עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אחד במאי עד הבית

אחד במאי עד הבית

מאת עזרא דלומי, 6/5/2010

 

להפתעתי, תהלוכת האחד במאי בירושלים, על דגליה האדומים וחולצותיה הכחולות והלבנות, זכתה למחיאות כפיים מצד העוברים ושבים ולצפירות אהדה מן המכוניות

 

זו השנה השנייה שאנשי השומר הצעיר (השנה גם "כוח לעובדים") עושים עמי את החסד הזה ומביאים לי את האחד במאי ב-take away עד לפתח מקום עבודתי. גם השנה הם החלו את ההתארגנות למצעד בגן העצמאות בירושלים, כאן, ממש מעבר לכביש, ומשם יצאו לצבוע את ירושלים בכחול-אדום-לבן, בתהלוכה שהסתיימה בעצרת המרכזית בכיכר ציון.

 

בגן העצמאות התאספו מאות אנשים מתנועת השומר הצעיר, מ"כוח לעובדים", מחד"ש ומעוד כמה ארגונים, משתדלים פה ושם לשמור מרחק זה מזה, במעין ריקוד קיפודים, כדי שכל אחד יבדל ויבליט את זהותו וסיסמאותיו הייחודיות. אצל חד"ש בלטה הקריאה: "משיח ג'ראח עד קטמון, ימוגר שלטון ההון"; לכוח לעובדים (חולצות לבנות) היו קריאות כגון "חברות קבלן - פשע מאורגן" וכן קריאות נגד עופר עיני, האח הגדול מההסתדרות, שלא מגן לטענתם על העובדים החלשים באמת. בין חברי כוח לעובדים פגשתי בנציגות של הקיבוץ העירוני תמוז, שכמה מאנשיו פעילים בארגון. נראה שארגון זה הולך ומתחזק ומהווה כתובת וזרז להתארגנויות של קבוצות עובדים חלשות.

 

הכחול השומרי בלט מאוד בנוכחותו. הם היו הרוב. כצו השעה חגו הקבוצות במעגלים כדי לקיים קבוצות דיון במשמעות האחד במאי, בפערים חברתיים, בעולות חברתיות, דברים האמורים להעסיק את כל מי שאיכפת לו ממה שנעשה כאן. הקבוצות לא התפזרו גם נוכח הטפטוף הטורדני. רוב הדיונים היו ב"הנחייה עצמית" לבד מקבוצה אחת בה התארח ח"כ אילן גילאון, פרולטר בטעם של פעם, עם רטוריקה מסעירה.

 

המגפונים התחילו להדליק בקריאותיהם את האנשים והמצעד יצא לדרך. להפתעתי, ים הדגלים האדומים זכה ללא מעט מחיאות כפיים מצד העוברים ושבים ולצפירות אהדה מן המכוניות שחלפו ברחוב קינג ג'ורג'. האירוע עורר אצלי את פעילותן של בלוטות האופטימיות. התחושה היא שיש שינוי כלשהו באוויר. בלי פוליטיקאים בראש, בלי גוזרי קופונים, עם סיסמאות יצירתיות המדברות אל הציבור. יש התארגנות ציבורית "מלמטה". כך, "בעצמם הם כותבים להם שיר".

 

בקהל שצפה במצעד הייתה קבוצה של עולים מרוסיה: אחד מהם שאל בבעתה: "תגיד, אלה קומוניסטים?!"

 

סוציאליסטים, עניתי, אבל לא כמו ברוסיה.

    
למאמרים של עזרא דלומי
נכתב בתאריך
6/5/2010הרשמה לניוזלטר שלנו