עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

וכך יקבל חלק קטן של החברים נתח שמן מן הקופה הציבורית ולרוב יישאר מעט

חברים, רובנו נידפק

מאת בני תבורי, 5/9/2010

 

וכך יקבל חלק קטן של החברים נתח שמן מן הקופה הציבורית ולרוב יישאר מעט. בני תבורי מציע לחברי מענית להצביע נגד "השינוי"

 

חברי מענית עצרו וחשבו לרגע אחד:

* כמה מאיתנו באמת מבינים את הכתוב בהצעת השנוי על סעיפיה?

* כמה מאיתנו יודעים להסביר לעצמם, איך יראו חייהם אחרי ההצבעה במידה וההצעה תתקבל?

* מי מאיתנו באמת יכול לדעת מה יהיה מצבו הכלכלי, כולל חסכונותיו לעת זקנה, אם ההצעה תתקבל?

* כמה מאיתנו באמת מודעים לכך, שלא מדובר בשינוי קוסמטי של פני הקיבוץ אלא במהפך שאין ממנו דרך חזרה?

 

***

בואו ונודה על האמת. מרביתנו לא מצויים בפרטים. מרביתנו מעדיפים להאמין כי השינוי המוצע ייטיב עם כולנו, כי כך אמרו. מרביתנו מעדיפים לא להיכנס לעומקו של הנושא ולהסתפק במה שמבטיחים לנו. יש המעדיפים להתעלם מעובדות ברורות כשמש, המצביעות על כך שעבור מרבית חברי הקיבוץ, תהיה קבלת הצעת השינוי פגיעה קשה ביכולת המימון של צרכיהם כיום ובמיוחד לעת זקנה, ולא מדובר על העתיד, מדובר על היום שאחרי. חלק מאיתנו גם פוחדים מאיומים מרומזים, יותר ופחות, על מה צפוי לנו במידה והצעת השינוי לא תתקבל.

 

***

בשל כך, חשוב מאוד לומר בקול רם וצלול מהן המשמעות והתוצאה האמיתיות של הצעת השינוי המסתתרות בתוך ים המלל וסערת הדיון בו אנחנו שרויים:

 

* בדף ההצבעה מופיע כנושא ראשון "תיקון תקנון הקיבוץ". שימו לב, הצבעה בעד תיקון התקנון משמעותה: הקיבוץ לא יהיה עוד קיבוץ שיתופי. חלוקת הכספים (ואולי בעתיד גם הנכסים), תעשה בצורה לא שוויונית.

* הצבעה בעד הצעת השינוי משמעותה: חלוקת הקופה הציבורית השייכת לכלל החברים באופן כזה, שחלק קטן מחברי הקיבוץ יזכה לקבל ממנה נתח גדול בהרבה ממרבית שאר החברים! חד וחלק.

* הצבעה בעד הצעת השינוי משמעותה: חלק קטן מהחברים יזכה להכנסה כספית חודשית גבוהה בהרבה מאחרים.

* הצבעה בעד הצעת השינוי משמעותה: חלק קטן מהחברים יזכה למענקי פנסיה גדולים בהרבה מאחרים.

* הצבעה בעד הצעת השינוי משמעותה: חלק קטן מהחברים ייהנה מחסכון כספי גדול יותר שיועמד לרשותו דרך קרנות ההשתלמות.

* התוצאה של הצבעה בעד מודל השינוי היא חד משמעית - עם הכנס המודל החדש לתוקפו, וזה יקרה ביום שאחרי, תבוצע חלוקת כספי הקיבוץ בצורה כזו שחברים אשר נהנים כבר כיום מהכנסה גבוהה יותר דרך תמחור גבוה, רכב והטבות נוספות, יזכו להגדלה משמעותית נוספת בתקציבם, לעומת אלו שאינם נמנים עליהם, שיקבלו סכומים נמוכים בהרבה. חשוב לזכור כי כל ההטבות האלה ואלה שיתווספו אליהן, במידה והצעת השינוי תעבור, ימומנו כמובן מהקופה הציבורית השייכת לכולנו.

***

במילים אחרות, והגיע הזמן לומר זאת בקול רם וברור: כל חברה וחבר שיצביעו בעד הצעת צוות השינוי, וכל הצעה דומה שתבוא בעקבותיה, מוותרים למעשה מרצון על החלק שלהם בקופה הציבורית. אין בכך הגיון, אין לכך הצדקה. מענק ההסתגלות שמובטח לנו מקורו בכסף שממילא שיך לנו.

 

זהו חוסר אחריות ממדרגה ראשונה לבזבז סכום בן מיליוני שקלים מהעתודות הכספיות של הקיבוץ על מנת "להקל" עלינו את ההחלטה לתמוך במודל רע למרביתנו. בעתודות כספיות צריך להשתמש באופן ראוי. אפשר למשל להגדיל את סכום הפנסיה של כולנו ולהבטיח חיים נוחים יותר בעתיד.

 

***

דחיית ההפרטות היא צעד טקטי בלבד, שבהמשך יובא לדיון ולשינוי.

 

חברי הקיבוץ, אנחנו נמצאים כיום במאבק של אינטרסים. לאלה אינטרס לקבל יותר ולאחרים יש אינטרס לשמור על חלקם בנכסים המשותפים. האינטרס שלי אינו פחות ראוי וטהור מזה של תומכי השינוי. גם החששות שלי באשר לעתיד אינם ראויים לפחות תשומת לב מתסכולים של אלה, הסבורים שמגיע להם יותר.

 

חברי הקיבוץ - הצבעה בעד תהליך השינוי היא מעשה שתוצאתו תביא לפגיעה במשפחות ויחידים, וחשוב מכך, הינו בלתי הפיך. טעות בהצבעה תעלה לנו ביוקר. גם אם יש מי שחושב, ש"מגיע להם תגמול נוסף", אפשר לדון בכך מבלי לשנות סדרי עולם וליצור פערים בלתי נסבלים. מי שחושש מאיומים כדאי שידע, שכניעה להם רק תעצים את יכולתו של מי שהשיג את מבוקשו באיומים לבקש עוד, ומי יודע מה צפוי לנו בעתיד.

 

צריך להצביע נגד הצעת השינוי, היא רעה לנו!

 

מתוך "במקום" מס' 19

  
נכתב בתאריך
5/9/2010הרשמה לניוזלטר שלנו