עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שר הפנים נבהל

שר הפנים נבהל

מאת יואל מרשק, 15/9/2010

 

פירסום יזום של תכנית אגף המשימות והאירגונים החברתיים - לגונן על ילדי העובדים הזרים בקיבוצים - הבהיל את שר הפנים ומנע את גירושם לעת עתה

 

ביקשתי לכתוב על "חשבון נפש" לקראת יום כיפור ומצאתי את אגף המשימות במרכזן של סערות, חלקן אף ברמה הלאומית.

 

האגף הוא חלק מהתנועה הקיבוצית וככזה הוא משמש שדה המראה וחממה לצעירים, לקבוצות, לאזרחים שאיכפת להם (ראו את הכתבה על בוגרי השוה"צ בדף הירוק האחרון) הללו לא מסתפקים בסיסמאות אלא, קמים ועושים.

 

אירוח "הילדים המגורשים" בקיבוצים לעת תחילת הגירוש היה בתיאום מלא עם מוסדות התנועה. איש לא האמין כי עשרות קיבוצים ומאות משפחות של חברים ייענו "לקול הקורא" שהוצאנו. ואכן, מערכת משומנת של צי אוטובוסים, לו"ז ואירוח למופת לחודש ימים בחדרי חברים עד יעבור זעם חיכו לילדים באם היה מתחיל הגירוש בערב ראש השנה. פירסום יזום של תכנית אגף המשימות והאירגונים החברתיים בתקשורת הבהיל את שר הפנים, אלי ישי, ומנע את גירושם בינתיים.

 

וכך, במקום חלוקתם לאירוח בקיבוצים, ריכזנו את כל הילדים בחג ליום של כיף בשפיים. לטעמי, הצלנו את כבודה של מדינת ישראל על ידי היוזמה והענקנו משמעות עצומה לחברות היום בתנועה הקיבוצית.

 

על הכתף הקרה שקיבלנו ממוסדות התנועה כיסה רק חבר מזכירות אחד, עמיקם אוסם (אפיקים), שהרים טלפון בלילה אחרי יום סוער ושאל "מה נשמע"?

 

סערה שניה מתחוללת בינתיים "מתחת לשטיח" ועניינה הוא גובה הפנסיה לוותיקים. אנשים שואלים מה עניין אגף המשימות לרמת חייו של החבר שהקים ונתן את כל שנותיו למען כולם ועכשיו נותר מאחור. לכל הטוענים כך אשיב כי בתחילת השנה נבחר מרכז אגף המשימות לא על פי קומתו החסונה, אלא לאור חזון האגף ורצונם שהוא יעמוד לרשותם במאבקם לדמותו של הקיבוץ ולצרכיו של החבר. הגדיל לעשות זאת עמי בארי (עין החורש) שקם במועצה לפני כו-לם ופירט את התנאים לתמיכתו בי. ואכן, המסר עבר חזק בין חברי אגף המשימות ובוודאי שאצלי.

 

דרישת שר הפנים לחקור את מרכז אגף המשימות במשטרה על "המרדת עם" בתוספת תשובתו של עוזר הרמטכ"ל אל"מ ארז וינר לחוקרי המשטרה על אגף המשימות ממקמת את אגף המשימות של התנועה הקיבוצית במקום ראוי ומכובד במשימות לאומיות.

 

יעידו פרסי יגאל אלון (2006) ו"פרס שדרות" (2009) שאנחנו בכיוון ובעשייה הנכונים והראויים למדינת ישראל ולאזרחיה.

***

בעוד שבועיים תיפתח ועידת המאה של התנועה הקיבוצית. בניגוד לעבר, אני מציע "להפוך את הפירמידה" ולא להושיב בשורות הראשונות אח"מים וסלבריטאים, אלא לקבוע את סדר הישיבה הבא:

 

שורה ראשונה: חברי הקיבוץ הפנסיונרים, אלה שמקבלים 2,770 ש"ח בלבד מדי חודש. בצד הימני של השורה אושיב פעילי התנועה ואת נציגי חברי "פנסיה בראש", הנאבקים האמיתיים למען הסולידאריות.

 

שורה שניה: הצעירים האתיופים שנקלטו בקיבוצים כתרומת המערכת הקיבוצית לאזרחי המדינה; בצד הימני של השורה אושיב את אנשי המחלקות התנועתיות שעובדות ומסייעות להם.

 

שורה שלישית: החברים שיצאו במשלחות ובאופן פרטי לכל הארצות בהן קרו אסונות, כמו קוסובו, האיטי ופקיסטן, ולצדם אלה שעובדים עם הארגונים החברתיים.

 

שורה רביעית: נציגי עשרות קיבוצים התומכים במאבק לשחרור גלעד שליט. בצד הימני - נועם ואביבה שליט, הדמויות בראש המאבק, שכולנו אִתם ולמענם.

 

שורה חמישית: נציגי 400 הילדים העומדים לפני גירוש (אם עדיין יהיו בארץ). בצד הימני אושיב את נציגי 22 הקיבוצים שהתנדבו לארחם עד שמשטרת ההגירה תיקחם ובכך נתנו משמעות עצומה לעצמם ולכל התנועה.

 

רק בשורה השישית הייתי נותן כבוד למכובדים שתמיד מוזמנים ותמיד באים, אלה ש"קשה עמם, אך עוד יותר קשה בלעדיהם" - כמאמר המשורר - והקשר התנועתי עמם חייב ביחסי גומלין תקינים וטובים.

 

נכתב בתאריך
15/9/2010הרשמה לניוזלטר שלנו