עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לא רלוונטי

לא רלוונטי

מאת אבנר (קיפי) כרמל, 12/9/2010

 

אגף המשימות מנחית יוזמות שאינן מעניינות את רוב חברי הקיבוצים במקום לקדם שיתוף ושוויון שכה נחוצים לחברה הישראלית

 

במאמרו "רייטינג ותו לא" נגע פלג מור בסוגיית מעמדה של התנועה הקיבוצית כחברה שהתיימרה להוות אליטה משימתית. כצפוי, הוא משך אש כבדה מצד כותבים המשתייכים למחנה המעמדי-דיפרנציאלי ושונאים כל אזכור של ערכיו הבסיסיים והייחודיים של הקיבוץ.

 

עם זאת, עדיין ראוי לשאול האם משימותיה של התנועה צריכות להישאר כפי שהיו בשנות הארבעים של המאה הקודמת, או שיש להתאימן לשנות האלפיים? ובעצם הצגת השאלה כבר רמזתי כי על המשימתיות הקיבוצית לעבור שינוי והתאמה לרוח-הזמן.

 

ואין טוב מלהמחיש את ה"התאמה לרוח הזמן" באמצעות דבר-מה שאמרתי ליואל מרשק כבר לפני כארבע שנים: כל עוד אתה מצדך לא תצא לטיול בחו"ל ותמשיך לחשוב שנהנתנות הינה מלה גסה, אמשיך לראות בך את מי שלא התאים עצמו לרוח הזמן והתקופה.

 

לכאורה קיימת סתירה מהותית בין "נהנתנות" ל"משימתיות", אבל לדעתי סתירה כזו איננה רלוונטית. ניתן לאמץ את דרך ה"גם וגם" ולקבוע כי בעידן שלאחר הקמת המדינה מותר גם לחברי ה"אליטה המשימתית" להקים תעשיה חובקת עולם, לדאוג לבנים שעזבו את הקיבוץ ואפילו לטייל בחו"ל. המשימתיות בעידן זה לא צריכה לשקף חברה נצורה החיה בדוחק; יצאנו לעצמאות ועלינו לעבור מדגשים ביטחוניים והתיישבותיים לדגשים חברתיים והומאניים: עלינו, אנשי התנועה הקיבוצית, לבטא מעתה את תרומתנו הייחודית לחברה הישראלית על-ידי קידום השיתוף, השוויון והצדק החברתי, תוך שילוב ידיים עם גורמים חיצוניים החותרים לאותה מטרה.

 

ולמי שיטען כי אגף המשימות עוסק גם בסוגיות חברתיות והומאניות, כגון המאבק לשחרורו של גלעד שליט, סיוע לוויקי כנפו, או עזרה לכפריים פלסטינים שנפגעו מידי מתנחלים, ולילדי העובדים הזרים, אומר: ספק אם משימות אלה מעניינות ומעסיקות את רוב חברי התנועה הקיבוצית (ההתגייסות למען משפחת שליט אינה ייחודית לנו), שהרי מרבית יוזמות אלה באות "מלמעלה" ולא "מלמטה" ומזכירות את הבדיחה אודות חניכי הצופים שמעבירים זקנה את הכביש בכוח, רק בגלל שקיבלו משימה לעזור לזקנים. רוצה לומר, שאגף המשימות משול היום לפרה שרוצה להיניק עגל בחלב שהוא לא כל כך רוצה לינוק.

 

כל עוד ימשיכו לדבוק אצלנו בגישה לפיה אגף המשימות הוא שמייצג את המשימתיות התנועתית, מאליהן ישקפו המשימות את הצרכים של טרום הקמת המדינה ולא את הצרכים של ימינו. וכשנאחזים במשהו המאפיין את העבר, אי-אפשר להתקדם אל עבר העתיד.

  
נכתב בתאריך
12/9/2010הרשמה לניוזלטר שלנו