עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קודם כל הגדלת הכנסות

31.1.2010

קודם כל הגדלת הכנסות

מאת עמוס אבני

 

הקיבוצים מגזימים בדיון על אספקת צרכים וצדק חלוקתי ומזניחים את העיסוק בהגדלת הכנסותיו של הקיבוץ

 

כמי שעניין הקיבוץ וגורלו חשובים לו, נראה לי כי קיים עיסוק מוגזם ואולי אף קצת מיותר, בבעיות הצרכנות ובהתייחסות להתפלגות ההכנסות של החברים, במקום להעמיק דעת בנושא הרחבת הבסיס המשקי והגדלת ההכנסות של המשק. משך שנים רבות בעבר טענו חסידי הסוציאליזם הקונסטרוקטיבי בארץ, כי עיקר הניצחון על העוני יושג על ידי הגדלת כלל העוגה ולא ע"י חלוקה צודקת יותר של ההכנסה הקיימת. גם אנשי המשק בתנועות הקיבוציות השונות בזמנו, אותם הכרתי בעת עבודתי במשרד החקלאות במסגרת "מועדון ברום" (אברהם ברום, חבר שפיים, כיהן כמנכ"ל משרד החקלאות) , הבינו והטיפו לפעולה בכיוון הזה.

 

אנו, כמובן, תמכנו בגישה זאת. האמנו שיש חשיבות עליונה וצורך ענייני להגדיל את ההכנסות ולהרחיב ולחזק את הבסיס המשקי של הקיבוצים כדי לשפר את רמת החיים של החברים. לדאבוני הרב נדמה לי, כאדם מן החוץ, כי בשני העשורים האחרונים הוסטה תשומת הלב אל בעיות אספקת הצרכים ומימוש הצדק החלוקתי וקצת הוזנח נושא הגדלת היקף ההכנסות של הקיבוץ ככלל.

 

***

כבר הבעתי בעבר את דעתי על הצורך לחזור לעשייה החקלאית בקיבוץ. הפעם ברצוני להביע דעה כללית יותר אודות הדרכים להגדלת היקף כלל הפעילות הכלכלית, על הרחבת הפעילות בשלשה תחומים:

א. ענפי התיירות והשירותים הכלליים,

ב. יזמות אישית, קידום ענפי מלאכה מיוחדים ופיתוח יכולות וטכנולוגיות חדישות.

ג. רכישת מפעלים פרטיים ותעשיות קיימות.

 

התנאי הראשוני והמרכזי לקידום נושאים אלה הוא הקמת גוף מרכזי רציני שישמש ככתובת תומכת וברת סמכה ליזמים, לאנשים ולגופים המעוניינים. גוף כזה צריך להיות בעל אמונה, מוכוון חזון ונגיש, אך גם בעל יכולת הבחנה וניסיון מעשי אשר יוכל לכוון, להדריך, להנחות ולהוביל יזמים פרטיים וגופים גדולים יותר. זהו צורך דחוף וחיוני.

 

הניסיון רב השנים מלמדנו כי ללא קיום גוף כזה, אשר יראה בכך את סיבת קיומו ואת ההצדקה לפעולתו ואשר יהיה מסוגל לרכז מאמצים ומשאבים לקידום משימה זו, דבר לא יזוז. קרנות ומשאבים כספיים לא חסרים בארץ ודרושים רק פרויקטים מעניינים שידברו אל לב המשקיעים. אין זה מענייני להציע או להמליץ על המיקום הארגוני של גוף מרכזי כזה, הוא יכול לקום במסגרת מזכירות התנועה הקיבוצית או במסגרת ארגון התעשייה הקיבוצית. הדבר החשוב הוא שיבחר לעמוד בראשו ולהובילו אדם בעל אמונה וחזון אשר יוכל להצליח בהתמודדות עם האתגרים.

 

נכתב בתאריך
31/1/2010הרשמה לניוזלטר שלנו