עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

גרעינים, נשאם לבבי

גרעינים, נשאם לבבי

מאת: אורי אופיר, הללי בלבן וחברי גרעין "נהר", 9/8/2010

 

טרנד חדש בין מסיימי שנת השירות הקיבוצית: גרעינים המבקשים בית קיבוצי. הראשון כבר בדרך לזיקים

 

רעיון הקמת "גרעיני הקיבוצים" צמח מתוך תפיסה, שהקיבוצים השיתופים זקוקים מחד להשלמות בדמות גרעינים כאלה, כדי לחזק את השורות - הן מבחינה פיזית והן מבחינה ערכית, ומאידך, קבוצה גדולה של מסיימי שנת שירות, הנמצאים בחזית החינוכית חברתית במהלך שנה שלמה, מחפשים עם תום השנה אפיק להגשמה ולמימוש הפוטנציאל הגלום בהתנסותם.

 

ברקע ניצב המאבק על דמותן של החברה הישראלית והתנועה הקיבוצית, הדורש אורך רוח, נחישות, יצירתיות ובעיקר חזון בצדקת הדרך. בימים אלה גם המשבר הכלכלי הגלובלי מהווה סימן ואיתות חשוב למעבר נאות ממאבקי בלימה ליציאה להתקפה, ברוח ערכי הקיבוץ השיתופי על משמעותם הרחבה.

 

ארבעה יובלים מרכזיים

מסלול ההגשמה של גרעיני הקיבוצים משלב בתהליך החינוכי ארבעה יובלים מרכזים:

*      הראשון: בנית הגרעין, על יסודות ערכי הקבוצה החינוכית והקיבוץ השיתופי.

*       השני: היכרות עם הרעיון של חיי השיתוף, עם תולדות התנועה הקיבוצית, משבר החברה הישראלית והקיבוצית והמאבק על דמותן, תוך הבנה שקיבוצי המטה הם החלק הסוציאליסטי של התנועה הקיבוצית, אשר נאבק במגמות ההפרטה ופירוק החברה.

*       השלישי: תהליך של בחירה בקיבוץ מאמץ, תוך היכרות עם ההיסטוריה וההווה שלו, עם מאפייניו, מוסדותיו, חבריו וערכיו.

*       הרביעי: חיבור למגמה המגשימה. לאותו מעגל קבוצות משמעותי שיוצר סדר יום ערכי-חברתי-משימתי, השואף להוות גורם מעצב בחברה הישראלית.

***

תחת המטרייה של "גרעיני הקיבוצים" אנו מכניסים בימים אלה חמש קבוצות בסיום הצבא לשל"ת בקיבוצים. במהלך אוגוסט ייכנסו קבוצות של"ת לסמר, לוטן, יהל, יזרעאל וניר-עוז. זאת במקביל לשנת השירות שתתחיל בספטמבר בכרם-שלום, צובה, לוטן, סמר, וכמובן מסלול הנח"ל - שפועל לאורך שנים בשדה בוקר במסגרת גרעיני יוצר.

 

מדובר בשיתוף פעולה פורה וייחודי בין אגף המשימות של התנועה הקיבוצית למטה השיתופי, ומעורבים בפיתוחו ובהובלתו גם דורון נדיב מהמטה ומולי אקשטיין ויואל מרשק מאגף המשימות.

 

אנו מזמינים קיבוצים נוספים, המעוניינים לפתח ולבחון את אפשרות השתלבותם במפעל, לעמוד עמנו בקשר.

 

סיפורו של "נהר"

 

וזהו סיפורו של הגרעין הראשון במסלול הגרעינים החדש, גרעין נהר, שחבריו עדיין משרתים בצבא, אך כבר נוצר קשר חם עם קיבוץ היעד - זיקים.

 

במה שונה היום גרעין נהר מגרעינים שהיו לפני 30 שנה?

שחר: "הגרעינים היום הם ילדים שרק רוצים לעשות טוב - למדינה, לעצמם, וגם לעזור לאנשים אחרים. אפשר ללכת לגדוד 50 ולהבין שגם היום הם לוחמים וגם היום הם ציוניים, אבל היום מדובר פשוט בילדים ונערים שהיה להם הכל, ולפי דעתי חונכו היטב. פעם היו מקימים ישובים חדשים, והיום כבר לא".

גפן: "הגרעינים של היום מוכוונים בעיקר לעבודה חינוכית עם נוער, לשיקום נוער מנותק ושילובו במערכות חינוך פורמאליות ובלתי פורמאליות, זאת בניגוד למטרות גרעיני הנח"ל בעבר, שכללו את ההתיישבות בנגב ומשימות חקלאיות נוספות".

 

איפה זה משפיע על הקיבוץ?

שחר: "זה משפיע על הקיבוץ בכך שאין תמיכה אמיתית ומכל הלב בסוציאליזם ובשיתופיות, אלא רק ניסיון לעזור למדינה ולקיבוץ, במקרה שלנו ע"י חיים שיתופיים שהם גם מאוד כיפיים".

ניר: "גם הקיבוצים היום שונים מהקיבוץ הישן. הקיבוצים היום לא צריכים חלוצים, הם צריכים ממשיכי דרך, והדרך היא חינוך".

 

למה חבר'ה צעירים רוצים היום קיבוץ?

שחר: "היום חבר'ה צעירים ברובם לא רוצים קיבוצים. אבל, מי שיש לו אהבה לטבע ולאוויר נקי ושקט, נשאב מהר מאוד לקיבוצים השיתופיים".

ניר: "מי שחווה חיי קומונה בשנת שירות ועוד המשיך למסלול נח"ל, כנראה יאהב את רעיון הקהילה השיתופית. מבחינתי זה חלום".

אנה: "אנחנו מחפשים להרגיש תחושת שייכות, מקום להשתלב בו ושנוכל להשפיע בו ולשנות דברים. הקיבוץ הוא מקום מצוין לכך, כי כל יוזמה משפיעה על כל כך הרבה גורמים, כי צעירים רוצים להשפיע, ואם לוקחים אותם ברצינות הם מתפתחים".

 

איך הוקם הגרעין?

גפן: "הגרעין הוקם תוך כדי שנת השירות. כל אחד מאיתנו תרם במקום אחר, והתנועה הקיבוצית איחדה אותנו והחתימה אותנו למסלול הנח"ל, ככל שאר התנועות. שנות השירות המגוונות יוצרות אווירה שייחודית רק לנו. פעלנו בתחומים ואוכלוסיות שונות לחלוטין: עבודה עם אוטיסטים מבוגרים, אקולוגיה, נוער במצוקה, הכנה לצה"ל ועידוד התגייסות בפריפריות, מכינה קדם צבאית ועוד. הגרעין מונה 15 חברים".

 

מאיפה החבר'ה?

שחר: "חלק מהחבר'ה מגיעים מקיבוצים, אבל לא כולם. יש חלק יפה של עירוניים, שפשוט לא אוהבים את ההתגוררות בעיר הגדולה".

גפן: "חלקינו חווינו את מהות החיים השיתופיים וחלקינו חיים במושבים וערים. למרות כל ההבדלים, כולנו שואפים להתחיל יחד לחיות באורח החיים השיתופי בזיקים, לתרום בענפי הקיבוץ השונים ולהביא עמנו רוח צעירה".

אנה: "האנשים מגיעים מכל קצוות הארץ. כל אחד מביא את הלך הרוח שלו ושל המקום ממנו הוא מגיע. בגרעין זה יוצר איזון מאוד בריא. לדוגמה, יש בגרעין עירוניים וקיבוצניקים, הקיבוצניקים עוזרים לעירוניים להשתלב, והעירוניים עוזרים לקיבוצניקים "לחשוב מחוץ לקופסה".

 

אלו תפקידים אתם ממלאים היום בצבא?

נציגות מהגדוד: "יש לנו מורֶה ומורַה חיילת, מד"נית בסיס, פקידה במדור נח"ל, ספרן בבה"ד החינוך, לוחמים בגדוד 50 - גדוד בני גרעינים, ושתי פקידות פלוגתיות בגדוד".

 

מה ייחודי בגרעין כמו שלכם?

גפן: "השוני בינינו לבין גרעינים אחרים בולט בעיקר בעובדה שההיכרות בין חברי הגרעין היא קצרת טווח. ידוע, כי גרעינים מהתנועות הכחולות מתחילים להתעצב כבר בכיתה י"א. ההיכרות הינה קריטריון שגורם לקושי בקבלת החלטות שמסלול הנח"ל דורש. לדוגמה, בחירת אחוז מתוך הגרעין לפיקוד. עם זאת, אנו מקבלים את הקשיים כאתגר חיובי, שתורם להתפתחות הגרעין".

אנה: "הרב-גוניות יוצרת משהו מאוד מיוחד, שאין בהרבה גרעינים. כל אחד בא מרקע שונה וחלומות שונים, כאשר המטרה העיקרית היא חינוך ושיתופיות".

 

מה מייחד אתכם כגרעין (מטרות ושאיפות)?

גפן: "ההתנהלות שלנו כגרעין מלאת דרור, אנחנו מרגישים שאנחנו נמצאים תחת חסות של תנועה שעקרונותיה ומעשיה בשטח תואמים את שאיפותינו. ההכוונה של הגרעין לחיים בקיבוץ שיתופי ובחירת קיבוץ זיקים כבית עתידי לעשייה ולמחייה הינה מרגשת. כיום קיבוץ זיקים מארח אותנו בנדיבות בסופי השבוע, בהם אנחנו נפגשים לסמינרים ומפגשי גרעין חברתיים. העשייה בקיבוץ טרם החלה, לצערנו, אך כבר עכשיו כולנו מצפים, שואפים וחושבים על התרומה בקיבוץ ובסביבתו".

ניר: "למרות כל השוני, ישנם דברים רבים המאחדים אותנו. כולנו מאמינים באורח החיים השיתופי, וכולנו מתעסקים בחינוך. בחרנו ביחד בקיבוץ זיקים, ובכך מצאנו משהו שמקדים בהרבה גרעינים אחרים. רוב הגרעינים לא יודעים איפה הם יתחילו לבנות חיים עם הגרעין. לנו יש את האפשרות להתחיל להתחבר לקיבוץ כבר בתקופת השירות בצבא. למרות שקשה לבקר הרבה בקיבוץ, זה נותן הקלה מסוימת, והתכוננות לתקופה שבה הגרעין יתאחד ויתחיל בעבודה בחינוכית".

 

איפה אתם רואים את עצמכם בעוד עשור?

שחר: "אני לא יודע לגבי הגרעין, אבל רוצה שטח פרטי שלי עם אדמה לחקלאות ומשק אוטרקי ואקולוגי".

ניר: "למען האמת, קשה כבר לדעת מה יקרה עוד כמה חודשים, כשנגיע לקיבוץ. השנים הבאות בכלל מעורפלות לגבי הגרעין. אבל, כולנו הצטרפנו מסיבה מסוימת, והמטרה היא המשכיות. אישית, אני בטוח שאמשיך לעבוד בחינוך, והייתי רוצה לנסות לשלב גם עבודת אדמה ומשק".

 

למה דווקא קיבוץ? ולמה דווקא זיקים?

שחר: "למה זיקים? חוץ מהיופי והשלווה, האנשים והים, זה גם בגלל שהקיבוץ רצה אותנו, וזה מאוד חשוב כשרוצים לעבוד ביחד עם משהו".

אנה: "זיקים הוא קיבוץ שיתופי ומפותח. זהו שילוב מנצח, כיוון שיש בסיס שאיתו אפשר לעבוד, משהו שאפשר להמשיך אותו ולפתח אותו לדרכים חדשות. השיתופיות תורמת לרעיון ולמטרה של הגרעין והרצון לחזק אותה. חוץ מזה, זהו קיבוץ מקסים, יפהפה, מלא באנשים חביבים וחמים שמוכנים לקבל ולאהוב ופתוחים לרעיונות ויוזמות חדשות. יש בזיקים המון ענפים לפיתוח, אוכלוסיה מכל הגיוונים - בקיצור, המון מקומות לעבוד בהם ולפתח אותם מכל הבחינות. ולכן, זיקים זו בחירה מצוינת, לדעתי".

אורי אופיר, רכז הצעירים במטה ופעיל משולב של המטה והאגף, מלווה את המסלול ומוסיף: "יש כאן הזדמנות חדשה להעצים את מסלול הנח"ל ולחדש את הברית ההיסטורית בין הנח"ל להתיישבות העובדת בכלל, ולקיבוצים בפרט. גרעיני הנח"ל של תנועות הנוער מצוינים ומתאימים לחלק מהנוער, "גרעיני הקיבוצים" נותנים הזדמנות לקבוצה רחבה יותר של בוגרי שנת השירות להצטרף למסלול העשייה החברתית של הנח"ל". 

הללי בלבן, מקיבוץ פלך, משלימה: "גרעין נהר הוא הראשון, ובימים אלה מתגייס הגרעין השני שמאומץ על ידי קיבוץ כרם שלום. ההיענות הרבה של בוגרי שנת השירות רק מעודדת ומחזקת. אנו מזמינים קיבוצים נוספים לפנות אלינו על מנת לקחת חלק במסלול בשנים הקרובות".

 

מתוך במקום מס' 18

 

נכתב בתאריך
9/8/2010הרשמה לניוזלטר שלנו