עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סדר יום לליל סדר שני

סדר יום לליל סדר שני

מאת יואל מרשק, 1.4.2010

 

על הוותיקים, הנזקקים, הקרקעות, התקציב, הבנימשק, השינשינים וגלעד שליט. שבע הערות לסדר היום בתנועה הקיבוצית

 

זכויות הוותיקים - הקיבוץ ש"התחדש" עבר מהפך דרמטי באורחות חייו. זכויותיו הקנויות של החבר הוותיק, אותן הרוויח ביושר בעשרות שנות עמל ותרומה - נמחקו. עלינו למצוא את הדרכים לחייב את כל הקיבוצים במתן פנסיה הוגנת (5,000 ₪) לחבר ולמצוא מקורות מימון למימוש זכויותיו ובעלותו על אמצעי הייצור כדי לאפשר חיים בכבוד לכל קשיש וקשיש. כעת תורם של הבנים הרוצים לבנות בית בקיבוץ להשתתף גם במימון הפנסיה לקשיש.

 

חברים נזקקים - אין רעבים בקיבוץ לפת לחם, אך יש רעב עצום ואמיתי, ליחס, לכבוד, לזכות לבחור בין הרבה אופציות שונות, לזכות להתמודד על מקום העבודה למרות עמדת המנהל והחמולה שאיתו. ויש רעב עצום לאפשרות להשתמש ביעוץ משפטי, באמצעים דמוקרטיים כפי שעומדים לרשות כל אזרח במדינה. אין אצלנו "ועדי עובדים", אך ערב ה-1 במאי ראוי לחשוב כיצד להגן על החבר היחיד ועל זכויותיו, כיוון שהאלטרנטיבה לכך הוא ועד עובדים שיקום בכל קיבוץ.

 

הקרקע בוערת - קיבוץ חנתון יכול להניב מאות מיליונים לגורמי נדל"ן, באם תצלח התכנית לפירוקו. לכן הקרקע תחתיו בוערת. קרקעות בוערות מתחת לעשרות קיבוצים ואלפי חברי קיבוצים. גורמי מדינה וגורמים פרטיים אצים לנצל משברים בהתיישבות העובדת כדי להעביר את קרקעות הקיבוצים לידיים פרטיות - תחילה תחת כיסוי של "צדק חלוקתי", ובהמשך העבקרה לבעלי הון כמתואר בסרט "אסקימוסים בגליל". תהליך זה מציב בפני הקיבוצים - מתחדשים ושיתופיים - את השאלה כיצד להיות אחראים לגורלם ולא ליפול טרף בידי אחרים.

במלאת מאה שנה להקמת התנועה הקיבוצית, מה שמתחולל בחנתון מהוה פרשת דרכים בדרכה של התנועה והחברה כולה. האם יש עוד מקום לקיבוצים בחברתנו, או שמא יחברו כוחות מבפנים ומבחוץ לחיסולה הסופי של צורת חיים זו? עלינו לגבות את הנוער העובד והלומד ולא לעמוד מנגד!

 

הקפאת תקציב - המאבק על תקציב התנועה הוא לא רק מול "קיבוצי ההטלות". המאבק הוא על סולידריות ואחריות של כל גורמי התנועה מול השליחים בתנועות הנוער, במכוני המחקר וגופי התרבות. לכו-לם יש אותו צבע דם, כו-לם פועלים בנחישות ובמסירות לממש את רצון חברי הקיבוצים, אז מדוע אפשר לפגוע בתנועות הנוער ולא באגפי המשימות, החברה, הרכזים, המשפטית? כך לא פועלים יחדיו. אנו באגף המשימות מחנכים ופועלים אחרת. יש לשנות את החלטת המזכירות המפלה בין גורמי העבודה התנועתיים השונים.

 

בני הקיבוצים - האם יש בכלל מושג כזה "בני קיבוצים" כאשר 200 קיבוצים ישתנו. חלקם מתקרב יותר למצב של מושב או ישוב קהילתי. אפילו בבתי הספר האזוריים אנחנו במיעוט. האם יש לבדל במעט את בני הקיבוצים ולעבוד עימם על זהות ערכית, או שאנו כמו כו-לם.

ננסה לבדוק זאת בפעם הראשונה אחרי 30 שנה בכנס בני הקיבוצים (23-24/4) ב"יער הקיבוצים" - ליד משמר העמק. רק תסיסה והתעוררות של החבריא (כיתות ט'-יב') ומדריכיהם בוגרי צבא תצביע על הכיוון, ולאורו נסיק את המסקנות.

 

השינשינים - עכשיו ברור לכל, כי זאת ההצלחה הגדולה ביותר של התנועה הקיבוצית בעשור האחרון - מתוך 1,500 משרתי שנת שירות (ש"ש) בארץ גייס ואחראי אגף המשימות לכ-700 בנים ובנות, 50% מתוכם בני קיבוצים. המותג שלנו הוא המבוקש ביותר הן ע"י המדינה, הן ע"י "צרכני" השינשינים והן על ידי בני ה-18, המבקשים לצאת לש.ש. בשליחות התנועה הקיבוצית. יש להכפיל ולשלש את מספר המתנדבים, עלינו ללחוץ על מוסדות הצבא ומשרד הביטחון להגדלת המכסות, לגייס עוד שני פעילים לליווי המשרתים (כסף יש!!) ולהפוך את בית התנועה הקיבוצית למטה עבודה עבור שנת השירות. כך נחולל את "מהפכת הדור" בחינוך הערכי ונהווה מנוף לתיקון פני החברה כולה.

 

גלעד שליט - הכל נאמר, הכל צולם, הכל נכתב, מי שמתקשה לגעת בעניין מוזמן פעם בשבוע למשרדי אגף המשימות ולפגוש את עיניו של האבא נועם שליט ולחוש את אשר אנו חשים. לא ננוח, לא נחדל, כל סדר היום "ישתגע", עד לשובו המיוחל של גלעד שליט הביתה.

נכתב בתאריך
1/4/2010הרשמה לניוזלטר שלנו