עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ברוך הבא, פאול מנצל

ברוך הבא, פאול מנצל

מאת מיכה אשחר, 16/3/2010

 

לא היו רבים כמו פיטר מנצל, אביו של פאול, שסיכן את עצמו ואת משפחתו ונתן מהאוכל שלו לאדם אחר, בזמנים שבהם לא היה אוכל

 

במוצאי שבת ביקר בקטורה פאול מנצל. אבא שלו, כומר פרוטסטנטי הולנדי ששמו היה פיטר מנצל, הסתיר את אבא שלי בביתו בזמן מלחמת העולם השנייה.

 

היו עוד אנשים אמיצים. היו ארגוני מחתרת הולנדיים, שרובם ככולם נחשפו בסופו של דבר בגלל הלשנות, ומנהיגיהם הוצאו להורג לאחר עינויים קשים.

 

אבל בגדול, לא היו הרבה אנשים כמו פיטר מנצל, שסיכן את עצמו ואת משפחתו ונתן מהאוכל שלו לאדם אחר, בזמנים שבהם לא היה אוכל. פרט פיקנטי: בסוף המלחמה לא נשארו בהולנד צבעונים. מרוב רעב, אכלו את כל הבצלים. לכן הפרס על הסגרת יהודים, היה מפתה מאוד. כמובן, זה העלה מאוד את הסיכון שבהסתרת יהודים. בניגוד לאגדות, הרבה הולנדים דווקא לא היו נחמדים. שמונים אחוזים מיהודי הולנד נרצחו.

 

מי שבסופו של דבר הציל את המצב היו דווקא החיילים הקנדים, ששיחררו את הולנד מהגרמנים. הם, כמו החיילים הרוסים, הבריטים והאמריקניים, אלה שבזכותם המלחמה נגמרה בניצחון. הם לא השתמשו בהפצצת דרזדן, בתור תירוץ לסרבנות גיוס.

 

שואלים למה הגרמנים עשו ליהודים מה שעשו, יש הרבה תשובות, ברבות מהן יש קצת אמת. התשובה הכי פשוטה היא גם די מזעזעת: זה היה קל. לא היו סנקציות ממשיות על רצח יהודים, לא היה צבא יהודי. הצבאות שכן נלחמו בגרמנים, עשו זאת למענם - לא למעננו. נאמר כי 1,417 גיחות של מטוסי קרב אמריקנים ובריטים עברו מעל אושוויץ בדרכם להפציץ מטרות בפולין ובגרמניה. הם לא הטילו אפילו פצצה אחת, על מכונת ההשמדה.

 

פאול מנצל היה בן שנה, כשאבא שלי נכנס לביתו. ברוך הבא לישראל.

 

למאמרים של מיכה אשחר
נכתב בתאריך
16/3/2010הרשמה לניוזלטר שלנו