עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מהלך של חילוץ

מהלך של חילוץ

מאת יזהר בן נחום, 3/11/2010

 

ללא המהלך של קבלה לחברות בקיבוץ במעמד של עצמאות כלכלית, היה קיבוץ בית קמה, להבדיל מקהילת בית קמה, סיפור שעומד בפני סיומו

 

הידעתם שמספר הנפשות המתגוררות כיום בבית קמה מתקרב ל-750? מתוך אותם 750, כ-650 הם מתחת גיל חמישים ומתוכם - כ-350 הם מתחת גיל 18. אני מניח שאיש לא יחלוק על כך שמדובר בנתונים משמחים ומעודדים. כשבאתי לכאן בשנת 1972 היו חברי הקיבוץ הקשישים ביותר בני 52 וגם אז היו לנו כל הסיבות להיות אופטימיים. השוני בין שני המצבים מתבטא בכך שאז כמעט לא היו בקיבוץ מעמדות חוקיים שונים. מלבד מספר קטן של הורי חברים, שבאו לחיות עמנו בשנות חייהם האחרונות ופה ושם מורה או אחות שכירה, כללה האוכלוסייה הבוגרת הקבועה רק חברי קיבוץ או מועמדים לחברות.

 

כיום, ביישוב צעיר ומשגשג, שוקק חיים ופעילות תרבותית, חברתית וחינוכית, חברי הקיבוץ שאינם במעמד של עצמאות כלכלית הם מיעוט שולי מכל בחינה - הן מבחינה מספרית, הן מבחינת הגילאים, הן מבחינת מספר הילדים (עוד שלוש שנים יהיו לכל חברי הקיבוץ שאינם במעמד של עצמאות כלכלית שלושה ילדים ובעוד שש שנים - אף לא ילד אחד) והן מבחינת מידת המעורבות בכל הדברים היפים והטובים שקורים בבית קמה. מכיוון שהמסלול השיתופי של קבלה לחברות בקיבוץ בית קמה נסגר סופית, מובן לכולנו שהזמן עושה את שלו ובכל הפרמטרים שציינתי צפויה רק הרעה.

 

מכל אלה ברור, כי ללא המהלך של קבלה לחברות בקיבוץ במעמד של עצמאות כלכלית, היה קיבוץ בית קמה, להבדיל מקהילת בית קמה, סיפור שעומד בפני סיומו וכל מה שנותר הוא לדאוג לרווחתם של המעטים המתמעטים שנותרו לכודים בתוכו. המהלך, אם כן, היה הכרחי, אבל באיזו מידה הוא באמת שינה את המצב? אין ספק, שיהיו לו כמה תוצאות חיוביות שאין לזלזל בחשיבותן. הוא פותח עבור בנינו מסלול של קליטה בבית קמה, בנוסף למסלול ההרחבה, הרלוונטי רק עבור בודדים מהם. הוא מאפשר לחברי הקיבוץ במעמד "הישן" להיות מודאגים פחות באשר לעתידם האישי והוא מרחיק, לפחות בינתיים, את הסכנה שיילקחו מאתנו נכסים, אמצעי ייצור ומכסות ייצור.

 

אני מודה, שאין לי תשובה על השאלה מה צפוי בטווח הרחוק מעט יותר ואינני בטוח שלמישהו אחר יש תשובות, אבל אם יש בקרבנו אנשים המקווים שקבלת בנינו לחברות בקיבוץ תחזק את מעמדו של הקיבוץ כגוף המובדל מההרחבה, אני אינני שותף לתקווה הזו. את הנושאים הכלכליים והמשפטיים אני משאיר בשמחה לאחרים, אבל בכל התחום הקהילתי אני תומך בטשטוש הגבולות בין הקיבוץ וההרחבה. אני מצפה מהמתקבלים החדשים לחברות להגביר את מעורבותם בפעילויות התנדבותיות בבית קמה בכל תחום ותחום ואף ליזום ולהוסיף תחומי פעילות שאינם קיימים כיום. אני קורא לכל חברי הקיבוץ לראות בהצטרפות של בניהם ונכדיהם לקיבוץ, בין אם מדובר בשינוי מעמד משוכרי דירות לחברי קיבוץ ובין אם מדובר באלה הגרים כיום מחוץ לבית קמה וצפויים להגיע לכאן כחלק מהמהלך של קליטת בנים, מנוף להידוק הקשרים בין הקיבוץ להרחבה ולהשתתפות בפעילויות הקהילתיות במספרים גדולים בהרבה מאלה שאני רואה היום.

 

למה שלא נתחיל, למשל, כבר מחנוכה? חברי בית קמה, ישנים וחדשים, עם עצמאות כלכלית ובלעדיה, מוזמנים לצוות חנוכה וזוהי רק ההתחלה - מה דעתכם על כתיבת מדור קבוע בעלון, או אפילו לכתוב פעם אחת? ומה עם פעילויות לילדים, אבל לא בתשלום? שעת סיפור, טיול משפחות, הצטרפות לוועדת ספורט?

 

אם למישהו נדמה שאני מנסה לעקוץ, לבקר, או להתעלם מחברי קיבוץ ישנים וחדשים שעושים כבר היום דברים שהזכרתי, אז ממש לא זאת הכוונה. כל מי שעושה ופועל - תהיה הגדרת מעמדו בבית קמה אשר תהיה - יבורך. הרי זה הבית שלנו, של כולנו.

   

נכתב בתאריך
3/11/2010הרשמה לניוזלטר שלנו