עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עצרו את ויסקונסין - תכנית ויסקונסין איננה שונה בהרבה מן התכנית להפרטת בתי הסוהר

עצרו את ויסקונסין

מאת עזרא דלומי

 

תכנית ויסקונסין איננה שונה בהרבה מן התכנית להפרטת בתי הסוהר. שירות בסיסי של המדינה נמסר לקבלן חיצוני המקבל תשלום פר-גולגולת

 

עד ה-31 בדצמבר צריכה הכנסת להכריעה בדבר גורלה של תכנית "אורות לתעסוקה " - תכנית וויסקונסין. התכנית הינה הפרטה של שירות התעסוקה, ומפקירה את גורלם של אלפי מחוסרי עבודה בידי תאגידים פרטיים, להם ניתן שיקול הדעת בדבר זכאות האזרחים לגמלת הבטחת והשלמת הכנסה. מבחינה עקרונית אין הבדל גדול בין תכנית זאת לתכנית להפרטת בתי הסוהר. הממשלה מעבירה מידיה שירות חיוני שמתפקידה להעניק לאזרחיה בנושא התעסוקה ומשלמת לקבלן חיצוני (כסף רב) פר-גולגולת שנמצאת לה עבודה, או שנגרעים ממנה ההקצבות אם לא יכלה לקבל עבודה לא מתאימה.

 

הניסיון עד כה עם התכנית לא הוכיח את עצמו בלשון המעטה. זה בדרך כלל קורה כאשר שירות חברתי הופך לביזנס של קבלן. האדם הוא כבר לא המטרה, אלא אמצעי יצור של הזכיין שחושב על הקופה שיעשה עליו. לא ברור כלל מדוע היה צריך להדיח מן העיסוק בנושא זה את שירות התעסוקה הממלכתי ובוודאי לא ברור מדוע צריך להרחיב עכשיו את התכנית ולהחילה על כל הארץ. המטרה של הקבלנים, לעשות כסף מהיר מ"ייצור" מקומות עבודה - במקרים רבים לא רלוונטיים לדורשים - איננה שונה בהרבה מן המטרה לקצור דיווידנד מיידי ממאזנים קצרי מועד שמציגות חברות (ראו המשבר האחרון). העיקר הוא כסף מהיר ביד במקום פתרונות ארוכי טווח ויציבים לשוק העבודה הישראלי. אם תחליט הכנסת להרחיב את התכנית לכל הארץ, משמעות הדבר תהיה פגיעה במובטלים, ביחסים בשוק העבודה, ובמעמדה של ישראל כמדינת רווחה. היכנסו לאתר הזה כדי ללמוד עוד על הנושא.

 

http://www.maspik.info/

 

למאמרים של עזרא דלומי

נכתב בתאריך
27/12/2009הרשמה לניוזלטר שלנו