עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דמעות תנין - מי שחתרו להעביר את פליטי העבודה לקדימה בוכים על כך שנתניהו עושה להם את אותו תרגיל

דמעות תנין

מאת דני רשף

 

מי שחתרו להעביר את פליטי העבודה לקדימה בוכים על כך שנתניהו עושה להם את אותו תרגיל

 

קדימה היא מפלגה שהורכבה מעריקים מהעבודה והליכוד. חלק האמינו בדרך ההתנתקות של אריק שרון, רובם פזלו אל 40 המושבים שהסקרים העניקו לו. זכורה בעיקר עריקתו הלא מכובדת של מופז מהליכוד לקדימה שתלווה אותו כצל בכל חייו הפוליטיים. רק לפני מספר חודשים ניסתה קדימה, ובעיקר חיים רמון, לשכנע את מורדי העבודה להצטרף כחטיבה לקדימה. זעקות השבר שלהם בכנסת שביבי מנסה לעשות להם אותו הדבר הן דמעות תנין. חלק מהמשחק הפוליטי הקבוע.

 

יחד עם זאת אין להתעלם ממצבה הקשה של ציפי ליבני. אהוד ברק בראש שבעה חברי כנסת מרופדים כהלכה הפך לדמות המשפיעה ביותר בפוליטיקה הישראלית, יתכן שאפילו יותר מראש הממשלה, והיא, בראש 27 ח"כ, אחרי שהסנונית הראשונה - אלי אפללו פרש ממנה, אינה אלא הערת שוליים. היא ציפתה שהממשלה תקרטע, אך היא דווקא שורדת ומתייצבת כאשר ציפי ליבני מוצאת את עצמה במדבר פוליטי ומול נרגנות הולכת וגוברת בסיעה. התרגיל של ביבי, לקרוע את קדימה, נכשל כנראה, אבל אם ציפי לא תתעשת מפלגתה עשויה להתפורר מבפנים גם בלי עזרתו של ביבי.

 

הצעתו של ראש הממשלה לקדימה להצטרף במתכונת חירום לממשלה היא כנראה תכסיס פוליטי אבל היא פותחת דלת לקדימה. ליבני יכולה בקלות לדרוש לרשת את במפלגת העבודה בממשלה ולקבל את כל התיקים שלה, כולל תוספות. זה כדאי לקדימה כי היא תחזור לעמדת הובלה; זה כדאי לממשלה מפני שהיא תקבל חיזוק משמעותי ויציבות מרשימה; זה יחזק משמעותית את האגף המעשי (פרגמטי) יותר בממשלת ישראל, מה שטוב לכל עם ישראל. אם ציפי ליבני היא לא רק פוליטיקאית קטנה שעוסקת בכיסאולוגיה אלא, כפי שהיא מתיימרת להיות, גם מדינאית, היא יכולה בקלות להכניס בסעיף הקואליציוני דרישה לשינוי שיטת הממשל. יש לזכור שמשקלה הפוליטי במונחים של חברי כנסת גדול משל ש"ס ומפלגת העבודה גם יחד ויש לה שותפות מלאה לרעיון שיטת הממשל עם הליכוד וישראל ביתנו.

 

ציפי ליבני קיבלה הזדמנות שלישית לעבור ממעמד של מתלוננת, מקטרת ומזנבת למעמד של מובילה במשקל כבד. שלא כמקובל בפוליטיקה יש לה הזדמנות שלישית בתוך זמן קצר. אם היא תחמיץ גם אותה זה יוביל בסופו של יום לפירוק קדימה ולהיעלמותה ההדרגתית מהפוליטיקה הישראלית. גם כך היא קיבלה הרבה מדי הזדמנויות בזמן קצר מדי. (למען הגילוי הנאות הצבעתי קדימה בבחירות האחרונות).

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
27/12/2009הרשמה לניוזלטר שלנו