עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חלום הבלהות האמריקאי

חלום הבלהות האמריקאי

מאת מיכה אשחר, 12/7/2010

 

כשבודקים את הנתונים, מתברר שה"גולאגים" (בתי הסוהר) האמריקניים בולעים בני אדם בתיאבון גדול עוד יותר מאלה הסובייטיים

 

לא קראתי את ספרו האחרון של יהודה הראל וגם אין מקום לשער שאצליח להתפנות, מבין כל הדברים המרתקים שבכוונתי לעשות בקרוב, דווקא לזה. אבל היבט אחד - אולי לא הכי חשוב - שעלה בדיון על ספרו - השיטה הכלכלית האמריקאית כמשאת נפש -  אני רוצה להאיר.

 

עשרות אלפי אנשים יכולים "לגעת בחלום", או לגעת במכונית פרארי. רק אחד יכול לנהוג בה. במאמר זה אני רוצה להזכיר את מי שמשלמים את מחיר החלום.

 

שיעור הכליאה בארצות הברית הוא הגבוה ביותר בעולם: יותר משבע מאות כלואים למאה אלף אזרחים. אם תביטו במפה שב"וויקיפדיה", תוכלו לראות שאין אף מדינה הצבועה בצבע האמריקני.

 

דו"ח ממשלתי בריטי, שהתפרסם בשנת 2008 קובע כי ברוב המדינות (62.5%) שיעור זה עומד על פחות מ- 150 אסירים ועצירים ל- 100,000 אזרחים. בישראל, מספר זה הוא 153.

 

ואילו בארצות הברית של אמריקה: יותר מאחוז אחד של אוכלוסייתה, שהו באותה שנה או בחלק שלה, במאסר או מעצר כלשהו. ב"מולדת החירות" הזו, חיים כ- 4% של אוכלוסיית העולם, אבל 25 אחוזים מאסירי העולם ועציריו. בסוף שנת 2008 - זאת לפי נתוני משרד המשפטים האמריקאי, אחד מכל 31 מבוגרים אמריקאיים היה במאסר, מעצר, משוחרר על תנאי או משוחרר בערבות.

עד כאן עובדות, לא דעות. נתונים אלה עובדו ופורסמו ע"י מוסדות ממשלתיים מערביים, לא "בולשביקיים" וכנראה לא מגמתיים. מכאן ואילך, פרשנות.

 

וראשית, הסתייגות: באופן עקרוני אני מעדיף להטיל או לקבל אחריות אישית. אני מעדיף לא לקבל טענות שהן בעיני לעיתים קרובות בכייניות, על התנאים הסביבתיים ואשמות "של כולם" (כלומר, של אף אחד).

 

אבל איזו טענה היא סבירה יותרת בהתייחס לחברה אנושית: האם סביר לטעון, כי אמריקאים הם בממוצע פושעים-מטיבם יותר מאחרים? האם הם עבריינים-בכוח, רק משום שהם אמריקאים? אולי, בעצם נכון יותר לומר כי ארצות הברית היא בממוצע, המקום הבטוח ביותר בעולם, ודווקא בזכות שיעור הכליאה הזה? (זה כמובן איננו עולה בקנה אחד עם נתוני הפשע, אבל צריך לתת הזמנות לעוד מישהו לחטט באתר הבולשת הפדראלית).

 

ואולי, הסבר סביר יותר מניח, כי בני אדם הם פחות-או-יותר אותם בני אדם בכל מקום, עם שיעור חריגים דומה. מבלי להמעיט באשמתו של היחיד המבצע פשע, הסבר סביר יותר מצליח לתת תשובה למכלול הסיבות, שבגללן יש צורך להעניש בני אדם בהיקף כל כך גדול - היקף ענישה שאין לו אח ורע בתולדות האנושות.

 

משהו בסיפור על החירות בגרסתה האמריקנית, נשמע מזויף. מישהו משלם את החשבון. שיעורי כליאה וענישה אלה, עולים על האומדנים המחמירים ביותר המתייחסים לשנים הגרועות ביותר של הדיכוי הסטליניסטי בברית המועצות. הגולאגים האמריקניים, כך מסתבר, בולעים בני אדם בתיאבון גדול עוד יותר מאלה הסובייטיים.

 

נכתב בתאריך
12/7/2010הרשמה לניוזלטר שלנו