עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תל אביב או הקיבוץ?

תל אביב או הקיבוץ

מתוך אתר הקיבוצניקים "במקום", 10/11/2010

 

בתל אביב תחשב ליותר מגניב, אבל בקיבוץ תחסוך מלא כסף. אחת ולתמיד, מה עדיף - ללחוך עשב בקיבוץ או להיות חיית ברים בעיר? יש תשובה

 

הגיע הזמן להכריע אחת ולתמיד מה שווה יותר: החיים השקטים בפריפריה או חיי הכרך השוקקים? החלטנו שזה לא באמת צריך להיות מסובך, ניסחנו פרמטרים, בדקנו, שקלנו, מדדנו, שקשקנו, וזה מה שיצא. אז אם אתם עדיין לא סגורים על איפה יהיה לכם יותר טוב, לפניכם התוצאות המוכחות. גם אנחנו לא אהבנו אותן, אבל המדע קבע.

 

1.      איפה יותר מגניב?

 

בתל אביב

אין ספק בכלל שלגור בתל אביב זה שיא שיאה של המגניבות, במיוחד אם אתם בין הגילאים 23-35. אתם זורקים לאוויר בידענות שמות של רחובות כמו חובבי ציון וטרומפלדור, ופעמים רבות אף מציינים את הקשר הגיאוגרפי ביניהם במשפט ידעני כמו "חובבי ציון חוצה את טרומפלדור". אתם קונים בגדים בַסנטר, יושבים בַבנדיקט, יוצאים לַהמינגווי ומוסיפים ה' הידיעה לכל שם של מקום טרנדי ליומיים, כאילו היה מוסד. כששואלים אתכם מאיפה אתם, אתם לא מתביישים להשיב שאתם במקור מקיבוץ, ולהוסיף מיד שהיום אתם כבר גרים בתל אביב.

 

בקיבוץ

היום זה כבר לא שנות החמישים, ולהיות קיבוצניק לא נחשב להכי מגניב בהרבה מאוד חוגים. לפי דעת הקהל, אם אתה גר בקיבוץ זה אומר עליך בהכרח שאתה חי בחור, שאתה פרובינציאלי, שאתה לא מבין חצי מהשמות של המנות בתפריט. אמירות כמו "זה עוד לא הגיע אליהם שם בקיבוץ" יזרקו לעברך לעתים תכופות, ובגדול: אתה לא ממש קול, במיוחד אם אתה בן מעל 30 ואין לך ברזומה השתפשפות בהוויה העירונית לתקופה של מעל שנה.

 

ציון במגניבות:

תל אביב: 1

קיבוץ: 0

 

2.      איפה יותר משתלם כלכלית?

 

בתל אביב

שכירות זה דבר יקר לאללה בתל אביב, שלא לדבר על קניית דירה, אבל האלמנט שבאמת מייקר את המחייה בתל אביב הוא הזמינות. בכל מקום סביבך מוכרים דברים, וגם אם אתה מלך החסכנים בסוף אתה תקנה משהו: שמלה מטמטמת ב-70 אחוז הנחה, פלאפל, כוס מיץ סחוט.

 

בקיבוץ

הכי חסכוני. שכר הדירה המגוחך כמו גם חוסר החיכוך התמידי עם עולם השפע מביא לסגפניות שלא מבחירה, וגורם לך להתפעל בכל פעם שאתה מקבל את ריכוז החיובים התקופתי של כרטיס האשראי שלך, שכל מה שיש בו זה החיוב החודשי של קופת החולים. בנוסף, אם אתה חי בקיבוץ של הוריך ייתכן שאתה אוכל על חשבונם, מה שמוזיל עוד יותר את העלויות הנמוכות ממילא.
אם אתה מקים משפחה ומחפש בית לקניה - הבתים בקיבוצי הפריפריה כבר אינם זולים כשהיו, אבל כמובן שבהשוואה לאלה שבתל אביב הם אופציה שאתה יכול לפחות להרהר בה.

 

ציון בתשואה כלכלית:

תל אביב: 0

קיבוץ: 1

סיכום ביניים: 1-1

 

3.      איפה יש יותר עבודה?

 

בתל אביב

חד וחלק, בתל אביב יש יותר אופציות תעסוקתיות. בין אם אתה חייל משוחרר שמחפש פיצוציה למכור בה או חברת טלמרקטינג ובין אם אתה בעל תואר שני במנהל עסקים - באזור המרכז תמצא עבודה בקלות רבה. סביר להניח שזו גם תהיה עבודה יותר מגניבה, כי הרי כבר אמרנו שדברים מגניבים ואנשים מגניבים נמצאים בעיקר בתל אביב וסביבתה.

 

בקיבוץ

אומרים שבפריפריה אין עבודה, וקיבוצים באזור המרכז לא נחשבים בעינינו ממש לקיבוצים ולכן נניח שהקיבוץ שלך בפריפריה. אתה יכול כמובן לעבוד במרכז, אבל זה אומר שאתה משועבד לקימה בשש בבוקר כדי להספיק להקדים את הפקקים, ושאתה מעביר כשלוש שעות ביום בנסיעות. אתה גם יכול למצוא עבודה באזור שלך - עובדה שהרבה אנשים אחרים מצאו - אבל ייתכן שתצטרך להיעזר ביותר סבלנות.

 

ציון בקריירה:

תל אביב: 1

קיבוץ: 0

סיכום ביניים: 2-1 לתל אביב

 

4.      איפה יותר כיף?

 

בתל אביב

מגניבות לא בהכרח שווה כיף, אם כי לא ניתן לומר שבתל אביב לא כיף. לא, דווקא כיף שם מאוד; יש היצע מטורף של תרבות, בילויים, שופינג וחיי לילה. סביר להניח שהרבה מהחברים שלך שם, ואתה מנהל חיי חברה סוערים. אתה יכול ללבוש מה שבא לך ואף אחד לא יסתכל עליך, אתה יכול לעבוד כמה שבא לך ואף אחד לא יחטט לך בתלושי המשכורת ויספור לך שעות, אתה יכול להביא הביתה את מי שאתה רוצה ומתי שאתה רוצה, ואף אחד לא ישאל שאלות. מצד שני, אתה לא אומר שלום לדיירים האחרים בבניין שלך וזה מוזר לך, ובימי שישי בערב אתה נעשה מעט נוגה.

 

בקיבוץ

אתה מתעורר בבוקר לקול ציוץ הציפורים, מתמתח בחצר ירוקה ושטופת שמש, שותה קפה ומלטף את הכלב שלך, שיכול להתרוצץ בחופשיות - אלה הם החיים הטובים. אתה נושם אוויר טוב, רואה ביום בהיר את החרמון, יש לך בריכה בחינם ואם הקיבוץ שלך הוא עדיין קיבוץ אתה גם מקבל את הכביסה שלך ריחנית ומקופלת בלי שעשית שום דבר בשביל זה. אם יש לך כבר ילדים - אתה יודע שהם מקבלים את החינוך הכי טוב שיש. אם אתה אוהב ספורט - אתה יכול לצאת לרוץ בשדות, ואם אתה חובב טבע הרי שאתה גר בטיול, ולא צריך להשכים מוקדם בשבת בבוקר כדי לטבול את הרגליים באיזה מעיין. אתה מכיר את כולם במדרכות וזה נחמד, כולם מדברים בדיוק את השפה שאתה מדבר, וכנראה שגם ההורים שלך נמצאים לא רחוק, ואתה יכול תמיד לשרוץ אצלם. בקיבוץ לעולם לא תרגיש לבד.

 

ציון בכיפיות:

תל אביב: 1

קיבוץ: 1

 

והתוצאה הסופית: איפה עדיף לגור - בתל אביב או בקיבוץ?


אנחנו באמת מצטערים להודות בזה, אבל כנראה ששווה יותר לגור בתל אביב. מתוך ארבעת הפרמטרים קיבלה העיר הגדולה שלוש נקודות, כאשר היא מפסידה לקיבוץ רק במערכה הכלכלית. הקיבוץ, לעומת זאת, נתן פייט גם בשאלת הכדאיות הכיפית, אבל לא הצליח להדביק את הפער שפתח בשאלת המגניבות ובשאלת הקריירה. לסיכום: 3-2 לתל אביב, לעזאזל.

 

בפעמים הבאות: מה עדיף - קיבוץ מופרט או קיבוץ שיתופי? הדרום או הצפון?

 
נכתב בתאריך
10/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו