עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המתנדבים המפורסמים

המתנדבים המפורסמים

מאת תום שלח, 14/11/2010

 

סיינפלד עבד בבננות, בוראט למד עברית ובוב דילן עישן יותר מדי סמים: פעם היו פה מתנדבים, אבל לא סתם מתנדבים. המפורסמים שעבדו במכונת הכלים בקיבוץ שלכם

 

כשמסתכלים על הדברים שאפיינו את מאה שנותיה הראשונות של התנועה הקיבוצית, בין הלינה המשותפת, העבודה בחקלאות והחיבה המביכה לסטאלין, ניתן למצוא גם מקום של כבוד ל"מתנדבים" - אותם חבר'ה צעירים ממדינות הנכר שהגיעו כרוח סערה והוסיפו הרבה פלפל לשגרה הקיבוצית.

 

המתנדבים מוזכרים פעמים רבות בהקשרים שונים, כשהבולט ביניהם הוא ההתמסדות שלהם (או ברוב המקרים, שלהן) עם בני המקום (ע"ע "שלא תגמור לי כמו מוטי בננה בציריך"). אך מעבר לסקנדינביות מצודדות שהפכו בעבר את הביקור בבריכה לאטרקטיבי, חלק מהצעירים מגודלי השיער האלה הפכו עם הזמן לפנים מוכרות בכל בית בעולם.

 

בימים אלה, כשהמוסד הנפלא הזה כמעט חלף מהעולם וקיים רק במספר קיבוצים יחידי סגולה, אנחנו מתרפקים על העבר ונזכרים במתנדבים המפורסמים ביותר.

 

בוב דילן

הידוע מכולם הוא כמובן רוברט צימרמן, המוכר לנו בשם בוב דילן. הסיפור שלו הוא גם המעניין ביותר, מפני שאין לו ממש סימוכין והוא מבוסס יותר על תיבולים ושכלולים שהוסיפו לו מספרי סיפורים קיבוציים לאורך ההיסטוריה.

על פי האגדה, הגיע דילן הצעיר להתנדב בקיבוץ מסוים (יש אומרים חמדיה, אחרים טוענים שהיה זה עין דור והגרסאות עוד רבות) ממנו התלהב עד עמקי נשמתו, ואף שקל להתקבל לחברות. אך שאיפותיו הסוציאליסטיות של המהפכן הצעיר התנפצו לאחר שנתפס, רחמנא לצלן, מעשן ג'וינט. בניגוד לדילן, בקיבוץ דווקא לא חשבו ש- Everybody must get stoned והעיפו את המורד בבושת פנים. המהלך אולי מנע ממקהלת הקיבוץ זמר פוטנציאלי, אבל זיכה את "דור הפרחים" באחד מדובריו הבולטים.

סיפור יפה, אך נראה שהקשר שלו למציאות קלוש ביותר. חיפוש מדוקדק מגלה שדילן שקל אפשרות לעלות לישראל ולהתיישב בקיבוץ עין דור, אך בסוף ירד מהרעיון ונותר On his own, like a complete unknown, like a rolling stone.

 

סיימון לה בון

מוזיקאי שהתנדבותו בקיבוץ לא מוטלת בספק הוא סולן להקת "דוראן דוראן" סיימון לה בון, שרגע לפני שפרץ לתודעה העולמית עם להיטים בלתי נשכחים התנדב ב- 1978 בקיבוץ גבולות, שם גילה ש- Its not an ordinary world. מעניין שלמרות השהות שלו בקיבוץ החליט לה בון לאזכר את ארץ הקודש דווקא בשיר בשם "תל-אביב". נו, זה ידוע שתמיד דופקים את הפריפריה.

 

 

 

 

 

ג'רי סיינפלד

את התואר "המתנדב חביב הקהל" קוטף הקומיקאי ג'רי סיינפלד, שהרבה לפני שהכיר את איליין, ג'ורג' וקרמר פגש את חברי קיבוץ סער. זה היה בשנת 1971, סיינפלד בן ה-17 הגיע לשהות של כמה חודשים בקיבוץ, עבד בבננות, ידה ידה ידה, ובסוף הוא חזר לארצות הברית ועשה את "סיינפלד".

האם ייתכן כי ה"סופ נאצי" נוצר בהשראת האקונום של סער? האם יכול להיות שניומן הוא בעצם גרסה עדכנית של אברשה מהדואר? ומרוץ הקלנועיות המפורסם של ג'ורג' נגד הזקנים, אולי הוא מבוסס על חוויה שעבר סיינפלד בעצמו עם ותיקי הקיבוץ?

 

סשה ברון כהן

קומיקאי מצליח נוסף שהתנדב בקיבוץ הוא סשה ברון כהן. כל מי שראה את הסרט "בוראט" הבחין בודאי בעברית השגורה בפיו של הקומיקאי הבריטי (שהוצגה בסרט כקזחית, אגב), אותה לבטח שפשף בשהותו בת השנה כמתנדב בקיבוץ ראש-הנקרה. שם ייתכן שקיבל גם השראה לשפם המפואר של הכתב הקזחי, וייתכן שהמקום גם סייע לו לגדל את עור הפיל שאפשר לו להתמודד עם חקלאים קשי יום בסרטיו.

 

היינץ פישר

ואיך אפשר לשכוח את ראש הממשלה של מולדת השטרודל, היינץ פישר, שבשנות השישים החליף את פסגות האלפים המושלגות בשדות העמק של קיבוץ שריד. פישר בתגובה: באתי עד לישראל וגם פה אני אוכל בכל יום שניצל?

 

אנני לייבוביץ'

שנתיים לפני שהפכה לצלמת הראשית של מגזין המוזיקה "רולינג סטון", הגיעה מתנדבת בלונדינית עלומה בשם אנני לייבוביץ' למספר חודשים לקיבוץ עמיר. לאחר מכן התפרסמה כצלמת אופנה, צלמת אזורי קרבות וצלמת פורטרטים אומנותית שיוצרת אינטימיות עם מצולמיה. האם זה בזכות המקלחות המשותפות?

 

דברה וינגר

בקיבוץ בית זרע לבטח זוכרים את המתנדבת אדומת השיער דברה וינגר, שעוד לפני שכיכבה בסרט עטור השבחים עם ריצ'רד גיר, פגשה בצל הבננות והתמרים כמה קצינים וג'נטלמנים. היא אולי שכחה את פריז, אבל את עמק הירדן היא תנצור בזיכרונה לעד.

 

וזה רק על קצה המזלג: בין שמות המתנדבים המפורסמים ניתן למצוא גם את שחקן הקולנוע בוב הוסקינס שרדף אחרי ארנבים בשדות של קיבוץ זיקים, הרבה לפני שפגש את רוג'ר ראביט; את שחקנית הקולנוע סיגורני וויבר, שחוויית ההתנדבות שעברה ב-1967 אולי חישלה אותה לקראת קריירה של כיסוח שדים ואת הקומיקאית סנדרה ברנרד שמן הסתם טיפחה את ההומור הגס שלה לאחר מפגש עם הפלמ"חניקים המסוקסים של קיבוץ כפר מנחם.

 

אם יש לכם עדיין מתנדבים בקיבוץ, אנחנו ממליצים לכם לפקוח טוב-טוב את העיניים:  עכשיו הם אולי נראים לכם סטלנים, זרוקים וקצת משונים, אבל מי יודע, אולי יום אחד עוד נשמע עליהם...

 

מתוך אתר הקיבוצניקים הצעירים "במקום" http://www.bimcom.co.il

  

נכתב בתאריך
14/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו