עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דבר הכנס של התאגדות הקיבוצים השיתופיים
shitufi@tkz.co.il

טלפון:  03-6925418 

פקס:03-6925417

23.11.2010

 

דבר הכנס של התאגדות הקיבוצים השיתופיים

אושר במליאת הכנס - ערבה, נובמבר 2010 - כסלו תשע"א

 

כנס הערבה - במלאות מאה שנה לתנועה הקיבוצית - מביע את אמונתו בהמשך דרכה של התנועה הקיבוצית כתנועה ציונית התיישבותית מגשימה ערכי שיתוף ושוויון, סולידאריות אנושית וערבות הדדית.

 

הכנס שולל את התפישה הדטרמיניסטית של קץ הקיבוץ, כאילו נגזר שכל קיבוץ שיתופי יהפוך לקיבוץ דיפרנציאלי, כשם שנגזר שגם הקיבוץ המתחדש יהפוך במהרה לישוב קהילתי רגיל.

 

הכנס מאמין כי אין ניגוד בין ערך היָחיד לבין ערך היַחד וכי ערכי אנוש מוסריים, כגון ואהבת לרעך כמוך - הם ערכים בני קיימא לדורות. כמו כן אין לזלזל במושג אוטופיה, כאשר בני אדם מוכנים לממשה בחייהם, מרצון חופשי ובהזדהות רעיונית.

 

ודווקא בתקופה המודרנית ראוי ואפשרי לקיים קומונה המבוססת על שיתוף בנכסים ושוויון בדאגה לצרכים השונים של האדם ומשפחתו, בראש וראשונה באחריות לגידול הילדים וחינוכם ולבריאות והרווחה של כל חברי הקהילה.

 

וגם זאת - הדרך השיתופית היא דרך אלטרנטיבית אנושית של חיים מלאים.

 

הקיבוץ השיתופי אינו קופא על שמריו. הוא מתמודד עם אתגרים חדשים. הוא לא נרתע מלפעול בשוק הגלובלי ולהגיע לרווחיות כלכלית, הוא מעודד את האוטונומיה של היחיד ורואה במשפחה בת ברית של הקיבוץ. עם זאת, הגבולות הערכיים של הקיבוץ השיתופי הם: לא שכר דיפרנציאלי אישי היוצר פערים, לא חלוקת רכוש הקיבוץ ולא הפרטה של החינוך, הבריאות והסיעוד.

 

הכנס קורא להמשך ההשתייכות לתנועה קיבוצית פלורליסטית - תנועה בתוך תנועה. הכנס דורש מהתנועה הקיבוצית להעניק עידוד, תקציב ומרחב פעולה לטיפוח הקיבוץ השיתופי. נשתף פעולה עם מזכירות התנועה וכלל הקיבוצים בגיבוש מרכיבי הזהות הקיבוצית המשותפת והמוסכמת, בהתאם להחלטות ועידת כנרת תשע"א.

 

הכנס מברך את הקבוצות השיתופיות הצעירות - בוגרי תנועות הנוער ובני קיבוץ - החותרות לקיים אורח חיים שיתופי ולמלא משימות של תרומה לחברה הישראלית, בתחומי חינוך, נוער ורווחה, בעיקר בערי פיתוח ובשכונות מצוקה. הכנס רואה בקבוצות אלו חלק בלתי נפרד של המטה השיתופי והתנועה הקיבוצית. הכנס מייחל להידוק הקשרים ושיתוף הפעולה בין התנועות הקיבוציות לבין הקבוצות השיתופיות במשימות חינוכיות והתיישבותיות ובהשפעה על דמותה של החברה הישראלית.

 

הכנס מאמץ את מסמך התאגדות הקיבוצים השיתופיים בדבר החזון, ערכי הליבה ועקרונות ההתנהלות של הקיבוץ השיתופי, וכן בדבר תפקידי המטה השיתופי, דרכי הפעולה והיעדים לתקופה הקרובה.

 

ברוח ועידת כנרת - הכנס תומך בחידוש שיחות השלום עם הפלשתינאים ותובע מהממשלה מדיניות נמרצת לצמצום פערים כלכליים וחינוכיים ולחיסול העוני וכן מדיניות עקבית לחיזוק הכפר וההתיישבות החקלאית כיעד לאומי מועדף.

 

החברה הישראלית זקוקה מחדש לשיתוף פעולה ולמאמץ להגיע להסכמות בין תנועת העבודה לבין הציונות הדתית.

 

צלם: יעקב וייס - קיבוץ יטבתה
 

משפטים שקיבלנו באימייל מחברים שהשתתפו בכנס

מאת הקיבוץ השיתופי‏ בתאריך יום שני 22 נובמבר 2010‏ בשעה 08:03‏‏

 

הנכונות, הרצון,הבנת החשיבות והיכולת של קיבוצים שיתופים רבים לקבלת משימות גם מחוץ לגדר הינה מרשימה.

יאיר נוי - עלומים

 

חזרתי מהיומיים בערבה עם תחושה מאוד גדולה של שליחות ושותפות. 

היומיים הללו, עם דגש על האירוח והסיורים, העניקו לי השראה גדולה לחיי וליצירה האישית שלי של קיבוץ חדש בפלך. הרגשתי שיש הרבה שותפים לרצון לתקן ולשפר את החברה הישראלית - בראייה רחבה על כל החברה הישראלית ובראייה מצומצמת על היצירה בקיבוץ. במקרו ובמיקרו, יש לנו תפקיד ייחודי והכרחי וחשתי שרבים רוצים לקחת את האחריות על המעשה הזה. 

תודה רבה לך על ההשקעה,

אני שמחה וגאה להיות חלק מהמטה השיתופי!

מצפה לעוד הרבה התפתחויות,

לאורה - פרדס - פלך

 

בימים בהם התרבות היא אין-תרבות: אלימות, כוחנות, דורסנות.

בימים של "אני ואפסי עוד", בימים אלה - יש מדינה אחרת. מדינה בה שר החינוך לשעבר ופרס ישראל משתתף בקבוצת-דיון ומציג עצמו, בפשטות, "חבר חצרים". בימים של מלחמה בין דתיים וחילונים, יש מדינה בה בוגרי השומר הצעיר מדברים על יהדות ומסורת, ומדריכי בני עקיבא דואגים על פערים, על עוני ומצוקה. זו המדינה השיתופית והסולידרית שהתכנסה בחבל אילות

משה רוזן - ניר יצחק

 

הערבה היא הארץ הנושבת, אף מבעד לדוק מרחקים. בין אם סביב פאנל הפתיחה החד והביקורתי, ובין אם בחוגים הקונסטרוקטיביים ובעלי היוזמה, התגבשה לה שיחה של התחדשות הרעיון השיתופי פנימה והחוצה. הן בין החברים והן כתנועה להגדלת שורות ולשיתופי פעולה בתחום החברתי. אין ספק כי החום האנושי והאנרגיה הירוקה של הערבה, מדבקים בתעוזתם. תודה גדולה למריו ולצוות המטה השיתופי והמועצה האזורית חבל אילות, על הארגון והאירוח.

אלעד ונמרוד, קיבוץ משעול מקבוצות הבחירה של תנועת המחנות העולים ויסוד חברה - אגודה שיתופית בע"מ.

 

עם סיום הכנס רציתי לומר כמה מילות הערכה.

הכנס היה מ ד ה י ם ! רמת הארגון היתה מופתית, החל בארגון ההסעות וכלה בכריכים לדרך חזרה, וכמובן כל מה שבתווך. ארוחת הערב, המופע הנהדר, ארגון הלינה, הסיורים בסיום הכנס - הכל נעשה בצורה הטובה ביותר. הפאנל היה מרתק (במיוחד סבר ואבירמה), מוקי צור היה נפלא כרגיל, הצילום וההקרנה של דברי אמרי רון היו במקומם, הסרט היה מעניין - בקיצור - היה יופי. אפילו קבוצת הדיון המצומצמת מאד שלנו היתה מעניינת, ונהניתי מהמפגש עם המזכירים הצעירים.

יישר כוח - אני מקווה שהכנס ישמש כמקור כוח לפעילות היומיומית בהמשך.

בברכה,

גלעד אוברמן - קיבוץ לביא

 

בסך הכל נהניתי מאד מן הכנס, הן בחוג בו השתתפתי והן מהנחיית החוג ביום השני.

אני חושב שהחוג היה מעניין מאד והעלה הן את הקשיים והכאבים של חברים רבים

והן הצעות פרקטיות יותר וכיווני פעולה לעתיד.

היה לי חשוב שלא יצא מן החוג מסר של פירוק אלא של עבודה משותפת, בתוך גבולות התנועה,

להשגת המטרות של המטה השיתופי.

אני רוצה לומר תודה לכל המארגנים ובמיוחד למריו.

הכנס היה מאורגן למופת!

בברכה,

תומר פריאל - רביבים

 

נכתב בתאריך
23/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו