרט לא יחרשו יחדיו", העיר באירוניה: רשמתי לעצמי עוד הפסד...

 

על הירידה במפלס האקטיביזם יעיד גם ביטולו של החוג "גיוס משאבים לפעילות המטה", נושא נפיץ בכל הקשור ליחסים עם בית התנועה. לחוג זה לא היו נרשמים. מי צריך קונפליקטים בשלווה הדרומית?

 

אולי לא במקרה חזית הוויכוח העיקרית התקיימה בפאנל הפותח, בו השתתפו המוזמנים מן החוץ, העיתונאים סבר פלוצקר מ"ידיעות" ואבירמה גולן מ"הארץ", לצידם של אילן גזית, מזכיר המחנות העולים ורייפי גולדמן (אורים), מנהל המרכז לפיתוח הקואופרציה.

 

לאחר שולוולה דיווח על המאבק מול המינהל בנושא דמי ההיוון ולאחר שתיאר בסיפוק את יציאתם של הקיבוצים אל המרחב לאחר עשרים וחמש שנות משבר ואת שיבת הבנים הביתה, פעלו פלוצקר וגולן כמשביתי שמחה. פלוצקר תהה מדוע צריך היה לחלוף דור שלם עד שהקיבוצים ישתקמו וחזר אל הטעות ההיסטורית של התנועות, שהסכימו להסדר חובות מקפח, שתקע את הקיבוצים לשנים רבות. הוא גם טען שהקיבוצים מחמיצים את תעשיית ההיי-טק שכה מתאימה להם. אבירמה גולן, בנאום תוכחה, טענה שהתנועה הקיבוצית מנהלת מאבק מגזרי - כמו ש"ס חילונית - על אינטרסים פרטיקולאריים, במקום להוביל מאבק על צדק חברתי כולל, ובכך היא נכנעת לתהליכי ההפרטה. היא הביעה סיפוק על צמיחתן של קבוצות הבוגרים ומעגלי הקבוצות וראתה בהן סמן של תקווה לעתיד.

 

***

בין דיון לדיון הציגו אנשי חבל אילות את המרכז להתחדשות שיתופית שלהם - עוד הוכחה שמדובר בחבל ארץ אחר ומיוחד; מוקי צור הרצה על עתיד השיתוף; מזכיר הקיבוץ הדתי, נחמיה רפל, וראש המועצה האזורית אודי גת, נשאו נאומי ברכה; הוקרן סרט בו ח"כים ו"חשובים" אחרים מפרגנים לקיבוץ; אמרי רון, רכז המטה השיתופי לשעבר המחלים ממחלת לב, שיגר ברכה מצולמת, חגי אלון מנכ"ל מעו"ף דיווח על פעילות החברה ואלישע שפירא, רכז המטה השיתופי, סקר את פעילות המטה ואמר כי בא הזמן להעביר את דגל הובלת המטה לידיים חדשות. הודעות הסיכום שהקריאו אהרון ידלין ורזי בן יעקב אושרו ללא הערות.. את הדיונים במליאה ניווט במיומנות חנן רובנס מגרופית.

 

***

התוצרת הממשית של כנסים כאלה ניכרת, בדרך כלל, עם הזמן. לא ביום המחרת. כמה דברים ראוי לציין: ישנה קבוצה פעילה של מזכירים צעירים שהיוו רוח חיה בכנס ואפשר שיובילו את המטה השיתופי בעתיד; לחברים רבים חשוב עתיד השיתוף, עד כדי נכונות "לשרוף עליו" יומיים של דיונים רציניים. לשיתוף יש מועדון אוהדים בר קיימא; 15 קיבוצים לא שלחו נציגים כלל, מקיבוצים אחרים הגיעה נציגות "בלתי רשמית" והשאלה היא עד כמה ההחלטות שהתקבלו בכנס "ירדו" לקיבוצים; המתכונת של "תנועה בתוך תנועה", על החיכוכים ומאבקי התקציבים הכרוכים בה, תוסיף להתקיים. אין אנרגיות "לשבירת כלים"; ולבסוף, מריו טויב, מארגן הכנס, יכול לסמן "V" גדול.

  

למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
24/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו