עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כחול לבן אדום

כחול לבן אדום

מאת יואל מרשק, 27/5/2010

 

אגף המשימות איננו מותיר את הדגל הכחול לבן בידי המתנחלים או השמאל הלאומי. הוא מניף אותו יחד עם הדגל האדום כביטוי לשליחות וסולידריות עם החברה הישראלית

 

התנועה הקיבוצית מחויבת בגיבוש עמדות פוליטיות וגיבוש השקפת עולם. ללא אלה אין לנו מה לתת לבנינו מלבד דירות וחלקת אדמה שנוריש. יש כאלו שרוצים בכך ופועלים להפוך את התנועה ל"משרד אינטרסים" שכל תפקידו להלחם ב"פקידי האוצר" ולמקסם את ההטבות שיקבלו הקיבוצים שיהפכו לישובים קהילתיים.

 

המצב הזה יחסל את החינוך היחודי שלנו וזכויותינו ההיסטוריות שניתנו גם בעבור השקפת עולם אחראית שבנתה את המדינה - ישמרו במוזיאון כמו שמורות הטבע של אינדיאנים בארצות הברית.

 

ממניעת דיונים פוליטיים בתנועה הקיבוצית מרוויחות בעיקר המפלגות. הן חסרות שילוב של "דרך ובית" ודוגמא אישית וכל אחת מהן יכולה לפתוח פער עצום בין הצהרתה למעשיה. גם אלו שמבקשים שקט, שלום בית נצחי, יעדיפו לעקוף ויכוחים פוליטיים, לא לקבל הכרעות, ולהשאיר ואקום מנהיגותי בהשפעה במדינת ישראל.

 

לא כך הם הדברים באגף המשימות. לחלק גדול ממעשינו יש משמעות פוליטית. בכל פעולותינו אנו נותנים ביטוי להשקפה עולם הנסמכת על ערכי תנועות הנוער והבוגרים. על צרכי צעירים המבקשים לחיות כאן ולא לעזוב לחו"ל ועל מוטיביציה המבוססת על חינוך לאהבת מולדת, לציונות, דמוקרטיה וסולידריות.

 

יש לנו חזון ושאר רוח. יש לנו תכנית עבודה ופעולות שמשמעותן השפעה על מה שמתרחש כאן בארץ. האדמה והבית הם יעד לחיי משפחה אך גם כלי למאבק על דמותה של המדינה. לפיכך מעת לעת אנו פועלים בגיבוש עמדות בסוגיות שנויות במחלוקת שעל הפרק.

 

כמה דוגמאות: חיזוק ההתיישבות בצפון ים המלח, בבקעה וברמת הגולן - עד להכרעה מדינית; הצטרפות לבג"צ תנועות הנוער כנגד הפרטת הקרקעות שבידי המדינה ולנושא גירוש 1,200 בני עובדים זרים בעוד חודשיים; הצטרפות להסתדרות כתנועה משפיעה על אופיו של הארגון על בסיס חברות אישית; תמיכה בדרישות אירגוני המורים לשכר ראוי ושכר לימוד נמוך לסטודנטים; שירות לאומי חובה לכל אזרח המדינה ששוחרר מגיוס לצבא כן או לא; ועוד ועוד.

 

לצערי, יש חברים מכובדים שמנסים למנוע דיונים שבהם דרושה הכרעה בעלת משמעות פוליטית. בכך הם סוגרים על נשמתנו המבקשת לתת ביטוי לאנרגית השותפות והיחד.

 

באגף המשימות אנו מגבים פעולות למען החבר היחיד הנאבק על זכויותיו, מחזקים קיבוצים בכל מקום בארץ היושבים על פי החלטות המוסדות הלאומיים ולא משאירים את הדגל הכחול לבן לא ל"מתנחלים" ולא ל"שמאל הלאומי" אנו מניפים אותו ואת הדגל האדום בכל עת ובכל מקום כביטוי לפעילות סולידרית ולשליחות בלב מצוקות החברה הישראלית.

 

נכתב בתאריך
27/5/2010הרשמה לניוזלטר שלנו