עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עלבון לסולידאריות - עצוב שגם בתוכנו גוברים הקולות הרואים באחריות המשפחה לעצמה תחליף לסולידאריות חברתית

עלבון לסולידאריות

מאת אלישע שפירא

 

עצוב שגם בתוכנו גוברים הקולות הרואים באחריות המשפחה לעצמה תחליף לסולידאריות חברתית

 

בגיליון הדף הירוק מ-7.1.10, מצטט יעקב לזר את פרופ' עומר מואב (מי שמונה לאחרונה כיועץ בכיר לשר האוצר יובל שטייניץ) בטענתו: "הקיבוץ הוא ההוכחה לניצחונו המוחץ של הקפיטאליזם". מוסיף ומחרה אחריו לזר, שאינו מחמיץ שום הזדמנות לנגח את הקיבוצים השיתופיים, כאילו עצם קיומם מאיים על דתו החדשה: "באשר לניתוח של מואב על כישלון הקיבוץ, אפשר לומר שהוא מדויק למדי". הצהרתו התמוהה של הפרופסור וחסידותו היתרה של הכתב, דווקא בימים של משבר עמוק שמקורו במעוזי הקפיטאליזם העולמי, דרבנה אותי לחפש את המקור עצמו, כדי להאמין שכך באמת נאמר. ואכן מצאתי את המקור ומצאתי גם דברים נוספים. בגיליון הארץ מ-5.1.10 התפרסמה כתבה המתארת את מה שאמר פרופ' מואב בהרצאה בפני חברי המועדון הכלכלי במרכז הבין תחומי בהרצלייה. כתבה השוזרת את עמדותיו ומסקנותיו על הקיבוץ, באמירות והתייחסויות למציאות הישראלית בכללה.

 

הפרופ' המלומד טוען שם כנגד ח"כ שלי יחימוביץ ומגנה אותה על התנגדותה להפרטה כוללת של השירותים הציבוריים והעברת בתי הסוהר ליזמים פרטיים. לטענתו לא מדובר על ויכוח ודיון ערכי, ואת התנגדותה של שלי למהלכים אלו הוא מסביר באי הבנתה את מקצוע הכלכלה. מואב מוסיף וקובע מרום הבנתו המקצועית: "אין כל קשר בין הפרטה להתנערות המדינה מאחריות". עוד אמירה תמוהה, בלשון המעטה. מטענה זו מדלג הפרופ' בקלילות אל הערכתיו את המציאות הקיבוצית, ביניהן הערכה על הניצחון המוחץ של הקפיטאליזם.

 

מומחיותו בכלכלה הקיבוצית נובעת על פי תיאורו מהשנים בהן היה חבר קיבוץ קלי"ה. שם היה מרכז מטע התמרים ומזכיר הקיבוץ. "ההישג היותר גדול שלי כמזכיר הקיבוץ היה ביטול המשרה של מי שהעביר פחי זבל מהכביש הפנימי לכביש החיצוני", אומר מואב. את לימודיו עשה בהיותו חבר הקיבוץ. בניגוד לטענתו על המגבלות שהטילו הקיבוצים על לימודי החברים, נשלח עומר מואב על ידי קיבוצו ללמוד כלכלה ומנהל עסקים. בעבודת הדוקטורט, אותה עשה עדיין כחבר הקיבוץ, חקר את ביצועי חדר האוכל של קיבוצו.


***

ניסיונו של עומר מואב להקיש על התנועה הקיבוצית כולה, ממה שלמד בהיותו חבר קלי"ה, לוקה בחוסר ידיעה והבנה, לפחות באותה מידה בה הוא טוען כנגד ח"כ שלי יחימוביץ. אך כל אלה לא היו מביאים אותי להקדיש זמן ולהטריד את הקוראים, אילו לא נתקלתי במשפט בו מסביר מואב את יחסו לסוציאליזם. נאמר שם במקור: "אני עדיין חושב שבסוציאליזם יש משהו, רק צמצמתי את המחשבה הזאת לתא המשפחתי", דברי מואב. כה פשוט כה נפלא! יש להסתפק בסולידאריות ובשוויון במשפחה פנימה ובא גואל לעולם. האם יתכן שהפרופ' הנכבד, לא שמע על הפערים ההולכים ומעמיקים בישראל? על יותר ממיליון וחצי עניים ועל יותר מחצי מליון ילדים רעבים? רובם הגדול חיים במשפחות שעם כל הסולידאריות שבתוכן אינן מסוגלות להבטיח חיים סבירים בכבוד? הוא אינו רואה את התהליך המואץ של שחיקת המעמד הבינוני ודרדורן של משפחות נוספות רבות לסף העוני? מואב לא שמע על המאיון או האלפיון העליון, שם משפחה אחת צורכת לבדה יותר ממה שיש ביחד לעשרות משפחות מהעשירונים הנמוכים.

 

הסולידאריות במשפחה חשובה וראויה, אך היא אינה בשורה לחברה. סולידאריות ושוויון (מסוים) במשפחה פנימה, היו גם בעיירה של סבא שלי. העיירה ממנה נחלץ דור המייסדים כדי לבנות חברה אחרת.


***

עצוב שגם בתוכנו גוברים הקולות הרואים באחריות המשפחה לעצמה תחליף לסולידאריות חברתית. תחליף לערבות ההדדית ולחתירה ליותר שוויון בין כלל החברים והמשפחות בקיבוץ.

 
למאמרים של אלישע שפירא

נכתב בתאריך
13/1/2010הרשמה לניוזלטר שלנו