עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ביבי לעניים

ביבי לעניים

מאת אלעד הן, 26/7/2010

 

ההבדל בין ביבי לבוז'י הוא שהראשון מפריט בתקיפות והשני - ברכות ובנעימות. זהו הבדל זניח ולא עקרוני

 

מזה זמן מה שיצחק (בוז'י) הרצוג רואה בעצמו את מנהיג הרוח החברתית במפלגת העבודה. יש אפילו מי שמאמינים לו: הוא מציג פעלתנות במשרד הרווחה, שעל רקע ההזנחה בתחום נראית מאוד חיובית והוא אפילו מתנאה בסוג מסוים של תפיסת עולם חברתית מבית היוצר של הדרך השלישית: בראיון לשי ניב בגלובס פרש הרצוג את משנתו המשלבת חמלה בתמיכה בסיסית בהפרטות נתניהו ומגבה את טענות האוצר, שהפרטת הקרקעות והרפורמה בתכנון ישפרו את מצבם של הזוגות הצעירים.

 

המגמה המשמעותית ביותר שעלתה בראיון זה ועולה מכל פעולותיו האחרונות של הרצוג היא שהרצוג אמנם רוצה להעלות את תקציבי הרווחה, אך תומך בהעברת תקציבים אלה לעמותות ועסקים שיספקו את השירותים בפועל.

 

אותו שי ניב פרסם באחרונה מאמר ובו התייחסות נרחבת יותר לעבודתו של הרצוג במשרדו. מסתבר שפיו וליבו של הרצוג שווים - הוא אכן מעביר חלקים גדולים וגדלים מפעילות משרדו לעמותות ואף לחברות עסקיות. ניב ציין במאמר שמשמעותו של מהלך זה היא בין השאר התנערות מיחסי עובד-מעביד ויצירת מחבוא להעסקה לא חוקית ונצלנית של עובדים, ביניהם עובדים סוציאליים, מורים, מטפלים ועוד. כך, הופך משרד הרווחה להיות מפגע רווחתי בעצמו.

 

כדאי כמובן להזכיר, כי העברת שירותי האומנה, שיקום העיוורים, המעונות לילדים בעלי פיגור, הטיפול בקשישים ושאר שירותים חברתיים לעמותות מיועדות, הינה הפרטה לכל דבר ועניין, גם אם בתחפושת מרוככת. במקום לספק את השירותים בעצמו, משרד הרווחה מאמץ את הטענה שהשירות הממשלתי הוא בזבזני, לא יעיל ומושחת, ומעביר את פעולותיו למפעילים חיצוניים שאחריותו עליהם היא פיקוח בלבד.

***

אז מה בין בוז'י לביבי? על פניו, נראה שהרצוג עוסק בהפרטה מסוג אחר. נתניהו עוסק בהון גדול, בעסקים וטייקונים, בעוד הרצוג אימץ לעצמו נישה הרבה יותר ידידותית ונעימה, הרבה יותר חברתית ואכפתית. הוא מעביר שירותים חברתיים לארגונים שחלקם קמו בדיוק ליעוד זה ואינם מנוהלים למטרות רווח. חלק מארגונים אלה ניזונים מנדבת ליבם של אנשים ועסקים בארץ ובעולם.

 

אך הנה, נתניהו נרתם בדיוק למטרה זו. בדיווח מכינוס השולחן העגול שמטרתו הייתה העלאת רמת התרומות בארץ: "ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לאתר דרכים במטרה להעלות את שיעור התרומות בישראל. זאת לאחר שבדיון שהתקיים הערב התברר כי שיעורי התרומות בארץ נמוכים בהשוואה למדינות רבות בעולם המערבי." בין השאר, עלתה בכינוס הכוונה לתת הקלות נוספות במס ועידודים מבניים שונים לפילנתרופיה.

 

מה פשר דאגתו של נתניהו לשיעור התרומה במדינת ישראל? אין פשוט מכך, כמובן - נתניהו, עקבי בתפישתו הכלכלית, ממקם את מערכת הרווחה בישראל בתחום הפילנתרופיה והצדקה, כבכל כלכלה ניאו-ליברלית. אם יש לממשלה אחריות על העניין היא לכל היותר אחריותו של אזרח מודאג שרוצה לראות יותר תרומות ואולי גם התנדבות של אזרחים לטובת מוכי הגורל. ודאי לא אחריות תקציבית ותפעולית.

 

והנה גם כאן, כמו בנושא הקרקעות, בוז'י וביבי נפגשים, ולמעשה מתמזגים לבלי הפרד. השוני ביניהם אינו יותר מהשוני בין החדק והזנב של הפיל. נכון, אם מסתכלים על אותה מדיניות רחבה משני כיוונים שונים, אפשר בטעות לחשוב שמדובר במדיניות שונה. אבל הרי מי יזין את העמותות המפעילות את שירותי הרווחה המופרטים של בוז'י, אם לא התורמים של ביבי? מי יסביר שההפרטה של ביבי אינה סותרת אכפתיות חברתית אם לא בוז'י?

 

בשאיפתו של הרצוג להנהיג את מפלגת העבודה והשמאל הוא מניף את הדגל החברתי, אך החברתיות שלו משתלבת ומשלימה את סדר היום הניאו-ליברלי שמציע נתניהו. כל מי שרוצה לקדם מדינת רווחה צודקת בישראל צריך להתייצב כנגד הברית הזאת.

 

אלעד הן הוא חבר קיבוץ משעול, קבוצות הבחירה של המחנות העולים

   
נכתב בתאריך
26/7/2010הרשמה לניוזלטר שלנו